Dvojjedinost formy pak nachází svůj odraz v názvu projektu odvozeném od typické siluety Českého Ráje, který se z našeho pracovního názvu stal i tím marketingovým.
Prostorový koncept domu byl založen na neokázalé modernosti a snaze o příjemné prostředí, které však nezatěžuje své okolí přílišnými vhledy do soukromí. Správně namíchaný poměr otevřenosti a uzavřenosti je zárukou městského výrazu stavby.
Vstup do objektu tvoří poloveřejné patio, místo setkání i odpočinku. Byty mají vždy oddělenou noční a denní část a vyvážený poměr mezi výhledy do zeleně a prosluněním. Samozřejmostí je terasa, lodžie nebo balkon. Společná podnož stavby obsahuje technologické zázemí a parkování. Vzhledem k limitním prostorovým možnostem je suterén přístupný autovýtahem.
Stavební a technologické řešení bylo vedeno snahou o propracovaný detail a maximální užitný komfort. Materiálové řešení je postaveno na cihelných páscích těžko pojmenovatelné, ale příhodné barvy a elegantní antracitové černi výplní otvorů a zámečnických prvků.
Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal
Dům získal Cenu partnera České ceny za architekturu.
Z hodnocení poroty: Vyvážená kompozice neokázalé stavby nízkoenergetického rezidenčního projektu umocňuje použití ušlechtilých materiálů. Návrh je velmi kvalitní počínaje urbanistickým řešením a dobrými dispozicemi bytů konče.
Autoři: Matyáš Sedlák, Milan Jirovec; spoluautor Tomáš Fejkl; spolupráce STTAB s.r.o. – statika betonových konstrukcí
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,