Nové bytové domy preferující moderní architekturu se staví všude tam, kde je to možné. Na okrajích měst, uprostřed historických center, na pozemcích brownfieldů. Na malých i velkých městech. Stalo se pravidlem, že velká pozornost se u nových projektů věnuje designu. K jeho spoluautorům patří také okna. Už to nejsou jen praktické výplně stavebních otvorů, ale v mnoha ohledech sofistikované bytové doplňky, které kromě přírodního světla umí uživateli poskytnout řadu nadstandardních funkcí. Záleží pochopitelně na záměrech developera a jeho finančních možnostech, ale také na lokalitě. A je z čeho vybírat.

Standard nebo kompozit?
V projektech bytových domů převládají okna plastová a to hlavně kvůli příznivé ceně. Na druhou stranu však velkou roli hrají vlastnosti a design okenních profilů. Je skutečností, že možnosti plastových oken v rámci výtvarného návrhu jsou bezkonkurenční. Přední německý výrobce REHAU má například ve svém portfoliu přes 400 barevných řešení a designů včetně imitace hliníku a dřeva či lakovaného profilu (katalog KALEIDO COLOR). Okna však doznala značného pokroku také v konstrukci samotných profilů. Když firma REHAU představila před lety profily z kompozitního materiálu RAU-FIPRO X (kombinace PVC a skelných vláken), byl to významný krok kupředu. Dnes třetí generace tohoto materiálu dala architektům téměř volnou ruku při volbě velkých rozměrů při zachování štíhlé elegantní konstrukce. Jak již bylo řečeno, výběr systémů je široký a záleží na konkrétních preferencích. V „základním provedení“ nabídne REHAU osvědčené okenní profily Brillant-Design. Lepší parametry, například z pohledu tepelně-izolačních vlastností, nabídne profil SYNEGO. Náročný investor naopak dává přednost kompozitnímu systému ARTEVO®. Hlavní odlišnosti je třeba hledat u tepelně-izolačních parametrů, hlukového útlumu, bezpečnosti, konstrukci a hlavně v rozměrových možnostech. V blízkosti rušné třídy jsou například okenní systémy ARTEVO® ažneuvěřitelně účinné z pohledu eliminace venkovního hluku (Rw: 48 dB). A protože i do bytových domů pronikly velkoformátové okenní systémy, včetně posuvně-zdvižných dveří, jsou kompozitní okna pro tyto situace jako stvořená. Připomeňme ještě, že všechna okna mohou být dvoubarevná: odlišně navržený interiér/exteriér. Nejnovější ARTEVO® navíc posouvá okenní systémy ještě o krok dál, totiž přidává k dobru štíhlejší konstrukci s elegantně provedenými detaily. A k tomu počítejme větší podíl přírodního světla a lepší bezpečnost (až RC3).

Počet referencí bytových domů s okenními profily REHAU je mnoho. Mezi ty nejnovější patří například atraktivní rezidence Liliová v centru Liberce (realizaci provedla firma DAFE-PLAST s okny SYNEGO), stejná firma dodala okenní systém PROGRESS (profily GENEO) na projekt bytového domu Na Skalce (Humpolec). Okna SYNEGO najdeme také u projektu bytových domů v Trutnově (realizace MS Okna) a tak dále. Podle současného trendu nutí vysoké nároky zájemců o bytové bydlení developery investovat čím dál víc do vyšší kvality okenních systémů, a výrobci, jako je firma REHAU, na tuto skutečnost reagují. Třeba tím, že nabídnou další nadstandardní vlastnosti nebo doplňkové vybavení svých okenních systémů. A nezapomínejme také na ekologické hledisko výroby profilů, které je pro REHAU již mnoho let zvlášť důležité.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,