Plocha vznikla vyčleněním bývalé příjezdové komunikace a točny pro autobusy, které jsou odkloněny. Nenacházely se tu však žádné prvky mobiliáře, takže místo nebylo příjemné pro pobyt (vzhledem k občasným vedrům přímo odrazovalo). Nerostl tu ani jeden strom.
Městská část Prahy 12 nás oslovila, abychom přišli s rychlým, levným a v krátké době realizovatelným nápadem. Na vše jsme měli pár měsíců, rozpočet byl stanoven v řádu jednotek milionů.
Zachovali jsme a opravili vychozené trasy, vybrali mobiliář a zasadili zeleň, která ochrání průchozí před sluncem. Práce se stromy (děkujeme za rychlé a chytré nápady Lukáše Štefla), lavičkami, cvičebními prvky a miniatrakcemi pro děti. Syrové, levné a rychle dostupné materiály, jednoduché detaily, odolnost a snadná údržba. Plocha nyní slouží jako náměstí, trochu park, trochu hřiště, lidé tudy pouze neprojdou, sednou si, spočinou, někdy mírně cvičí, děti si hrají… Tento stav by měl být pouze počátečním impulsem k většímu promyšlenému zásahu. Náměstí má ohromný městský potenciál a strategickou polohu. Toť výzva pro investora.
Autorská zpráva
Autoři: David Kraus, Štěpán Janů, Miroslav Styk, Alina Fornaleva, Lukáš Štefl
Klient: městská část Praha 12
Rozloha: 5000 m2
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,