Společnost VELUX slavnostně vyhlásila vítěze čtvrtého ročníku mezinárodní soutěže studentů architektury International VELUX Award 2010. Ve francouzském přístavu La Rochelle byly 18. října 2010 uděleny tři hlavní ceny a osm čestných uznání. První cenu získal tým Jižní Koreje, složený ze čtyř studentů architektury, za projekt Constellation of light fields (Modelace světelných polí).
Vítězný projekt se věnuje velkému veřejnému prostoru a přístupu, jak světlo využít a ovládnout. Porota označila myšlenku projektu za neotřelou a fascinující v tom, jakým způsobem řeší strukturální, urbanistickou a sociální problematiku. Dále ocenila působivou prezentaci projektu. „Tento projekt se na první příčku dostal díky své komplexnosti. Jedná se o životaschopnou a spolehlivou koncepci, použitelnou i v jiných klimatických podmínkách. Hlavní myšlenkou je zkoumání světla, nádherně prezentované v sadě zobrazení a fotografií vycházející z klasického konceptu Möbiovy pásky,“ zhodnotila práci korejského týmu předsedkyně mezinárodní poroty Magda Mostafa.
Studenti vysvětlují, že u zrodu projektu stál jejich zájem o to, jakým způsobem by bylo možné začlenit nehmotný prvek, jakým světlo je, do hmotného světa architektury. „Zacházení se světlem je v dnešní době omezeno fyzickými prvky, jako jsou zdi a střechy. Pokusili jsme se architekturu od těchto hmotných překážek osvobodit. Světlo je nehmotný architektonický prvek, na nějž lidské smysly okamžitě reagují. Když eliminujeme hmotné elementy, světlo dodá danému prostoru rozmanitost," tvrdí Park Young-Gook, jeden z autorů vítězného projektu. Dalšími tvůrci vítězného návrhu jsou Kim Dae Hyun, Choi Jin Kyu a Kim Won Ill, studenti soulské univerzity Hanyang.
Držitelé druhých cen pocházejí z Číny
Druhou cenu získal Joe Wu, čínský student Technické univerzity Delft v Holandsku, za projekt Lightscape between gaps (Průnik světla mezerami), který nabízí analýzu slunečního světla v extrému vertikální městské zástavby v Hongkongu.
Jue Wu se dělí o toto ocenění se studenty Ma Xin, Wang Rui a Yang Meng ze Školy architektury čínské univerzity Tianjin. Jejich projekt Condensation of variational sunlight influences (Variace vlivů slunečního světla) se zabývá interakcí slunečního světla a chování lidí žijících ve městě.
Porota dále udělila osm čestných uznání účastníkům z pěti různých zemí. Čína se při udělování cen v roce 2010 může pochlubit celkem šesti oceněnými příspěvky.
Pozoruhodná paleta nápadů, jak v budoucnosti využít světlo
Celkový počet 673 přihlášených projektů studentů z 244 škol a z 55 zemí světa představil širokou škálu možností, jak interpretovat společné téma tohoto ročníku soutěže, kterým bylo Light of Tomorrow (Světlo pro budoucnost).
„Porota se shodla, že všechny projekty byly na vysoké úrovni. V mnohých se zračila zvídavost a ochota jít za hranice běžných možností. Projekty přitom neztvárňovaly velmi složité nápady, spíše se zaměřovaly na jednoduchá řešení či působivé aspekty, které nikoho předtím nenapadly,“ uvádí předsedkyně poroty Magda Mostafa.
„Zúčastnění studenti se podle nás s tématem vypořádali velmi dobře a na projektech je znát spousta vynaložené energie. Tato generace budoucích architektů je ohromným zdrojem inspirace. V budoucnosti bude mít hlavní slovo v diskuzích nejen o denním světle, ale také o udržitelném bydlení,“ říká pořadatel soutěže International VELUX Award Per Arnold Andersen.
V odborné mezinárodní porotě zasedli a návrhy hodnotili:
– Magda Mostafa (Egypt) jako zástupce UIA (Mezinárodní unie architektů) a předsedkyně poroty
– Momoyo Kaijima (Japonsko), zakládající partner ateliéru Atelier Bow-Wow
– Will Bruder (USA), zakládající partner společnosti Will Bruder + Partners
– Nathalie de Vries (Nizozemsko), zakládající partner společnosti MVRDV
– Stefano Musso (Itálie), profesor a zástupce EAAE (Evropská asociace pro vzdělávání architektů)
– Jesper Salskov Jensen (Dánsko), zástupce skupiny VELUX
Projekty porota hodnotila podle těchto kritérií: jak dalece se projekt týká budoucnosti, podle míry jeho experimentálnosti a inovativnosti, přístupu k novým technologiím, podle využití denního světla jako výchozího bodu v architektuře a podle celkové grafické prezentace projektu.
Vítězný tým si odnesl honorář v hodnotě 8000 euro, za druhé dva projekty získali studenti po 4000 euro. Osm čestných uznání bylo honorováno částkou 1000 euro.
International VELUX Award
Soutěž International VELUX Award určená studentům architektury se koná každé dva roky, další ročník se tedy uskuteční v roce 2012. Cílem soutěže je rozšířit hranice budoucího využití denního světla v obytném prostředí otevřenou a experimentální cestou. Soutěž není nijak podmíněna využitím výrobků společnosti VELUX. Všechny příspěvky přihlášené do soutěže jsou dostupné na webových stránkách .
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…