Dvojvýstavu věnuje Slovenská národní galerie (SNG) „svému“ architektovi Vladimíru Dedečkovi (1929–2020), tvůrci velkých konceptů a téměř stovky realizací, významnému spoluautorovi architektonické podoby moderního Slovenska. Výstava potrvá v Bratislavě od 5. října 2024 do 2. února 2025.

První, průřezová výstava Vladimír Dedeček – minulost a přítomnost externí kurátorky Moniky Mitášové kromě biografických údajů, projektů a staveb představí i prostory, které Dedeček tvořil, a jejich kontexty. Může být vnímána také jako další část diskuze o autorově architektonickém myšlení, díle a jeho interpretaci, kterou Monika Mitášová začala ve své obsáhlé publikaci v roce 2017. Pro kurátorku bude navíc relevantní i otázka, jak vystavovat architekturu.

Druhá část s názvem Vladimír Dedeček a SNG: Příběh z budoucnosti v koncepci Alexandry Kusé, věnovaná areálu Slovenské národní galerie, spojuje výstavu architektury s institucionální „archeologií“. Zjistíte, jaké informace byly dosud o stavbě SNG tradovány a jaká je skutečnost, pochopíte budování instituce a jejího sídla jako součást modernizačního procesu, ale i přeměny Bratislavy na mladou metropoli.

Stavba národní galerie byla, nejen ve své době, vnímána kontroverzně. Silný architektonický koncept podmínily dvě osobnosti – ředitel SNG Karol Vaculík a Vladimír Dedeček, její architekt. Jak se prosazovala myšlenka rozšíření SNG, v jakém politicko-společenském kontextu její protagonisté museli fungovat? Kdo a s jakými projekty soutěžil a jak se vyvíjel ten vítězný? Proč bylo nakonec realizováno přemostění a proč tak dlouho bojovalo se svým přijetím? Co znamenal projekt pro galerii a co pro jejího architekta?

Spolupráce: Kateřina Koňata Dolejšová (grafický design výstavy I) Benjamin Brádňanský, Vít Halada (ateliér N/A) (– architektura výstavy I) Braňo Matis (– grafický design výstavy a katalogu II) Alexandra Kusá & konzultanti (– prostorový koncept výstavy II) Jana Hrušovská Durajová (– režisérka vizuálního obsahu II)
Podle podkladů pořadatele. Více o akci zde, o rekonstrukci SNG jsme informovali, stejně jako o badatelské práci Moniky Mitášové.

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,