Bytový dům Revoluční 30 v Praze

Investiční skupina RSJ představuje Revoluční 30 – vítězný návrh mezinárodní architektonické soutěže. Více než 80 architektonických studií z celého světa se přihlásilo do soutěže na projekt Revoluční 30, který by Revoluční třídě přinesl přirozené průčelí a po mnoha dekádách zarámoval vstup do historického centra. Z šestice finalistů rozhodla o vítězi nezávislá porota, ve které kromě špiček v oboru nechyběli zástupci hlavního města a městské části. Prezentovaný návrh bytového domu s novou veřejnou pasáží je nyní předmětem jednání všech zúčastněných stran.

Bytový dům Revoluční 30, autoři Peer collective a Studio Muoto, zdroj RSJ Investments

O dostavbě resp. úpravě lokality nároží ulic Revoluční a Lannova se uvažovalo již v poválečném období. Vstup do centrální části města znehodnotila demolice neogotických Eliščiných lázní v roce 1940 a od té doby chybí tomuto místu nejen nárožní dům, ale také společenský a kulturní život, které si exponované místo vltavského nábřeží zaslouží. Návrh projektu Revoluční 30 přichází s řešením, které zároveň zapadá do dlouhodobé koncepční studie Hradební korzo. Pro Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) ji vytvořil architekt a člen soutěžní poroty Ondřej Císler. Cílem studie je propojit soustavu ulic od Národní třídy přes náměstí Republiky po Revoluční ulici, zvýšit jejich kvalitu a zlepšit podmínky pro chodce, cyklisty i MHD.

Všichni soutěžící měli za úkol přijít s projektem, který nejenže Praze přinese moderní resp. odvážnou architekturu bytového domu, ale navíc oživí ústí Hradebního korza a nabídne nové místo setkávání Pražanů. To se dle slov poroty povedlo nejlépe česko-francouzského tandemu Peer collective a Studio Muoto, jejichž návrh snoubí modernitu s tradicí. „Levitující dům zaujal celou porotu originalitou a velkorysou pasáží s širokými možnostmi společenského dění, které v místě tolik chybí,“ komentuje výběr předseda poroty Winy Maas, mezinárodně uznávaný holandský architekt a hostující profesor Fakulty architektury ČVUT. O vítězi rozhodovalo 7 porotců, mezi nimiž nechyběly kromě zmíněného Ondřeje Císlera i architektky Barbora Markechová a Jana Moravcová. V porotě zasedli zástupci hlavního města a městské části Praha 1, čímž chtěl investor nabídnout otevřený dialog už od samotného začátku. A dialog o prezentovaném návrhu projektu Revoluční 30 bude pokračovat.

Bytový dům Revoluční 30, autoři Peer collective a Studio Muoto, zdroj RSJ Investments

Revoluční 30 nezastavuje celý pozemek vlastníka, který tak může plnit veřejnou funkci. Kromě nové veřejné pasáže přichází návrh s možností změnit účel barokního domu č.p. 1244 ze stávajícího zázemí společnosti Pražské služby za kulturní či vzdělávací centrum. I tato část návrhu je součástí dalšího jednání s městem, který je vlastníkem objektu. „Nyní jsme na začátku a je ještě velmi brzy cokoli předvídat. Představujeme návrh, který je v souladu s urbanistickým plánem města, nabídne společenské i kulturní příležitosti a bude vítaným místem jak místních obyvatel, tak turistů. Naším záměrem je najít s městem společnou cestu k jeho realizaci,“ říká Libor Winkler, řídící partner investiční skupiny RSJ.

Bytový dům Revoluční 30, autoři Peer collective a Studio Muoto, zdroj RSJ Investments

Jak bude příběh pražského nábřeží pokračovat, na to si ještě Pražané budou muset počkat. Na stole je návrh projektu, který má ambici po třiceti letech od vzniku Tančícího domu přinést Praze odvážnou stavbu, která by na desítky let opomíjené místo přilákala jak fotoaparáty turistů, tak obyvatele Prahy.

Tisková zpráva, kráceno

One Comment

  1. Moderní stavby ukazované z ptačí perspektivy budou vždy budit negativní emoce ochránců staré Prahy. Ukázkově na to doplatila Kaplického knihovna. Tyhle stavby by měly být představovány z pohledu chodce- něco jako měnící se pohled z jedoucí tramvaje nebo třeba i z lodi. A potom z reálných vyhlídkových míst, zase jako pohled ze strany na stranu. Až pak by bylo možné si vytvořit názor, jak to zapadá do okolí. Při dnešních technologiích by to neměl být problém.
    Pokud se na architektuře pořád učí stavět modýlky, tak ať, ale před veřejností by se měly schovávat do šuplíku.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*