Parkovací dům v Ostravě

Až šest set parkovacích míst nabídne nový parkovací dům, jehož výstavba bude zahájena poblíž Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě, v místě stávajícího parkoviště o kapacitě 77 parkovacích míst. Dokončení objektu je plánováno v závěru roku 2025. Statutární město Ostrava započalo projekt připravovat již v roce 2018 s ohledem na předpoklad zrušení povrchového parkoviště v místě plánované stavby tzv. Černé kostky. Nový parkovací dům je navržen s dvěma podzemními a osmi nadzemními podlažími a je propojen třemi vertikálními jádry s výtahy a schodišti. Spoluzadavatelem veřejné zakázky je společnost Ostravské komunikace. Náklady na samotnou stavbu jsou definovány ve výši 397 milionů korun bez DPH. Zhotovitelem stavby je IPS Třinec, parkovací dům bude vystavěn za 93 týdnů. Autorem architektonického návrhu a projektové dokumentace je PROJEKTSTUDIO EUCZ.

V druhém podzemním podlaží objektu je situováno kromě parkování také provozní zázemí, skladové prostory, rozvodna nízkého napětí, strojovna stabilního hasicího zařízení s uzavřenou požární nádrží, retenční nádrž a sociální zázemí pro parkovací dům. Přesahy střech i horní střešní krajina jsou řešeny jako zelené střechy. Ze všech ploch je jímána voda do retenční nádrže, která je zde přiznána a slouží pro závlahu, zlepšuje mikroklima a reguluje teplotu. Fasáda je eliminována na bezpečnostní nerezové sítě s popínavou zelení, které dávají vyniknout koncepci domu. Autoři řešení návrhu nezapomněli ani na vyznavače elektromobility, k dispozici budou dvě rychlonabíječky a deset nabíječek WALLBOX. Kromě toho zde uživatelé najdou také 20 cykloboxů k bezpečnému odstavení jízdních kol nebo koloběžek. Tři z cykloboxů budou opatřeny nabíječkou pro elektrokola.

Architektonickou soutěž na realizaci projektu vyhlásilo město v červnu 2019. Pro projekt je zpracována dokumentace pro společné povolení a projektové standardy, prováděcí dokumentaci zpracuje zhotovitel. Dána je požadovaná podoba díla, zhotovitel při návrhu řešení musí dodržet tvarový a estetický výraz, vyplývající z architektonického návrhu a parametry konstrukce, stejně jako požadavek na funkci, kterou má dílo plnit.

Tisková zpráva, kráceno

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*