V duchu klasických materiálů: dřeva, kovu, betonu a skla navrhli MS architekti elegantní, a přitom dynamickou novostavbu, která se díky maximálnímu využití prosklených fasád téměř vznáší nad hladinou řeky a otevírá nové výhledy na město. Moderní sportovní zázemí doplní ubytovací kapacity a restaurace s výhledem na Vyšehrad a protější vltavský břeh. Praha tak získá jedinečné místo k setkávání s atraktivním polopřírodním charakterem jen pár kroků od centra města.
Podolský přístav se začal otevírat sportovnímu i rekreačnímu využití od roku 1893. V roce 1912 zde byla postavena budova Českého yacht klubu. V roce 2008 byla jako živé a formální muzeum rozvoje vodních sportů v Čechách s funkčním zázemím výkonnostního mládežnického sportu, prohlášena národní kulturní památkou. Funkci sportovního zázemí budova dnes plní už jen s obtížemi a na hranici přijatelnosti. Další objekty, které během 20. století na území Podolského přístavu vznikly, odpovídají současným potřebám zázemí pro vodní sporty ještě méně. „Stávající plochy přístavu slouží především jako skladové plochy, místy i neřízené skládky, což se díky citlivé revitalizaci přístavu a obnovení zašlého génia loci brzy změní,“ dodává Michal Šourek.
Autorská zpráva
Autor: Tomáš Filgas, Pavel Hřebecký, Simona Pacáková, Michal Šourek / MS architekti
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,