Prostor útěchy v prchavém světě

Kniha Michala Krejčíka o sakrální architektuře vyšla na konci roku 2024. Její podklad vznikl jako doktorandská práce na AVU. Práce se zabývá aktualizací tématu architektury kostelů ad fontes, tedy od základů.

Prostor útěchy v prchavém světě, kniha Michala Krejčíka

Sakrální architektuře se ze strany současných architektů už věnovala značná pozornost, avšak základy tohoto specifického architektonického oboru se zatím mnoho z nich nezabývalo. Pojem „sakrální“ se v současné architektuře kostelů interpretuje většinou jako autorův osobní prožitek nějaké atmosféry prostoru, kterou za sakrální považuje. Mnoho současných kostelů je snad i z tohoto důvodu významově vyprázdněných nebo používá prvoplánovou symboliku.

Prostor útěchy v prchavém světě, kniha Michala Krejčíka

Jsou zde představeny počátky tohoto architektonického směru, ze kterých se dále ideově čerpá a prověřuje se, jak mohou původní architektonické prostředky fungovat dnes. Jak se mohou uplatnit v současném návrhu kostela, nezaujatém tím, „jak se dnes obvykle sakrální architektura staví“. Kniha se zaměřuje přímo na sakrální prostor určený pro liturgii, tedy běžný kostel se zaměřením na podélnou kostelní typologii, která tvoří základ evropské tradice sakrální architektury.

Prostor útěchy v prchavém světě, kniha Michala Krejčíka

Prostor útěchy v prchavém světě Space of Solace in a Fleeting World. Text je v češtině i angličtině. Téma knihy bylo zpracováno jako doktorandská práce na Akademii výtvarných umění v Praze mezi léty 2014–2019 (Emil Přikryl / Miroslav Šik). Finální podoba textu i grafického výstupu byla z původní doktorandské disertace nově redigována pro potřeby samostatné edice. Doslov od Jiřího T. Kotalíka a Miroslava Šika. Grafická úprava knihy Martin Utíkal. 2024.

Tisková zpráva

Prostor útěchy v prchavém světě, kniha Michala Krejčíka

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*