4. ročník mezinárodní soutěže International VELUX Award 2010 má své vítěze

4. ročník mezinárodní soutěže International VELUX Award 2010 má své vítěze

(19. 10. 2010) Společnost VELUX slavnostně vyhlásila vítěze čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže studentů architektury International VELUX Award 2010. Ve francouzském přístavu La Rochelle byly 18. října 2010 uděleny tři hlavní ceny a osm čestných uznání. První cenu získal tým Jižní Koreje, složený ze čtyř studentů architektury, za projekt Constellation of light fields (Modelace světelných polí).

 
 
 
 

4. ročník mezinárodní soutěže International VELUX Award 2010 má své vítěze

Společnost VELUX slavnostně vyhlásila vítěze čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže studentů architektury International VELUX Award 2010. Ve francouzském přístavu La Rochelle byly 18. října 2010 uděleny tři hlavní ceny a osm čestných uznání. První cenu získal tým Jižní Koreje, složený ze čtyř studentů architektury, za projekt Constellation of light fields (Modelace světelných polí).

Vítězný projekt se věnuje velkému veřejnému prostoru a přístupu, jak světlo využít a ovládnout. Porota označila myšlenku projektu za neotřelou a fascinující v tom, jakým způsobem řeší strukturální, urbanistickou a sociální problematiku. Dále ocenila působivou prezentaci projektu. „Tento projekt se na první příčku dostal díky své komplexnosti. Jedná se o životaschopnou a spolehlivou koncepci, použitelnou i v jiných klimatických podmínkách. Hlavní myšlenkou je zkoumání světla, nádherně prezentované v sadě zobrazení a fotografií vycházející z klasického konceptu Möbiovy pásky,“ zhodnotila práci korejského týmu předsedkyně mezinárodní poroty Magda Mostafa.

Studenti vysvětlují, že u zrodu projektu stál jejich zájem o to, jakým způsobem by bylo možné začlenit nehmotný prvek, jakým světlo je, do hmotného světa architektury. „Zacházení se světlem je v dnešní době omezeno fyzickými prvky, jako jsou zdi a střechy. Pokusili jsme se architekturu od těchto hmotných překážek osvobodit. Světlo je nehmotný architektonický prvek, na nějž lidské smysly okamžitě reagují. Když eliminujeme hmotné elementy, světlo dodá danému prostoru rozmanitost," tvrdí Park Young-Gook, jeden z autorů vítězného projektu. Dalšími tvůrci vítězného návrhu jsou Kim Dae Hyun, Choi Jin Kyu a Kim Won Ill, studenti soulské univerzity Hanyang.

Držitelé druhých cen pocházejí z Číny
Druhou cenu získal Joe Wu, čínský student Technické univerzity Delft v Holandsku, za projekt Lightscape between gaps (Průnik světla mezerami), který nabízí analýzu slunečního světla v extrému vertikální městské zástavby v Hongkongu.

Jue Wu se dělí o toto ocenění se studenty Ma Xin, Wang Rui a Yang Meng ze Školy architektury čínské univerzity Tianjin. Jejich projekt Condensation of variational sunlight influences (Variace vlivů slunečního světla) se zabývá interakcí slunečního světla a chování lidí žijících ve městě.

Porota dále udělila osm čestných uznání účastníkům z pěti různých zemí. Čína se při udělování cen v roce 2010 může pochlubit celkem šesti oceněnými příspěvky.

Pozoruhodná paleta nápadů, jak v budoucnosti využít světlo
Celkový počet 673 přihlášených projektů studentů z 244 škol a z 55 zemí světa představil širokou škálu možností, jak interpretovat společné téma tohoto ročníku soutěže, kterým bylo Light of Tomorrow (Světlo pro budoucnost).

„Porota se shodla, že všechny projekty byly na vysoké úrovni. V mnohých se zračila zvídavost a ochota jít za hranice běžných možností. Projekty přitom neztvárňovaly velmi složité nápady, spíše se zaměřovaly na jednoduchá řešení či působivé aspekty, které nikoho předtím nenapadly,“ uvádí předsedkyně poroty Magda Mostafa.

„Zúčastnění studenti se podle nás s tématem vypořádali velmi dobře a na projektech je znát spousta vynaložené energie. Tato generace budoucích architektů je ohromným zdrojem inspirace. V budoucnosti bude mít hlavní slovo v diskuzích nejen o denním světle, ale také o udržitelném bydlení,“ říká pořadatel soutěže International VELUX Award Per Arnold Andersen.

V odborné mezinárodní porotě zasedli a návrhy hodnotili:
- Magda Mostafa (Egypt) jako zástupce UIA (Mezinárodní unie architektů) a předsedkyně poroty
- Momoyo Kaijima (Japonsko), zakládající partner ateliéru Atelier Bow-Wow
- Will Bruder (USA), zakládající partner společnosti Will Bruder + Partners
- Nathalie de Vries (Nizozemsko), zakládající partner společnosti MVRDV
- Stefano Musso (Itálie), profesor a zástupce EAAE (Evropská asociace pro vzdělávání architektů)
- Jesper Salskov Jensen (Dánsko), zástupce skupiny VELUX

Projekty porota hodnotila podle těchto kritérií: jak dalece se projekt týká budoucnosti, podle míry jeho experimentálnosti a inovativnosti, přístupu k novým technologiím, podle využití denního světla jako výchozího bodu v architektuře a podle celkové grafické prezentace projektu.

Vítězný tým si odnesl honorář v hodnotě 8000 euro, za druhé dva projekty získali studenti po 4000 euro. Osm čestných uznání bylo honorováno částkou 1000 euro.


International VELUX Award
Soutěž International VELUX Award určená studentům architektury se koná každé dva roky, další ročník se tedy uskuteční v roce 2012. Cílem soutěže je rozšířit hranice budoucího využití denního světla v obytném prostředí otevřenou a experimentální cestou. Soutěž není nijak podmíněna využitím výrobků společnosti VELUX. Všechny příspěvky přihlášené do soutěže jsou dostupné na webových stránkách .

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz