Výstavba nového koncertního sálu, který snoubí rekonstrukci památkově chráněného Domu kultury města Ostravy s nadčasovou novostavbou koncertního sálu a využitím nejmodernější zelené technologie, dosáhla historického milníku. Za účasti prezidenta republiky Petra Pavla a architekta Stevena Holla proběhlo symbolické poklepání na základní kámen této unikátní stavby.

Nová budova může náležet k nejekologičtějším stavbám v zemi, má značný solární potenciál. Využití přirozeného světla, prosklených stěn a světlíků, dodá objektu dostatečné denní osvětlení a sníží tak závislost na neobnovitelné energii. Dalším způsobem, jak ekologicky co nejméně zatížit okolí, je zvolené vytápění a chlazení. V blízkosti objektu je pamatováno též na vodní prvky, částečně využívající dešťovou vodu.

Novostavba se stane další dominantou města Ostravy, obsáhne nejen koncertní sál s dokonalou akustikou, ale komplexní hudební, kulturní, produkční a vzdělávací zázemí. Objekt nabídne velký sál s kapacitou pro 1 300 návštěvníků a skýtá též zázemí pro orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Návštěvníci budou moci využít také některé z 490 míst v divadelním sále či zavítat do sálu komorního s 515 místy. Stavba však zahrnuje rovněž edukační centrum s kapacitou 200 míst, nahrávací studio světových parametrů. Projekt nezapomíná ani na prostory pro volnočasové aktivity, restaurace, kavárnu, salónky a další zázemí.

Hlediště velkého sálu je uspořádáno do tzv. vinohradu, členěno do menších sekcí a část hlediště bude i za pódiem. Dostatečné strmé uspořádání zajistí dobrou viditelnost a praktické terasy dokreslí pocit intimity. Nejvzdálenější sedadla by měla být situována zhruba 28 metrů od jeviště. Ve výšce 15 metrů nad jevištěm by měl být zavěšen zvukový reflektor, odrážející zvuk s ideálním časovým zpožděním jak pro hudebníky, tak pro publikum v bezprostřední blízkosti jeviště. Kvalitní zvuk umocní obložení z javorového dřeva, používaného mimo jiné i k výrobě houslí. Pravoúhlé pohledy ladí akustiku na jevišti tak, že hudebníci uslyší sami sebe i své spoluhráče.

Financování stavby proběhne s pomocí grantu Evropské komise ve výši půl miliardy korun, úvěru Evropské investiční banky, jež činí dvě miliardy korun z Úvěrového nástroje pro veřejný sektor, který je součástí mechanismu spravedlivé transformace na podporu bývalých uhelných regionů, dotací Ministerstva kultury ČR a Moravskoslezského kraje. Město zároveň připravuje žádosti o dotace z dalších možných dotačních titulů a rovněž šetří do svého účelového fondu na financování koncertního sálu, který nyní definuje částku 570 milionů korun.

Ostrava se o stavbu koncertního sálu pokusila již šestkrát, poprvé v druhé půli 19. století. Dům kultury města Ostravy je od roku 2004 kulturní památkou, vystavěn byl dle návrhu Jaroslava Fragnera v letech 1956 až 1961, kdy byl také slavnostně otevřen. V roce 2018 byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž za účasti 34 architektonických studií. Rok poté byl vyhlášen vítězný návrh studia Stevena Holla Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Pro koncertní sál čerpal Steven Holl námět v tvorbě hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Významnou proměnu čeká celé dotčené území města Ostravy. Projekt propojí koncertní sál s městskou třídou 28. října, město realizuje i výstavbu nového parkovacího domu s kapacitou až šest set parkovacích míst a změny čekají rovněž přilehlý sad Dr. Milady Horákové. Moravskoslezský kraj v těsné blízkosti sálu vybuduje vědeckou knihovnu tzv. Černou kostku.
Tisková zpráva, kráceno
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,