
V kopcovitém regionu u slovinského města Vinje vznikl rodinný dům, který se harmonicky začleňuje do okolní přírody. Autoři z lublaňského studia Kombinat arhitekti vytvořili projekt, jenž navazuje na tradiční architekturu regionu a zároveň nabízí moderní funkčnost a estetiku. Základním architektonickým motivem se stala střecha, inspirovaná konstrukcí tradičních sušáren sena – tzv. kozolců, jež jsou charakteristické pro slovinsko-rakouské pohraničí.

Malý objem, velký dopad
Stavba je dlouhá 18 metrů a svou výškou nepřesahuje nižší koruny stromů v pozadí. Kompaktní forma domu, dřevěná fasáda a sedlová střecha s různými sklony střešních rovin vytvářejí přirozený dialog s terénem. Dům využívá výškové rozdíly pro členění vnitřních prostor a k optimalizaci návaznosti na okolní terén. Vizuálně výrazným prvkem je střešní plášť z hliníkového plechu PREFALZ v barvě P.10 tmavě hnědé, jehož formát i barevnost byly zvoleny s ohledem na šednutí dřevěné fasády a začlenění domu do přírodního kontextu.

Konstrukce, která myslí na každý detail
Klíčovou roli v realizaci hrálo klempířské studio Janeze Kralje, které má s materiály PREFA více než 25 let zkušeností. Pro dům ve Vinje připravili nejen střešní krytinu, ale i kompletní systém odvodnění, lemování střešních oken, prostupy a oplechování komína. Výsledná kompozice stojatých drážek byla navržena tak, aby korespondovala s pozicí střešních oken – každý otvor je precizně umístěn mezi jednotlivými šáry.

Výzvy terénu i konstrukce
Během výstavby bylo nutné řešit stabilitu podloží, která si vyžádala odborné geologické posudky. Navzdory technickým nárokům a citlivému začlenění do krajiny se stavbu podařilo realizovat v rámci rozpočtu. Výsledkem je udržitelná dřevostavba s dlouhou životností, která splňuje jak estetické, tak technické požadavky.

Materiálová volba pro budoucnost
Architekti i řemeslníci se shodují, že právě kombinace dřeva a hliníkových prvků PREFA je ideální pro projekty, kde hraje roli nejen vzhled, ale i funkčnost a ekologická stopa. Hliník vyniká nízkou hmotností, odolností a 100% recyklovatelností. PREFALZ umožňuje přesnou práci i s náročnějšími detaily, což bylo v případě asymetrických střešních rovin se střešními okny klíčové.

Dům ve Vinje je tak ukázkou synergického přístupu – pečlivé architektury, detailní řemeslné práce a kvalitních materiálů. Projekt potvrzuje, že i malý objekt může díky promyšlenému návrhu a technické preciznosti představovat významnou referenci současné architektury s využitím produktů PREFA.

O projektu:
Země: Slovinsko Objekt, místo: rodinný dům, Vinje Typ stavby: novostavba Architekti: Kombinat arhitekti projektiranje d.o.o., Ljubljana | Realizace: Stavbno kleparstvo JK d.o.o. – Janez Kralj Typ střešní krytiny: PREFALZ Barva střešní krytiny: P.10 tmavě hnědá FOTOGRAFIE: Croce & WIR |

Kdo ma na starost stavební dozor na stavbě sv.Barbora v Peci pod Sněžkou
Taková onyxová stěna, to by bylo něco. Podsvícená, jako by byla průsvitná ...
Třeba místo madla stačí ta síť. Madlo může být jen jednostranné. V každé případě je dobře, že ta síť je…
Jo díky, vyzkouším to.
Pokud chcete znát přesnou cenu za digitálně potištěnou podsvícenou stěnu ze skla, nejprve si změřte rozměry. Pak si vyžádejte cenové…