Rok 2025 by měl být rokem oživení. Ředitelé stavebních společností očekávají pozitivní změny, které by mohly přispět ke stabilizaci trhu a k růstu celého odvětví. Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %.
Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2024, kterou zveřejnila společnost CEEC Research na konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví na Pražském hradě. Růst se předpokládá jak v oblasti inženýrských staveb v roce 2025 (o 0,7 %), tak u pozemních staveb (o 0,8 %). V roce 2026 by oba sektory mohly dosáhnout průměrného růstu o 1,9 %. Podle makroekonomické predikce Ministerstva financí ČR by mělo HDP za rok 2024 vzrůst o 1,2 %, což by mohlo pozitivně ovlivnit i stavebnictví v dalších letech. Navíc: návrh státního rozpočtu na rok 2025 obsahuje rekordní investice do dopravní infrastruktury a veřejných projektů, které pomohou zajistit stabilní poptávku po stavebních pracích. Ministerstvo financí také předpokládá pokles průměrné míry inflace na 3,1 % v roce 2024, což by mohlo vést ke stabilizaci cen stavebních materiálů a nákladů, a tím povzbudit investice do stavebnictví.
Podle aktuálního průzkumu CEEC Research mají stavební firmy v oblasti staveb pozemních i inženýrských podobné vyhlídky na růst trhu. Ty, zaměřené na inženýrské stavby, předpokládají, že v roce 2025 objem prací vzroste o 0,7 %, zatímco společnosti specializující se na pozemní výstavbu očekávají zvýšeni o 0,8 %. V roce 2026 pak oba sektory odhadují další posun trhu, přibližně o 1,9 %. Tato příznivá očekávání pramení nejen z pozitivních makroekonomických předpovědí. Vláda totiž chystá kroky na podporu dostupného bydlení, což zvyšuje poptávku po pozemní výstavbě – například skrze programy na výstavbu nájemních bytů a rekonstrukce stávajícího bytového fondu. Stabilizace cen stavebních materiálů po předchozích zdraženích navíc firmám usnadňuje plánování a realizaci projektů v obou těchto klíčových sektorech.
„Aktuální vývoj českého stavebnictví vykazuje smíšené signály. Podle údajů Českého statistického úřadu stavební produkce v roce 2023 meziročně vzrostla o 2,5 %, což naznačuje mírné oživení sektoru. Navzdory tomuto růstu čelí stavební sektor několika výzvám. Jednou z nich je nefunkční digitalizace stavebního řízení a dalším faktorem je nedostatek kvalifikované pracovní síly, který omezuje kapacity firem a může brzdit realizaci projektů. Celkově lze říci, že české stavebnictví prochází obdobím mírného růstu, avšak čelí významným výzvám, které je třeba řešit pro udržení a posílení tohoto trendu. Klíčové bude zlepšení digitalizace stavebního řízení a řešení nedostatku kvalifikované pracovní síly,“ říká ředitel společnosti CEEC Research Michal Vacek.
„V roce 2025 očekáváme větší rozhýbání stavebního trhu, potažmo rostoucí zájem o stavební materiály. Za rozhýbáním výstavby stojí postupné uklidňování nestabilního trhu a magická hranice hypotečních úrokových sazeb, která by se v první polovině roku mohla dostat pod 4 %. To výrazně ovlivní zájem investorů o stavbu domů. Podle našich interních dat lze říct, že touha po vlastním bydlení u investorů nezmizela, avšak v souvislosti s tuzemskou ekonomickou situací, která nebyla v posledních měsících příznivá, se rozhodli investice do vlastního bydlení odložit a vyčkat na lepší podmínky financování,“ komentuje vývoj generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek a potvrzuje tak i data, která vyplývají z průzkumu CEEC Research.
A Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group vidí situaci na stavebním trhu také pozitivně: „Očekávám výrazný narůst především u bytových staveb. Poptávka po bytech letos extrémně narostla a blíží se úrovni z dosud rekordního roku 2021. Zájem o byty i ochota firem začít stavět navíc ještě poroste s dalším poklesem úrokových sazeb, i když nejspíš nebude tak rychlý, jak se ještě nedávno předpokládalo.“
Pozitivní vývoj ve stavebnictví zaznamenají i tržby stavebních firem.
Vyšší tržby předpokládají firmy zaměřené na pozemní stavby, které odhadují navýšení o 2,4 % v roce 2025 a o 2,9 % v roce 2026. Důvodem je snadnější přístup k financování, který zahrnuje podporu bank a hypotéky. Rezidenční a komerční projekty tak mají lepší zázemí pro rychlou realizaci. Pozemní stavby kromě toho podléhají méně složitým povolovacím procesům než velké inženýrské projekty, což zrychluje průběh výstavby a návratnost investic.
Firmy specializující se na inženýrské projekty, jako jsou silnice nebo infrastruktura, jsou v odhadech zdrženlivější, předpokládají růst o 1,4 % v roce 2025 a 2,1 % v roce 2026. Jsou závislé na státních investicích a rozpočtových omezeních, a jejich realizaci často ovlivňují sezónní podmínky.
Zakázky mají stavební firmy nasmlouvané v průměru na devět měsíců dopředu. Pro 31 % z nich to znamená více zakázek než ve stejném období minulého roku, u 33 % firem zůstává doba nasmlouvaných zakázek stejná.
Ředitelé stavebních firem uvádějí, že jejich kapacity jsou využity až na 93 %, což je v oboru pro toto roční období běžný stav. V prvním čtvrtletí roku 2025 se očekává tradičně mírný pokles vytížení, na přibližně 85 %, kvůli sezónním podmínkám.
Údaje vycházejí z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2024 zpracované analytickou společností CEEC Research, která je v plném znění zveřejněna na www.ceec.eu
Tisková zpráva
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.