Open House Praha zve na přednášky a vycházky. Zdeněk Lukeš představí nerealizované vize na Pražském hradě a první české architektky. Lákají i vycházky po Hradčanech ženských osobností nebo tvorbě Davida Černého.

Zdeněk Lukeš už 26. února 2025 v 17.30 h uvede návrh dostavby katedrály sv. Víta, studie Jožeho Plečnika, projekt aleje Socialismu nebo Evropskou vesničku Václava Havla. Přednáška se uskuteční v sále Autoklubu České republiky. Budova Autoklubu byla postavena podle návrhu architekta Pavla Janáka ve stylu moderního klasicismu, a který je rovněž autorem řady realizovaných staveb na Pražském hradě. Zdeněk Lukeš bude věnovat tématu nerealizovaných vizí architektů pro Pražský hrad.

„Na Hradě se nám snad podařilo prosadit to podstatné. Někdy nás to až překvapilo, třeba u projektu Nové oranžerie od Evy Jiřičné jsme měli obavu, že jej veřejnost nepřijme, že bude kritizovat soudobé tvarosloví v kontextu historické architektury, ale opak byl pravdou. Lidem se oranžerie líbí a nemají s ní problém. Samozřejmě existují určité úvahy nebo studie, které nedošly naplnění, ale s tím je asi třeba vždy počítat. Důležité především je, že se podařilo otevřít co největší část Hradu veřejnosti a spolupracovat na procesu obnovy se špičkovými architekty*tkami,“ hodnotí Zdeněk Lukeš své působení na Pražském hradě, kde je zaměstnán v Kanceláři prezidenta republiky a již od roku 1990 se podílí na revitalizacích hradního areálu.

V prodeji jsou již také vstupenky na třetí březnovou přednášku, ve které Zdeněk Lukeš představí první české architektky. Přednáškový cyklus v březnu zakončí večer věnovaný průkopnicím české architektury meziválečného období a jejich inspiraci zahraničními osobnostmi, jako byly Grete Schütte-Lihotzky nebo Marie Frommerová. Mezi prezentovanými jmény nebudou chybět Jarmila Lisková, Hana Kučerová-Záveská nebo Milada Petříková-Pavlíková, která stála za návrhem spolkového domu Ženského klubu českého, dnes sídla Činoherního klubu. V letošním roce si navíc připomínáme 130 let od jejího narození.

Historie ženské osudy často opomíjí a přitom jsou jejich příběhy neméně inspirativní. Náš nový seriál vycházek Síla žen se proto v prvním díle zaměří na ženské osobnosti, které měly vztah k Hradčanům – ať už to jsou představitelky šlechty, manželky prvních československých prezidentů nebo slavná automobilová závodnice.

Velký zájem je o nový cyklus procházek věnovaný životě soch a umění ve veřejném prostoru. Přidali jsme proto na konci března ještě jeden termín procházky o tvorbě Davida Černého v centru Prahy. V programu najdete již i navazující dubnové pokračování…
V březnu se vydáme znovu po stopách spisovatele Jaroslava Foglara. Projdeme se po Vinohradech a Vršovicích, kde najdeme mnoho míst spojených s Foglarovou tvorbou. Podíváme se také i do Nuslí, kde se slavný autor narodil.
Tisková zpráva
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…