Ze zrušeného kostela ve Velešíně se stalo multifunkční centrum

Ze zrušeného kostela ve Velešíně se stalo multifunkční centrum

(3. 11. 2011) Bývalý kostel sv. Filipa a Jakuba ve Velešíně na Českokrumlovsku prošel zásadní rekonstrukcí. Ze stavby, která už dvě století neslouží církvi, se za více než 25 milionů korun stalo multifunkční společenské centrum. Lidé zde najdou galerii, obřadní síň, infocentrum a internetovou kavárnu s venkovním posezením. Slavnostní otevření objektu, kterého se zúčastní i hejtman Jihočeského kraje, je plánováno na 4. listopadu.

 
 
 
 

Ze zrušeného kostela ve Velešíně se stalo multifunkční centrum

Bývalý kostel sv. Filipa a Jakuba ve Velešíně na Českokrumlovsku prošel zásadní rekonstrukcí. Ze stavby, která už dvě století neslouží církvi, se za více než 25 milionů korun stalo multifunkční společenské centrum. Lidé zde najdou galerii, obřadní síň, infocentrum a internetovou kavárnu s venkovním posezením. Slavnostní otevření objektu, kterého se zúčastní i hejtman Jihočeského kraje, je plánováno na 4. listopadu.

Velešín (Českokrumlovsko, ČTK) - Kostel postavený na konci 15. století již církevním účelům neslouží od dob císaře Josefa II., který ho v roce 1785 zrušil. Církevní stavbu připomínala jen zákristie s freskou a zazděná klenba. "Objekt byl prodán obci, ta jej prodala dvěma měšťanům, kteří si z něj vybudovali obydlí," uvedl starosta.

V roce 2007 schválili zastupitelé přestavbu kostela a město průběžně žádalo o dotaci z EU, kterou nakonec dostalo. "Evropské dotace pokryjí více než dvacet milionů korun vynaložených na rekonstrukci kostela," uvedla Martina Langerová ze společnosti G-PROJECT, která obci s přípravou žádosti pomáhala.

Bývalý kostel, který mnoho let sloužil různým účelům, byl téměř celý zrekonstruován. Povedla se tak velmi citlivě skloubit historie s novým využitím. „V přízemí je informační centrum, v dalších podlažích se našlo místo pro model Velešína z 19. století, muzeum a galerii, kterou lze jednoduchou úpravou přestavět na pódium s malým hledištěm pro divadelní i hudební produkce,“ dodal starosta. S předstihem otevřela radnice pro velký zájem „staronovou“ obřadní síň, kde už se odehrálo několik svatebních obřadů.
Oficiální otevření pro veřejnost je plánováno na 4. listopadu. Součástí slavnosti bude křest knihy Pověsti a dávné příběhy města Velešína.


foto zdroj: G-PROJEKT

Doplněno Stavbaweb:
"Trochu do historie. Myšlenka obnovit historickou památku bývalý kostel sv. Filipa a Jakuba, dát mu nový kabát, ale hlavně vhodnou náplň, naznala konkrétnější podoby již v roce 2002. V dalších letech se připravoval projekt, když se obecně vědělo, že samo město (bez dotací) se do toho nemůže pustit. I když byl projektový záměr s vizualizací vystaven na webu města, diskutován s veřejností, byl několikrát projednáván zastupitelstvem, připomínek a doplňků se však moc nesešlo. Vznikl konečný návrh, který odrážel zadání města, některé názory „laiků“ a byl korigován odborníky z řad památkářů a stavitelů, ale i praktiků z kulturní a „restaurační“ sféry. Podoba, která sloužila jako základ pro podání žádosti o dotace, doznala pak dalších změn (za souhlasu zmíněných odborníků). Žádost o dotace byl podáván opakovaně. Obdrželi jsme peníze z Ministerstva kultury ČR, Jihočeského kraje a na konec i z Regionálního operačního programu (až napotřetí). Po různých komplikacích (poslední bylo přehodnocení 5.výzvy) se ukázalo, že projekt byl zpracován kvalitně Ing. Andreou Nádravskou, bez podvodů a v souladu s programem Revitalizace památek a využití kulturního dědictví v rozvoji cestovního ruchu s cílem „zlepšit stav kulturně historického dědictví“ byl také regionální radou schválen. Projekt předpokládá spolupráci s partnery, kterými jsou muzea v Č. Budějovicích a v Č. Krumlově a také Společnost přátel města Velešína a Ing. Zdeněk Korbela. Samotný projektový manažering tvoří starosta města, Ing. Hanzalíková, K.Krejčí a H. Růžičková. Technický dozor a zajišťování stavby má na starosti Bc. R. Sáček a Ing. P. Skutil, vedení projektu již zmíněná Ing. Nádravská a supervizi provádí Ing. Kučerová (G-Project s.r.o.). Svým podílem na kvalitě díla přispěli J. Bartizal, F. Šrámek, zástupci OS 2/4, V. Mikeš, B. Havlíček a členové rady města. Nemohu vyjmenovat všechny, ale stejně všem patří velký dík. Na závěr bych chtěl doplnit ještě informace, které podala p. Růžičková. Cituji z materiálu projektu „Stavební úpravy a nové využití bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba ve Velešíně“: „Výsledkem projektu se stane regenerovaný a revitalizovaný prostor památkově chráněného bývalého kostela. V nově rekonstruovaném objektu bude umístěna výstavní galerie, informační centrum, internetová kavárna, veřejné WC a další prostory určené k využívání veřejnosti. Uvedený multifunkční objekt bude organizačně i metodicky spravován městem Velešín a programová nabídka bude tvořena společně s partnery projektu a ve spolupráci se zřizovanou organizací města KIC – Kulturním a informačním centrem města Velešín.“
Starosta J. Klíma odpovídá na foru webových stránek města Velešína - 15.07.2011 (www.velesin.cz/forum)

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz