O hranicích přírody a o vodě z různých úhlů

24. cyklus přednášek o architektuře spolku Kruh s názvem Kra/jiná se letos věnuje krajinářské architektuře. Ve čtvrtek 2. května 2024 od 19,30 h v CAMP Praha proběhne bohužel již vyprodaná přednáška krajinářské architektky Michelle Delk z norského studia Snøhetta a Thomase Kisslingova ze švýcarského ateliéru Vogt Landscape Architects. Michelle Delk navštíví v pátek 3. května vilu Tugendhat v Brně, kde promluví o své práci. Lístky na tuto událost je stále možné zakoupit zde.

Michelle Delk působí v New Yorku a zabývá se mezioborovou prací, vytváří jednoduché, avšak silné návrhy, které posilují vztahy mezi lidmi a prostředím. Thomas Kissling se zaměřuje na práce spojené s tvorbou parků a veřejných prostorů, které vznikají ve spolupráci s umělci.

Studio Snøhetta je známé svým zájmem o životní prostředí a kulturní přístup, což se odráží například v jejich stavbách jako Bibliotheca Alexandria či nová budova Opery v Oslu. Pracují často se stavbou jako krajinou, Michelle Delk je hlavní krajinářskou architektkou studia a působí v New Yorku. Je aktivní členkou správní rady Urban Design Forum v New Yorku a rady The Cultural Landscape Foundation. V 2023 byla povýšena do Americké společnosti krajinářských architektů (ASLA), přednáší na konferencích a univerzitách po celém světě. Během své práce hledá Michelle Delk možnosti, jak využít již existující prvky a vyhnout se nové produkci. Preferuje opětovné využití a transformace prostorů s ohledem na danosti místa, včetně všech sociálních a kulturních aspektů. Spojuje obory architektury a krajinářství a představuje, jak se princip adaptivního opětovného využití promítá do jejích projektů. Její přednáška s názvem Za hranicemi se bude věnovat tématu krajiny a lidských interakcí s ní.

Autoři Snøhetta, zdroj Kruh

Přednáška s názvem Voda je živel bez vlastností Thomase Kisslinga představí tři tematické okruhy přístupů ke krajině věnující se práci s vodou. První se zaměří na otázky budoucích metropolitních krajin v kontextu klimatických změn. Své vize představí na konkrétním výzkumu – projektu Scalo Farini v Miláně, který vznikl ve spolupráci Günthera Vogta a studia OMA včetně dalších přírodovědných oborů. Ve druhé části bude polemizovat o neviditelném designu a jeho vlivu na ekologickou udržitelnost krajinářské architektury na příkladech projektů Park Hyatt v Curychu nebo Laban Dance Center v Londýně od švýcarských architektů Herzog & de Meuron. V poslední části přednášky se zaměří na vodu jako symbol veřejného blaha a její význam a dostupnost v městském prostoru. Ateliér Vogt Landscapes Architects založil v roce 2000 Günther Vogt, profesor ze švýcarské ETH v Curychu, ateliér od té doby rozšířil svou působnost do několika dalších evropských měst (Londýn, Berlín a Paříž).

Autoři Vogt Landscape Architects , zdroj Kruh

Další akce spolku Kruh se odehraje ve čtvrtek 6. června 19.30 v Kině 35, na které vystoupí Francois Vadepied + Mathieu Gontier, Wagon /FR a Zuzana Štemberová + Lucie Vogelová, Terra Florida /CZ.

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*