Nominace na Českou cenu za architekturu 2024

Česká komora architektů zveřejnila třicet jedna děl, která mezinárodní porota nominovala do užšího výběru. Jméno hlavního vítěze i dalších finalistů bude oznámeno v listopadu 2024. Byla zároveň udělena i Pocta ČKA, vyhlášeno ocenění za výjimečný počin a předána Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Nominace na Českou cenu za architekturu 2024, zdroj ČKA

Sedmičlenná odborná porota vybírala na jaře mezi nominované z 307 přihlášených staveb takové realizace, které vykazují architektonickou kvalitu, vhodně komunikují s okolím a mají společenský přínos.

Nominace na Českou cenu za architekturu 2024, zdroj ČKA

Co se týče typologie, je výběr nominovaných děl velice pestrý. Většina realizací slouží veřejnosti a je jí běžně přístupná. Hojně jsou totiž zastoupeny objekty občanské vybavenosti, školní budovy či stavby věnované službám a administrativě. Devět realizací je určeno pro bydlení, přičemž se mezi nimi najde rodinný či bytový dům, byt i chalupa. Čtyři nominované realizace se týkají úprav veřejného prostoru. Po jednom zástupci pak mají sportovní stavby, vinařství, sakrální stavby, památky, lávky či realizace interiéru. Zajímavostí je určitě fakt, že dvě třetiny nominovaných realizací tvoří rekonstrukce, zbývající třetinu pak novostavby.

Nominace na Českou cenu za architekturu 2024, zdroj ČKA

Nominované stavby jsou rozesety opravdu po celé České republice od Karlovarského po Moravskoslezský kraj. Nejvíce nominovaných děl je podobně jako v předchozích letech v Praze, a to osm. Čtyři zástupce mají shodně Jihomoravský a Olomoucký kraj. Dvě díla se nacházejí na Vysočině a v Karlovarském, Plzeňském, Pardubickém a Středočeském kraji. S jednou stavbou se do výběru dostaly Liberecký, Královehradecký, Jihočeský, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Nominace na Českou cenu za architekturu 2024, zdroj ČKA

Nominovaných děl financovaných z veřejných zdrojů je téměř o třetinu víc než těch soukromých. Na většinu z nich přitom bylo vypsáno výběrové řízení, jedna realizace vzešla z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Štvanickou lávku v Praze / AI Praha (soutěž v roce 2017).

Nominace na Českou cenu za architekturu 2024, zdroj ČKA

Výjimečný počin v oblasti architektury
V rámci České ceny za architekturu jsou Akademií ČCA oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Letos se tohoto ocenění dostalo manželům Lukáši a Marianně Smetanovým za iniciativu na záchranu Gočárových Automatických mlýnů v Pardubicích. Výroba byla v areálu ukončena v roce 2012, od roku 2014 jsou mlýny národní kulturní památkou. Manželé Smetanovi investovali v roce 2016 rodinné finance do zakoupení areálu. Nakonec se podařilo společným úsilím soukromého investora, města Pardubic i kraje vybudovat krajskou Gočárovu galerii, Galerii města Pardubic – GAMPA, multifunkční konferenční a umělecký prostor SILO i nově realizovanou vzdělávací laboratoř Sféra. Při sestavování záměru i projektování jednotlivých částí areálu se setkali architekti Zdenek Balík, Josef Pleskot, Ladislav Lábus, Jan Šépka, Petr Všetečka, Martin Prokš a Marek Přikryl. Ostatně Lukáš Smetana je profesí také architekt. Plánován je vznik živé městské čtvrti Automatické mlýny s bydlením, kancelářemi, kulturními a komerčními aktivitami. Adaptace obilného sila v areálu mlýnů (Prokš Přikryl architekti) je přitom jednou z nominovaných staveb.

Nominace na Českou cenu za architekturu 2024, zdroj ČKA


Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR
Ani v letošním ročníku České ceny za architekturu nechybí ocenění Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Tento partner udělil cenu za citlivé a šetrné řešení stavby ve venkovském prostředí tentokrát Zvoničce v Krásné v Moravskoslezských Beskydech ateliéru Kocián & Liška Architekti z Kopřivnice.


Mezinárodní odborná porota
Práci českých architektů tradičně hodnotí sedm erudovaných zahraničních porotců. Letos jsou jimi architektka, lektorka na Milánské polytechnice a publicistka Adriana Granato (Itálie), architekt a urbanista Peter Moravčík (Slovensko), krajinářský architekt Neil Porter (Velká Británie), architekt, publicista a lektor Andrius Ropolas (Litva), architekta a urbanistka akcentující udržitelný rozvoj Silja Tillner (Rakousko), architekt a předseda poroty Alexandros Vaitsos (Řecko) a architektka a předsedkyně představenstva Švýcarské konference architektů Doris Wälchli (Švýcarsko).

Výstavy nominovaných děl
Seznámit se s nominovanými díly bude možné na mnohých výstavách České ceny za architekturu připravovaných napříč celou Českou republikou. Aktuálně již od 28. června v Karlových Varech, od 1. července v Jihlavě a od 13. července ve Slavonicích. Od 30. července pak bude hostit výstavu nominovaných realizací Vyšehrad a ke konci léta Valdštejnská zahrada v Praze. Do 15. července je navíc v Hradci Králové ke zhlédnutí retrospektivní výstava věnovaná stavbám Královéhradeckého kraje nominovaným na ČCA mezi lety 2016 až 2023.

Česká cena za architekturu se již šestým rokem koná díky podpoře generálního partnera – společnosti Central Group, největšího rezidenčního stavitele v ČR.

Tisková zpráva, kráceno

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*