13 rodinných domů v Tegelbruksviken

13 rodinných domů v Tegelbruksviken

(23. 5. 2017) Nízkoenergetické dřevostavby s plechovou střechou a nejmodernější vzduchotechnikou od Lindabu

   
 
 
 
 

13 rodinných domů v Tegelbruksviken

V krásné přírodě jižního Švédska v městečku Karlshamn dokončila společnost PM Hus & Bygg výstavbu 13 rodinných domů. Zájem o dřevostavby s plechovou střechou Lindab SRP Click a nejmodernější vzduchotechnikou od Lindabu byl takový, že o tom, kdo ze zájemců bude mít štěstí a stane se majitelem domu, muselo rozhodnout dokonce losování. Projekt Tegelbruksviken může být inspirací, jak sladit dům ze dřeva a střešní krytinu z prvotřídní lehké ocelí, aby výsledek bylo konstrukčně i esteticky zdařilý.

Všechny domy, ležící v bukových lesích fjordu Sandviken u zálivu Tegelbruksviken, mají stejný půdorys a design, jehož autorem je dánské studio Vandkunsten Architects. Majitelé si mohli vybírat z několika různých typů garáží a dalších drobných staveb, jakými jsou např. kůlny na zahradní techniku. Deset architektonicky minimalistických, elegantních domů stojí v řadě a má výhled přímo do zálivu. Za nimi jsou další tři o něco větší domy, navržené dalším dánským ateliérem RAA, který vycházel z konceptu Vandkunsten Architects. Architekti si pro střechy domů vybrali matně černou drážkovanou ocelovou střešní krytinu Lindab SRP Click. Střechu domů o ploše 1 800 m2 doplňují okapy Lindab Rainline v téže barvě (50 m okapů pro každý dům) a systém bezpečnostních prvků střech Lindab Safety. „Kombinace kovu a dřeva je dnes častým trendem. Kvalitní plechové střešní krytiny se hodí pro širokou škálu dřevostaveb – nejen pro rodinné domy, ale třeba i pro lesní chaty. Hlavním důvodem je jejich nízká hmotnost: celodřevěným konstrukcím totiž svědčí, když je vnějším pláštěm střechy zbytečně nezatěžujeme,“ říká Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o.

Od Lindabu je také kompletní vzduchotechnický systém, jehož montáž zajišťovala společnost VBBA. „Rodinné domy Tegelbruksviken byly jednou z prvních realizací, u nichž jsme se na projektu vzduchotechniky intenzivně podíleli už v přípravné fázi. To znamená, že jsme firmě VBBA zajišťovali projektové plánování, zpracovali projekční výkresy a následně podle architektonické dokumentace také veškerou vzduchotechniku dodali. Tato synergie všech činností, spojených s vytápěním, větráním a chlazením přinesla znatelné urychlení celého procesu výstavby,“ uvádí Morten von Sydow, ředitel týmu Lindabu, který zajišťoval projektovou podporu v této oblasti. Všechny domy jsou vybaveny tepelnými čerpadly s rekuperací a vzduchotechnickým potrubím Lindab Safe s KVG výustky pro odvod vzduchu.

www.lindab.cz
www.lindabstrechy.cz
www.okapyprovas.cz

tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

  Výrobci/dodavatelé

Na Hůrce 1081/6, 161 00, Praha 6-Ruzyně
Výrobní závod Hustopeče, Javorová 1A/788, Hustopeče

161 00 Praha

Telefon +420 233 107 200, 519 360 181

info@lindab.cz

http://www.lindab.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

28. 11. 2017 10:47:42. Re: 13 rodinných domů v Tegelbruksviken. CernyM
29. 11. 2017 11:36:49. Re: Re: 13 rodinných domů v Tegelbruksviken. Štěpán Lášek

 
 
 
 

28. 11. 2017 10:47:42. Re: 13 rodinných domů v Tegelbruksviken. CernyM

  Realizace je to velmi pěkná, jen ty údaje v článku asi úplně nesedí. Podle fotek to vypadá na falcovanou krytinu ze svitkových plechů s klempířským zpracováním detailů, nikoli na zmiňovaný click systém SRP - ten má jiné detaily. Jakpak je zde asi řešeno odvětrání střešního pláště pod nepropustnou krytinou? Proč ne systémové větrací prvky hřebene? A ještě jedna v článku uvedená nepřesnost - dodavatelé dřevostaveb naopak kvitují přitížení lehké stavby těžkou krytinou.

29. 11. 2017 11:36:49. Re: Re: 13 rodinných domů v Tegelbruksviken. Štěpán Lášek

  Dobrý den
Máte skutečně pravdu - jedná se o klasickou drážkovou/falcovou technologii, dobře známou i v našich krajích. Krytina Click je vzhledově velmi podobná, ale technicky odlišná. V severských zemích se někdy setkáváme s tzv. neprovětranou skladbou. Je to založeno na naprosté neprovzdušnosti střešního pláště a dokonalé tepelně izolační funkci. Vyloučení rosného bodu ve skladbě. Je to technicky poměrně citlivé na navržení a provedení a proto je to u nás často zmiňováno jako chybné řešení - nemusí tomu tak nutně být. Je to prakticky obdoba sendvičových průmyslových budov, kde je rovněž izolant prostý tepelných mostů. Lindab má dokonce pro tyto případy unikátní technologii montáže falcové krytiny přímo na izolant.
Co se týče váhy krytiny, mohou být určitě různé pohledy na věc. Většinou je však menší hmotnost krytiny kvitována. Zejména na rekonstrukcích. Mezi našimi zákazníky jsou i firmy dodávající dřevostavby na klíč. Většinou je volba krytiny na finálním uživateli stavby. Často plechové krytiny dominují na nízkých sklonech. Pěkný den

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz