Zelená vyhlídka v Růžové

Zelená vyhlídka v Růžové

(28. 8. 2017) Bude z ní výhled na České a Saské Švýcarsko.

   
 
 
 
 

Zelená vyhlídka v Růžové

(ČTK) - Na České a Saské Švýcarsko se budou moci lidé podívat v zimě z nové vyhlídky. Netypická stavba se po téměř dvaceti letech příprav začala budovat u obce Růžová na Děčínsku. Zájemci mohou na výstavbu věže přispět ve veřejné sbírce.

Na kopci Růžáku stály v historii celkem tři rozhledny, které postupně podlehly požáru. Nová stavba bude betonová, může připomínat návrh Národní knihovny architekta Jana Kaplického. "Tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Ti mezitím bohužel už zestárli," řekla ČTK starostka Helena Křížková.

Beton byl navržen pro trvanlivost a neobvyklost. "On ten beton není až tak od věci vzhledem k tomu, že území obce bylo součástí linie opevnění z druhé světové války. Bylo to celkem 12 bunkrů," uvedla starostka.

Práce na stavbě nyní začaly. Předtím se musely vyjasnit vlastnické vztahy, vytvořit územní plán obce. "A samozřejmě v neposlední řadě příprava trvala tak dlouho, protože jsem několik let jednali se zástupci Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce," dodala Křížková.

Původně měla mít rozhledna dvanáct metrů, po dohodě s ochranáři bude mít pouze 6,2 metru. I tak z ní bude výhled na České a Saské Švýcarsko, turisti uvidí třeba Lilienstein, Groser Winterberg, Papstein, Pravčickou bránu, ale třeba i Milešovku v Českém středohoří, Sokolí vrch, Sněžník, Jedlovou a další kopce.

Náklady na stavbu jsou 2,5 milionu korun. Obce vyhlásila veřejnou sbírku, na jejím kontě je aktuálně 200.000 korun. Zájemci si mohou koupit schodnici za 20.000 korun s tím, že na schodě bude poté tabulka s textem dárce, nebo tabulku se jménem za 500, 1000 nebo 2000 korun. Pořídit si bude možné za půl milionu korun i jméno vyhlídky, schválit ho ale musí zastupitelstvo.

Do konce září bude hotová hrubá stavba, dokončení je v plánu do listopadu, kdy se budou instalovat tabulky se jmény dárců do interiéru. Vstup na vyhlídku, od níž je nejbližší parkoviště vzdáleno 500 metrů, bude zdarma. 
vizualizace: Mjölk architekti

Doplněno Stavbaweb:
Atelier Mjolk začal zpracovávat studii rozhledny na Pastevním vrchu nad obcí Růžová v roce 2009. Více informací o tom, jak se návrh vyvíjel najdete na jejich stránkách ZDE.Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
50.8441239
14.3011258
Zelená vyhlídka v Růžové

Zelená vyhlídka v Růžové

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 5. 2018 21:53:15. Re: Zelená vyhlídka v Růžové. Redakce

 
 
 
 

7. 5. 2018 21:53:15. Re: Zelená vyhlídka v Růžové. Redakce

  Rozhledna Růženka byla otevřena! Skrze všechny peripetie nakonec na Pastevním vrchu stojí malá vyhlídka, která si vyžádala mnoho zarputilosti a nervů. Podívejte se na nové video ve starším článku.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz