Obnovení výhledů na město i Hrad, prostředí pro relaxaci i začlenění do okolí. To jsou požadavky na obnovu Chotkových sadů v soutěži, kterou vyhlásil Pražský hrad společně s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Vítěze soutěže vybere porota a přizvaní odborníci specializující se nejen na historii architektury nebo botaniku, ale i dopravu. Výsledky by měly být známé letos v září. Stránka projektu IPR je zde, stránky soutěže zde. První změny by mohly začít v příštím roce. Návrh, který vzejde z architektonicko-krajinářské soutěže, by měl brát v potaz původní kompozici parku, vhodné začlenění cyklotrasy, návrhy parkových cest, mobiliáře a osvětlení. Důležité bude také vytvoření nové koncepce zeleně. Zadání soutěže vychází z konzultací s odborníky a městskými částmi, z vycházek s veřejností, ale také z ankety či z antropologické sondy.

Chotkovy sady, sousedící s Letohrádkem královny Anny mezi ulicemi Mariánské hradby a Chotkovou, jsou památkově chráněným parkem s bohatou historií – kdysi sloužily pro rytířské turnaje a jako hospodářské zázemí Pražského hradu, kde se skladovalo dřevo. Park v anglickém stylu, založený roku 1832 v souvislosti s výstavbou Chotkovy silnice, je prvním veřejným parkem v Praze a zároveň prvním dílem Františka Thomayera. Dnes nabízí klidné zázemí pro místní i návštěvníky Pražského hradu a přilehlé Královské zahrady, s krásnými výhledy na město a historickým pomníkem Julia Zeyera z roku 1913.
Podle podkladů IPR, foto Jan Malý

Digitální potisk v dekoru drátoskla na izolačním skle je chytrý způsob, jak skloubit moderní technologie s retro estetikou. Oceňuju, že…
To je zajímavý nápad 👍🏻
Do zahrady se dá přijít i vchodovýni dveřmi, schodiště je prvek velké, tvarově zajímavé, terasy. Starý člověk se tedy může…
"Silueta původního mostu zůstala v panoramatu města zachována". Fascinuje mě, že všude kromě Prahy to chápou a dokáží rozlišit, co…
Spokojenost