Investor: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Architekti: LENNOX architekti, s. r. o., Markéta Smrčková, Jindřich Starý, Tomáš Starý, Jiří Stejskalík, Michal Schwarz
Spolupráce interiér: Qubus Design
Výtvarný projekt: Jan Kadlec (nerealizováno)
Generální dodavatel: PSJ holding, a. s.
Stavbyvedoucí: Milan Věžník, Radek Zanáška
Soutěž: leden-únor 2001
Projekt pro územní rozhodnutí / stavební povolení: červenec-září 2001
Realizace: srpen 2002 — červen 2004
Plocha stavebního pozemku: 3690 m2
Zastavěná plocha: 805 m2
Zpevněná plocha: 850 m2
Celkový obestavěný prostor: 9180 m3
Celkové stavební náklady, včetně dodávky interiéru: 120 238 162 Kč
Fotografie: Andrea Lhotáková
Autorská zpráva
Pozemek se nachází v rozvíjející se rezidenční čtvrti Žverynas, v meandru řeky Neris, v západní části hlavního města Litvy, Vilniusu. Prostorové a hmotové řešení je odrazem funkčního dělení areálu. Hlavní dvoupodlažní budova v přední části pozemku zastupuje reprezentační a administrativní funkci, podélná hmota, protažená do zahrady, sdružuje veškeré typy bydlení. Důraz byl kladen na vytvoření různých kvalit a kategorií vnějších i vnitřních prostorů odpovídajících odlišným funkcím, tedy naplnění reprezentační funkce zastupitelství a zároveň poskytnutí dostatečného soukromí pro bydlení. Objekty byly na parcele umístěny tak, aby byla zachována veškerá kvalitní zeleň. Podražení podélné hmoty (objekt je na nohách) uvolňuje zahradu a opticky výrazně zvětšuje pozemek.
Hlavní budova je rozdělena horizontálně na administrativní patro a reprezentační přízemí, v rámci pater jsou pak jednotlivé funkční podskupiny (diplomatická, vojenská, hospodářský úsek, konzulární oddělení) sdruženy do bloků od sebe oddělených „světlíky“. Světlíky přivádějí světlo do středu dispozice, propojují obě patra a zároveň spojují objekt s exteriérem.
Vpodélném objektu jsou kurýrní pokoje, byty a rezidence odstupňovány narůstajícím standardem a zvyšujícím se soukromím do hloubky pozemku. Jednotlivé typy bydlení jsou svázány hmotou prvního, ložnicového patra. Mezonetové byty jsou řešeny inverzně, s obytnou částí v horním patře nástaveb, se soukromím teras umístěných nad pozemkem. Rezidence zahrnuje společenské obytné přízemí, rozšířené v suterénu o saunu s relaxačním prostorem, ložnicové patro a soukromý obytný prostor (pracovnu) s terasou a výhledem na řeku.
Konstrukční systém objektů je monolitický železobetonový stěnový, s deskovými stropy. Oba objekty jsou plně podsklepeny a založeny na železobetonové desce v části doplněné mikropiloty.
Hlavní omítané objemy domů jsou v přízemí podtrženy betonovými prefabrikáty. Obytné prostory jsou rozlišeny lehkým obkladem z borovicových prken. Laťový obklad nástaveb spolu se stínicími panely teras tvoří prstenec, chránící soukromí třetího patra.
Přízemí objektů je strukturálně zaskleno, patro má pevné i posuvné dřevěné rámy, v administrativní části doplněné plnými větrací panely. Vint eriéru jsou použity tradiční materiály, jako dubové a teracové podlahy, sklo, dřevěné dýhované obkladyâ?¦ Vreprezent ační části hlavního objektu je ponechán pohledový betonový strop, odlitý do prkenného bednění.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.