SmetaNOVÝ sál – nový klenot Smetanovy Litomyšle

Národní festival Smetanova Litomyšl vstupuje do nové éry. Na druhém zámeckém nádvoří Státního zámku Litomyšl vyroste unikátní mobilní operní a koncertní sál.  Projekt, který navrhl architekt Josef Pleskot se svým studiem AP Ateliér, přinese moderní scénu, která pomůže pozvednout festival na evropskou úroveň.

Architekt Josef Pleskot s modelem SmetaNOVÉHO sálu, foto František Renza

„Nový koncertní sál není jen stavbou. Je to výraz úcty k místu, hudbě a lidem, kteří sem přicházejí za zážitky. Naším cílem bylo propojit moderní architekturu s historickým prostředím zámku, a to tak, aby vzniklo místo, kde se kultura a historie vzájemně obohacují,“ říká Josef Pleskot, architekt projektu.

SmetaNOVÝ sál nebude pouze novým mobilním zastřešením, které se zatáhne, aby ochránilo hlediště před deštěm. Jde o kompletní vestavbu nové scény: moderního jeviště, velkého hlediště i tribun na zámeckých ochozech. Druhé zámecké nádvoří se během festivalu promění v koncertní sál pod hvězdami. Diváci usednou do hlediště s elevací rozděleného na dvě části nepatrně natočené k sobě. Hlediště poskytne nejen větší komfort, ale symbolicky vytvoří i pocit sounáležitosti mezi diváky a umělci. Nová místa vzniknou i na arkádách, díky čemuž sál celkově pojme až 1300 návštěvníků.

Model SmetaNOVÉHO sálu, foto František Renza

Unikátní Pleskotův návrh přináší i středovou uličku v hledišti, která přicházejícím návštěvníkům otevře pohled na sgrafita. Výška a šířka jeviště i jeho technická vybavenost umožní inscenovat velké opery i filharmonické koncerty, které předchozí řešení z roku 1996 neumožňovalo. Samotná konstrukce SmetaNOVÉHO sálu nebude zasahovat do památkově chráněného objektu zámku. Celý systém je naprojektován tak, aby stál samostatně. A stejně jako v minulosti se konstrukce postaví na dobu festivalu a v ostatních měsících v roce zůstane nádvoří prázdné. Navržené řešení je v duchu jiných realizací Josefa Pleskota architektonicky dokonale sladěné s prostorem druhého zámeckého nádvoří. „V Litomyšli vzniká scéna, která bude svými technickými i estetickými kvalitami jedinečná nejen v České republice, ale i v Evropě. Jsem hrdý, že se tento projekt stává realitou právě v Litomyšli,“ dodává Josef Pleskot.

Model SmetaNOVÉHO sálu, foto František Renza

„Jako správci národní kulturní památky – zámku Litomyšl, zapsaného v Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO – jsme rádi, že se našlo řešení, které respektuje cenné historické prostředí, jeho unikátnost a tím i potřebu zvýšené ochrany, a zároveň splňuje požadavky k tomu, aby zámek mohl nadále zůstat dějištěm vyhlášeného hudebního festivalu, který má bohatou tradici,” říká Miloš Kadlec, ředitel ÚPS Sychrov, Národní památkový ústav.

Vizualizace SmetaNOVÉHO sálu – AP ateliér

Pomoc veřejnosti je klíčová

Stavba SmetaNOVÉHO sálu je financována z veřejných i soukromých zdrojů. Celkové náklady ateliér Josefa Pleskota odhaduje na 60 až 70 milionů korun, z nichž přibližně čtvrtinu by mohly pokrýt příspěvky města, kraje a Ministerstva kultury. Zbývající část však závisí na podpoře individuálních dárců a firem. Česká spořitelna již na projekt alokovala 15 milionů korun. Až do této výše zdvojnásobí dar soukromých a firemních podporovatelů.

„Vybudováním SmetaNOVÉHO sálu získáme v Litomyšli světově unikátní letní scénu. Milovníci špičkové kultury se mohou těšit na vystoupení České filharmonie a dalších skvělých umělců, kteří najdou kvalitní zázemí v jedinečných prostorách krásné Unesco památky. Ve Spořitelně jsme přesvědčeni, že hudba, umění a kultura nás kultivují a jsou člověku vlastní, není to žádná třešnička na dortu, ale jedna ze základních lidských potřeb. Umění a kultura jsou projevem i podmínkou vyspělosti naší společnosti, a proto si zaslouží podporu ze strany státu i každé odpovědné firmy. Proto jsme se stali hybateli a finančními podporovateli tohoto ambiciózního a ojedinělého projektu. Přidejte se taky,” vyzývá Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny, a.s.

Vizualizace SmetaNOVÉHO sálu – AP ateliér

Dalším ze způsobů, jak mohou lidé přispět, je adopce sedadel v novém sále. „Adopce sedadla není jen finanční pomoc. Je to gesto, které ukazuje, že lidé chtějí být součástí příběhu Litomyšle a festivalu. Každé sedadlo ponese jméno svého podporovatele, čímž se stane součástí této nové kapitoly kulturní historie,“ vysvětluje ředitel festivalu Michal Medek. Web www.smetanovysal.cz nabízí možnost vybrat si konkrétní sedadlo k adopci. Adoptivní rodiče získají kromě jmenovky na sedadle i exkluzivní výhody, například přednostní nákup vstupenek.

Model SmetaNOVÉHO sálu, foto František Renza

Daniel Brýdl, starosta Litomyšle, dodává: „Myslím, že SmetaNOVÝ sál může nabídnout mnohem lepší komfort pro návštěvníky festivalu, ale také pro účinkující. Festival by se tak opět výrazně posunul a byl by připraven hostit nejnáročnější díla. Má moji plnou podporu ať z pozice místopředsedy správní rady festivalu, tak z pozice starosty města, ale i nadšeného návštěvníka. Udělám maximum pro to, aby se myšlenky Josefa Pleskota, Davida Baziky a dalších zhmotnily na druhém nádvoří litomyšlského zámku již v roce 2025. A děkuji všem, kdo myšlenku SmetaNOVÉHO sálu podpoří s námi.“

Letošní, 66. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl trval jeden měsíc a uskutečnilo se 51 představení, která navštívilo přes 31 tisíc posluchačů. Podobný počet diváků zhlédl celkem 97 programů Festivalových zahrad. Na hlavní scéně vystoupilo přibližně 2500 účinkujících, v zahradách o tisícovku méně. V příštím roce se festival vrátí do svého tradičního časového rozsahu: 14. června 2025 ho otevře Zahajovací koncert, Velké finále se uskuteční 6. července.

Tisková zpráva, kráceno

Architekt Josef Pleskot s modelem SmetaNOVÉHO sálu, foto František Renza

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*