Žatečák po holandsku

Žatečák po holandsku

(13. 3. 2018) Druhé místo soutěžní přehlídky Druhá kůže 2018

   
  • Pohledy

  • "Schwarzplan"

  • Situace

  • 1 PP

  • 1 NP

  • 2 NP

  • Řez

 
 
 
 

Žatečák po holandsku

Předmětem přehlídky jsou projekty, které studenti FA ČVUT vypracovali zpravidla ve druhém ročníku v rámci předmětu ATBS - Ateliér bytová stavba. Do soutěže v letošním akademickém roce pedagogové nominovali 26 projektů z 12 návrhových ateliérů. Soutěž již sedm let sleduje kvalitu projektů a otevírá diskusi o metodice navrhování bytových staveb na FA ČVUT. Zasedání poroty a vyhlášení vítězů se konalo 28. února 2018. 

2. místo: 
Matěj Kováčik (Ateliér Mádr – Malošíková) 
Žatečák po holandsku

V návrhu bytového domu pro Žatec jsem se pokusil vhodně zasáhnout do kontextu Pražského předměstí, bývalé průmyslové čtvrti. Mělkou dispozici návrhu definovalo rozhodnutí plně využít vnitrobloku. Budova reaguje na měřítko okolních domů a je rozdělena na osm menších hmot, v každé se nachází jeden vertikální mezonetový byt. K jejich lepšímu odlišení a navození pocitu vlastního domova mají různě barevné cihlové fasády.
Dům nedoplňuje blok úplně, ale nechává prostor před štítem stávajícího objektu a vytváří tak další zákoutí lákající k prozkoumání. Přísný řád domu narušují rozmanité střechy, některé jsou pochozí a nabízejí výhled na panorama žateckých komínů.
Každý z mezonetových bytů je zónovaný podle podlaží - ve 2NP denní obytná zóna, ve 3NP noční zóna a ve 4NP něco navíc (pro každý dům unikátní prostory). V přízemí se nachází kavárna, obchod a menší kancelářské prostory.
Podzemní garáže mají vjezd rampou ze sousedního objektu (ten je položený níže v ulici a rampa je tam výhodnější). Tento objekt je návrhem kolegy z ateliéru (urbanistické řešení bloku jsme vypracovali společně).
Na mysl vyvstává obraz živého města. Dnes Žatec spí, ale případný zápis do seznamu UNESCO může všechno změnit...

Autorská zpráva

hrubá podlažní plocha: 2587 m2 (bez společných garáží)
koeficient zastavěnosti: 0.54
plocha pozemku: 1205 m2
zastavěná plocha: 652 m2

Související články:
Druhá kůže 2018 – výsledky soutěžní přehlídky  5.3.2018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz