Jak začít s terénními úpravami nového pozemku?

Jak začít s terénními úpravami nového pozemku?

Pořídili jste si nový pozemek, kde chcete budovat svůj nový domov, rekreační objekt nebo nové prostory pro své podnikaní? Gratulujeme! Než se však pustíte do vlastní stavby, je potřeba provést jisté terénní úpravy pozemku, díky kterým půjdou další práce o mnoho snadněji a rychleji. Jako první přichází na řadu terénní úpravy pozemku, pokud je příliš nerovný. To může být překážkou nejen při vlastní výstavbě objektu, ale i při budování oplocení či připojení k inženýrským sítím.

S čím tedy začít?

Ať už chcete stavět dům, altán, bazén nebo budovat plot, je potřeba podklad, co nejvíce vyrovnat. Samozřejmě, že pozemek ve svahu do roviny nesrovnáte, je však potřeba srovnat plochy, na kterých máte v plánu stavět.

Terénní úpravy pak obecně patří mezi fyzicky, časově a finančně náročné práce, ale rozhodně se nevyplácí je podcenit. Ideální tak je vše si předem detailně naplánovat a zajistit si i potřebné nářadí a stavební stroje. Pokud si všechny činnosti správně naplánujete, můžete výrazně ušetřit na půjčovném za potřebné stroje.

Na co si dát pozor při budování nového plotu?

Pokud chcete svůj nový pozemek nejprve oplotit je potřeba správně stanovit jeho hranice, aby nedošlo k zabrání části některého ze sousedních pozemků. S touto činností vám mohou pomoci například geodeti. Práce na novém oplocení před tímto krokem nedoporučujeme začínat, abyste čerstvě dokončenou stavbu nemuseli následně odstraňovat.

Po vyměření hranic vašeho pozemku si vytyčte, kde chcete vést plot, aby nebyl příliš členitý, protože to ztěžuje jeho realizaci a výsledek nebývá moc estetický. Zároveň je vhodné, aby plot nezačínal těsně u komunikace, aby nedošlo k jeho poškození třeba radlicí při odklízení sněhu v zimních měsících.

Než začnete budovat plot, rozvrhněte si, kde chcete mít umístěnou vjezdovou bránu, vstupní branku, ale i případný výklenek pro nádoby s odpadem či tzv. antoníčka. Na základě těchto skutečností se pak můžete pustit do vlastního návrhu plotu a jeho realizace.

Jak vybudovat plot rychle a snadno?

Pokud se rozhodnete pro vybudování plotu svépomocí pamatujte na to, že se jedná o hodně kopání a práce je tak fyzicky namáhavá. Plotové sloupky u klasického pletivového plotu totiž mohou být maximálně 2,5 metru od sebe a každých 25 metrů musí být umístěn sloupek s oporami. Sloupky, respektive trubky se pak umisťují do hloubky 80 cm pod úroveň terénu a vykopaná díra musí mít aspoň 25×25 cm, aby mohl být sloupek dostatečně obetonován. S těmito výkopy vám naštěstí mohou pomoci zemní vrtáky, kterými disponuje každá lepší půjčovna nářadí. Třeba ve společnosti Boels si můžete vybrat, zda chcete díky hloubit s ručním nebo benzínovým jamkovačem. Práce vám tak půjde pěkně od ruky.

Při betonování sloupků nezapomínejte na skutečnost, že musí být umístěny skutečně rovně, aby pletivo správně doléhalo a nedošlo k jeho pokroucení, které by bylo zřejmé především u plotů s vyšší tloušťkou drátu.

Pro rychlou realizaci dnes můžete použít pletiva s vpleteným drátem, která vám ušetří hromadu práce s upevňováním pletiva k vodícímu drátu. V případě drátu středového pak můžete použít speciální vázací kleště na kruhové spojky. Jejich pořizovací cena je velmi přívětivá nebo si je opět můžete vypůjčit.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*