Zámek nechal postavit kníže K. M. Lichnovský pro koně v rámci rozšíření zázemí Bílého zámku. Coby hospic pro raněné koně sloužil armádě i za první světové války, po opuštění vojskem pozbyl Červený zámek využití. Lichnovští několikrát marně žádali o jeho demolici. V průběhu druhé světové války byl zámek poškozen, pozornosti Rudé armády neunikl ani narychlo zazděný vinný sklep. Po válce byla snaha do zámku umístit státní hřebčinec. To nevyšlo, a tak obydlí plnokrevníků začalo sloužit novému socialistickému člověku. Bylo adaptováno na kulturně společensko-ubytovací zařízení. V roce 1972 zámek z části vyhořel, o tři roky později byla dokončena jeho rekonstrukce.
Areál tvoří uzavřený komplex s vnitřním nádvořím, sevřeným severním (bývalá vozovna) a východním (stáj) křídlem, západní hradební zdí s blokem bývalé kovárny a jižní hradební zdí se vstupní branou a hodinovou věží. Sklepy pod nádvořím měly samostatný vstup s připojenou hmotou vstupní brány, na níž navazuje hradební zeď.
Poslední rekonstrukce je rozdělena do etap. Nejdříve bylo obnoveno nádvoří, střecha a spodní konírny, v dalších etapách dojde k rekonstrukci ubytovacích a společensko-kulturních prostor zámku. První a druhá etapa rekonstrukce a památkové obnovy řešila nejpalčivější problémy: zajistila staticky ohrožené části zdiva, kleneb, vyhlídky a krovů. Proběhla výměna střešní krytiny, vikýřů, úprava nádvoří a kompletní rekonstrukce dolních koníren.
Nádvoří Červeného zámku původně plnilo funkci hospodářského
dvora s mlatovým povrchem. V 70. letech minulého století bylo vydlážděno a
doplněno „bazénky“ a trávníkem v centrální části. Jeho plochu jsme se rozhodli sjednotit
celoplošným vydlážděním, vycházejícím z geometrie členění dvorních fasád. Veškeré
zpevněné plochy byly navrženy z žuly tak, aby výsledek nekonkuroval
romantickému výrazu zámku. Pro zlepšení mikroklimatických podmínek, zejména v
letních měsících, je v prostoru nová fontána v provedení tzv. skryté vody.
V Dolních konírnách bylo třeba řešit zatékání dešťové vody z nádvoří a statiku kleneb a zdí. Pro obnovení původní dispozice bylo zásadní vybourání opěrné betonové stěny, která stála v zadní čtvrtině koníren. Za ní byla čtyřmetrová vrstva násypu, který tvořil podlahu uhelny z doby poválečných úprav objektu. Při odkopu násypu byla objevena studna kruhového půdorysu s průměrem 1,4 m. Polovina její hloubky je ve skále, polovina je zděná kamenem a cihlou. V konírnách je nyní nová cihelná dlažba. Monumentální klenutý dvoulodní prostor se bude využívat pro výstavy, koncerty a jako glyptotéka (uložení původních soch a fragmentů ze střech a fasády objektu).
Zámecká vyhlídka na východní hradební zdi měla poškozené konstrukce. Byla proto rozebrána a znovu vybudována z rekonstruovaných kamenných prvků nebo kopií.
Fasáda objektu je provedena v režném zdivu s prvky kamene z červeného pískovce a kamenného zdiva soklu. Zdobné prvky na fasádě jsou uměleckořemeslnými pracemi – erbovní a nápisové desky, chrliče, maskarony, rozety, zakončovací články, socha baziliška, komínová hlava a výplň zábradlí východní vyhlídky. Fasáda byla očištěna a v poškozených partiích opravena. Historické zdivo bylo v maximální míře zachováno. Jižní fasáda vstupní brány byla po letech doplněna ukončovacím článkem věžice.
Krovy byly po válečném poškození a požárech opravené. Původní konstrukce krovů jsou jen nad vstupní bránou, v hodinové věži a v kovárně. V rámci úprav krovů byly obnoveny valbové vikýře dle původního stavu. Střešní krytina byla provedena skládáním ze štípané břidlice s minimalizováním klempířských prvků. Břidlicí vykryto také úžlabí, nároží, hřeben a okap.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice
Klient: Národní památkový ústav; Územní památková správa v Kroměříži
Autoři: Jan Zelinka, Luděk Valík; spolupráce MARPO s.r.o./statika, Ing. Petr Matějek/požární ochrana
Dodavatelé: krovy a střechy – H&B Delta s.r.o.; statika, konírny, nádvoří, vyhlídka – Zlínstav a.s., Pracom s.r.o.; technický dozor Daniel Ludín
Rozloha: zastavěná plocha 4700 m2; obestavěný prostor 16 190 m3
Náklady na 1. a 2. etapu: 60 mil. Kč bez DPH
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,