Řešení Wavin TreeTank chrání vodu i stromy v obci Kozlovice

Společnost Wavin, přední světový výrobce plastových potrubních systémů, podpořil svým inovativním řešením Wavin TreeTank výsadbu stromů v centrální části historické valašské obce Kozlovice. Tento systém, jehož hlavní součást je tvořena akumulačním boxem, chrání kořenový systém stromů v zastavěné a dopravou zatížené oblasti.

Obec, jejíž existence je doložena již z roku 1294 a nalézá se na pomezí Moravskoslezských Beskyd a Podbeskydské pahorkatiny, chtěla stromy vysadit v rámci rekonstrukce celého centrálního prostoru, který je vydlážděn plochou dlažbou. Při zadání projektu se řešilo, jakým způsobem výsadbu provést, aby kořeny stromů v budoucnu nenarušily podzemní sítě a nemohly prorůstat do chodníků, a narušovat a ničit tak jejich povrch. Volba padla na Wavin TreeTank, který všechny tyto aspekty řeší, a navíc umí zajistit stromům dostatečný přísun vody i živin.

Akumulační jednotka ochrání strom i sítě

Wavin TreeTank používá pro výsadbu stromů v zastavěných oblastech boxy, které běžně slouží k zasakování či retenci dešťové vody. Tyto boxy vytváří vhodný prostor, který je vyplněn půdním substrátem a poskytuje dostatek místa k rozrůstání kořenů. Díky tomu se mohou kořeny volně vyvíjet a dokáží se také pevně ukotvit, a odolat tak zátěžím způsobovaným větrem. Zároveň jsou kořeny chráněny před dopravním zatížením a nehrozí, že budou prorůstat na povrch, a ničit tak rozvody vody nebo kanalizace, nebo způsobovat škody na povrchu komunikace. 

Přínosem byla rychlá výsadba stromů

Boxy vyrobené z recyklovatelného polypropylenu jsou odolné, účinné a jejich instalace je také mnohem jednodušší a až 6x rychlejší než při použití jiných konstrukcí pro výsadbu stromů,“ říká Lukáš Mejzlík, specialista pro hospodaření s dešťovou vodou ve společnosti Wavin Czechia, a dodává: „V projektu byly dodány čtyři boxy a jejich instalace včetně substrátu trvala dva dny, následně proběhla samotná výsadba stromů. Využití Wavin TreeTank je opravdu rychlé. Tím, že jsou integrovány všechny spojovací prvky, odpadají drobné díly a další příslušenství pro montáž.“

Projekt obnovy centrální části obce včetně kanalizace, komunikace a výsadby zeleně trval od zadání až pro realizaci 2 roky a obec do něj investovala 40 milionů korun. 

Více informací o projektu najdete ve videu zde:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*