Hrabalova chata se otevřela veřejnosti

Po 3 letech od zakoupení chaty, v roce 110. výročí Hrabalova narození, otevřel Středočeský kraj Hrabalovou chatu nastálo veřejnosti. Necelý rok trvající rekonstrukce uvedla chatu do podoby z 80. let, kdy ji slavný spisovatel obýval. Expozice je tvořena zčásti původním vybavením z Hrabalovy pozůstalosti, které se podařilo Polabskému muzeu v průběhu let nashromáždit, zbytek tvoří veřejností darované dobové předměty. Náklady na rekonstrukci, resp. uvedení chaty do původního stavu vyšly Středočeský kraj na 6 milionů korun.

Hrabalova chata se otevřela veřejnosti, zdroj Středočeský kraj

Středočeský kraj odkoupil Hrabalovu chatu od soukromého majitele. „Když se v roce 2021 objevil inzerát na prodej Hrabalovy chaty, nebylo moc o čem přemýšlet. Věděli jsme, že musíme udělat vše pro to, abychom slavnou chatu zachovali pro další generace. Cesta k nové expozici nebyla snadná, o to více proto opravdu děkuji všem, kteří se na znovunavrácení původní podoby a vytvoření unikátní expozice podíleli,“ uvedla při otevření nové expozice hejtmanka Petra Pecková.

Hrabalova chata se otevřela veřejnosti, zdroj Středočeský kraj

Při hledání expozičního modelu Středočeský kraj spolupracoval s Fakultou architektury ČVUT. Expoziční řešení navrhly dvě, dnes již bývalé, studentky Eliška Houdová a Jitka Zemanová. Projekt expozičního řešení vycházející z principu tzv. haus muzeí, jim vynesl vítězství ve studentské soutěži o Cenu Břetislava Štorma 2023. S vybavením expozice pomohly Polabskému muzeu dary dobových předmětů od široké veřejnosti. Přestože Polabské muzeum disponovalo již v minulosti sbírkou předmětů z Hrabalovy pozůstalosti, řada předmětů však k vytvoření dokonalé kopie interiéru chyběla. Náklady na veškeré stavební úpravy i dokončovací práce včetně terénních úprav vyšly na 6 milionů korun.

Hrabalova chata se otevřela veřejnosti, zdroj Středočeský kraj

Nová expozice, vzhledem k velice omezenému prostoru, počítá pouze s malými skupinami návštěvníků. Návštěvu chaty je nutné si předem rezervovat na stránkách Polabského muzea, kde si návštěvníci zakoupí vstupenky na konkrétní datum a čas. Pro návštěvníky je připravená komentovaná prohlídka chaty, na pozemku pak bude k dispozici nová mobilní aplikace. Ta nabídne jednak komentovanou prohlídku s 3D historickým modelem zahrady a chaty sestaveným na základě dobových fotografií a v druhé lince pak bude k dispozici prostorová povídka současného spisovatele Vratislava Kadlece, reagující na jednotlivá místa Hrabalovy zahrady.

Hrabalova chata se otevřela veřejnosti, zdroj Středočeský kraj

Otevírací doba Hrabalovy chaty je prozatím nastavena podle rezervačního systému, v rámci kterého jsou naplánovány 3 prohlídky denně, a to od úterý do neděle od 12, 14 a 16 hodin, vždy pro skupinu 7 osob. Otevření chaty je tímto způsobem naplánováno do konce září 2024. Základní vstupné je stanovené na 200,-Kč/osobu, snížené na 150,- Kč/os.

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*