Cyklus přednášek o progresivní zahraniční krajinářské architektuře

Projekt Kruhu přiváží do České republiky to nejlepší ze světových tendencí z oblasti architektury, plánování měst a designu. Stejně jako loni se zaměří na nové přístupy v krajinářské architektuře. Série sedmi večerů Kra/jiná II představí vizionáře, kteří se zabývají využíváním veřejných prostorů, odolností krajin, navrácením přírody do měst i podporou biologické rozmanitosti.

Cyklus přednášek Kra/jiná II, CCxA, Sophie Beaudoin, Design Montreal, zdroj Kruh

Autorské přístupy krajinářských architektů a odborníků z Nizozemska, Belgie, Švýcarska, až po USA i Kanadu se zaměřením na proměnu krajin a veřejných prostorů reagující na proměny společnosti i klimatu. Od 6. března se návštěvníci mohou těšit na osobní setkání s hosty, jejichž návrhy a realizace inspirují celý svět. Svými projekty proměňují a zlepšují místa nejen pro trávení volného času a rekreaci lidí či komunit a vhodným řešením pomáhají zlepšovat místní klima i kvalitu ovzduší.

Cyklus přednášek Kra/jiná II, Georges Descombes, River Aire, Jacques Bethet, zdroj Kruh

“Krajinářská architektura v současném pojetí, tak jak ji známe ze západní Evropy nebo Ameriky představuje směr, který dokáže propojovat ekologické aspekty, udržitelnost, ale i pracovat s místními komunitami a utvářet prostředí nejen pro lidské životy. Reprezentanty takových přístupů přivítáme v roce 2025 na tradičních přednáškách Kruhu, které letos vstupují do 25. cyklu,“ říká zakladatelka Kruhu a dramaturgyně cyklu přednášek Marcela Steinbachová.

Cyklus přednášek Kra/jiná II, Studio Basta, IJzerboomgaard, zdroj Kruh

Cyklus Kra/jiná II se koná většinou každý první čtvrtek v měsíci od března do června, a na podzim od října do prosince ve vybraných pražských sálech. Hostem první přednášky 6. března bude Adriaan Geueze nizozemského studia West 8, proběhne od 19.00 ve Velkém sálu kina Světozor. Adriaan Geuze spoluzaložil studio v Rotterdamu v roce 1987. Během téměř 35 let své existence si studio West 8 vybudovalo pověst vysoce uznávaného krajinářského studia s celosvětovým renomé. Získalo řadu prestižních ocenění, včetně Prix de Rome (1990), a rozšířilo své působení z Nizozemska do Severní Ameriky a Bruselu. Zaměřují se na rozsáhlé projekty, jako je tvorba funkčních městských prostorů, které nejen zohledňují potřeby dopravy a technické infrastruktury, ale zároveň obnovují propojení mezi městem, krajinou a komunitou.

Cyklus přednášek Kra/jiná II, Terremoto, Laguna Canyon, zdroj Kruh

Dubnová přednáška přinese vlámský pohled studia Basta na utváření veřejných prostor a práci s komunitami v menších městech. V květnu se představí kalifornské studio Terremoto a jeho zakladatel David Godshall se zaměření na alternativní přístupy v úpravách parků a zahrad, a ukáže hravé, funkční a uživatelsky přívětivé realizace, s důrazem na potřeby místních komunit. Dále vystoupí renomovaný švýcarský krajinářský architekt Georges Descombes, který po celou svou životní dráhu propojuje ekologii s citlivým a kontextuálním navrhováním. Na podzim vystoupí Sophie Beaudoin z kanadského studio CCxA. Jejich návrhy hravě propojují lidskou stopu v krajině a snaží se o fyzickou, ale i smyslovou interakci s okolím. Cyklus uzavře švýcarské studio Vulcan, které představí svůj strategický přístup k současným výzvám v krajinářské architektuře. Přednášky zahraničních architektů doplní o lokální pohled čeští krajinářští architekti a specialisté.

Cyklus přednášek Kra/jiná II, West-8, Rotterdam Centraal, foto Jeroen Musch, zdroj Kruh

Přednáška nizozemského architekta Adriaana Geuze, spoluzakladatele studia West 8 se uskuteční ve čtvrtek 6. března 2024 od 19h ve Velkém sále Kina Světozor, Vodičkova 791, Praha 1. Přednáška bude probíhat v angličtině. Základní vstupné na akci je 180 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 160 Kč. Vstupenky lze zakoupit v rezervačním systému kina Světozor.

Po přednáškách konaných v Kině Světozor budou nově následovat speciální projekce v rámci ozvěn festivalu Film a architektura. Projekce započnou vždy ve 21h po skončení přednášky. Diváci budou mít možnost si zakoupit zvýhodněné vstupné (300 Kč za obě akce) v případě účasti na obou bodech programu večera. V březnu bude uveden film DEPOT – Reflecting Boijmans. Zábavná filmová hříčka dokumentující komplikovaný proces přesunu uměleckých děl z Muzea Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu do nového skladu umění postaveného podle návrhu studia MVRDV. V květnu proběhne projekce filmu 27 Pater: Utopie Alt Erlaa. Jak se žije v největším komplexu sociálního bydlení v Rakousku? Humorný filmový debut Biancy Gleissinger poodkrývá fungování tohoto „města ve městě“.

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*