Zátěžové odvodnění mezi veřejnými a soukromými plochami bytových domů

Zátěžové odvodnění mezi veřejnými a soukromými plochami bytových domů

(12. 10. 2021) Efektivním způsobem odvodnění ploch je využití liniového systému žlabů

   
 
 
 
 

Zátěžové odvodnění mezi veřejnými a soukromými plochami bytových domů

Zpevněné plochy kolem bytových domů v sobě provazují soukromé a veřejné chodníky, komunikace, hřiště nebo parkové úpravy. Odvodnění privátního a veřejného majetku někdy bývá řešeno společně v rámci projektu. 

Efektivním způsobem odvodnění ploch i s malým nebo dokonce nulovým podélným spádem je využití liniového systému žlabů. Tento systém umí velmi rychle zachytit vodu v celé délce plochy, a díky svému spádovanému dnu to zvládne i u dlouhých linií bez přerušení.

V případě pojezdu zásobovacích aut nebo jiných požárních vozidel, je lepší zvolit kompozitní SMC žlaby s litinovými rošty pro zatížení až D400 kN. Kompozitní materiál je extrémně pevný, ale přitom lehký a rychle a snadno se instaluje. Například u bytového domu v Praze-Letňanech byl využit žlab MEARIN 200 také pro svou dlouhou životnost s nízkými nároky na údržbu.

Jiná materiálová varianta žlabů, ale také určena pro odvodnění ploch i s nulovým spádem, je polymerbeton. Díky návrhu objemu žlabů se také může zjednodušit řešení kanalizačních přípojek. V Novém Bydžově vyřešili odvodnění ulice podélnými polymerbetonovými žlaby MEA SV2000. Celková délka odvodnění Palackého a Husovy třídy s litinovým roštem s nosností D400 kN činí 600 metrů.  Systémy SV 1000-1500-200-3000 jsou vhodné na středně zátěžové plochy.

Při nedostatečném podélném spádu je řešení odvodnění ploch pomocí liniového odvodnění velice efektivní. Je třeba jen správně navrhnout dostatečnou kapacitu žlabů s ohledem na velikost plochy a umístění sběrných bodů. Ze sortimentu MEA je navíc možné zvolit i správný materiál podle typu komunikace nebo způsobu instalace. 

Více o SMC kompozitních žlabech na www.mea-odvodneni.cz/mearin-plus/kategorie/13

Více o polymerbetonových systémech MEA SV na www.mea-odvodneni.cz/sv-stredne-zatezove-zlaby/kategorie/144

podle podkladů společnosti MEA Water Management

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz