Život mezi obrazy

Život mezi obrazy

Praha - Vinohrady

(21. 5. 2020) XTOPIX architekti

   
 
 
 
 

Život mezi obrazy

Vzdušnost, otevřenost, plynulost prostoru charakterizují mezonetový byt o ploše 200 m2 vybudovaného v 90. letech v půdních prostorách činžovního domu na pražských Vinohradech. S ohledem na vytříbený prostorový plán pocházející od předchozího majitele se dispoziční úpravy omezily na minimum.
Jedním ze základních východisek při koncipování návrhu sehrál fakt, že klienti jsou vášniví sběratelé obrazů. Výsledné řešení tudíž ponechává do značné míry prázdné bílé stěny jako neutrální galerijní pozadí pro rozrůstající se sbírku. Zavěšené obrazy doplňují komponované interiérové elementy představující další umělecké instalace – světelná mozaika nad manželskou postelí, kruhový výřez ve stěně mezi koupelnou a obývacím pokojem s průhledem na vanu (okno stíní vestavěná roleta na elektrické ovládání) anebo velkoformátový obraz oblíbené autorky klientů, natištěný na skle nad kuchyňskou přípravnou deskou.
Obývací pokoj se díky svému charakteru přirozeně stává srdcem bytu, kterému společně se vzrostlým fíkusem dominuje odpočinková víceúrovňová platforma evokující „Honzovu pec“. Tento atypický prvek byl klientům navržen na míru, přičemž do sebe integruje velkoformátovou rozkládací pohovku s taburety a konferenčním stolkem, knihovnu, či vnitřní prostor sloužící dětem jako bunkr (systém na sebe navazujících větších či menších prostůrků).
Obytná kvalita mezonetu je násobena rozlehlými jižně orientovanými terasami s výhledem na střechy okolních domů.
Autorská zpráva
Foto: Ondřej Tylčer

 
Autoři: XTOPIX architekti s.r.o. – Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Lucie Lorencová

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 5. 2020 09:21:19. Re: Život mezi obrazy. Jitka

29. 5. 2020 17:51:37. Re: Život mezi obrazy. BlueBoss

 
 
 
 

23. 5. 2020 09:21:19. Re: Život mezi obrazy. Jitka

  Ten jídelní stůl na mě zapůsobil jako zjevení. Mezi vším tím nábytkem s ostře řezanými hranami se najednou objeví něco, co, neumím přesně popsat proč, ale snad jakousi nedokonalostí (ať už úmyslnou z výroby nebo vzniklou léty užívání), působí přívětivě a lidsky. A v kombinaci s ohýbanými opěrkami židlí a kapkovitými svítidly je to dokonalé.

29. 5. 2020 17:51:37. Re: Život mezi obrazy. BlueBoss

  Parádní práce! Musí to být moc příjemné bydlení.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz