Obchodní dům Máj se po rekonstrukci otevře v červnu

Modernizace obchodního domu Máj postoupila do závěrečné fáze. Ikonická historická budova na rohu Národní a Spálené otevře návštěvníkům místo dosavadních šesti pater devět z jedenácti podlaží. Na fasádě budovy Máj Národní bude dílo od sochaře Davida Černého. Aktualizováno

Obchodní dům Máj Národní v Praze po rekonstrukci v roce 2024, vizualizace zdroj AMADEUS Real Estate

Sochy dvou motýlů od umělce Davida Černého od 19. května zdobí fasádu budovy Máj Národní. Unikátní umělecké dílo v sobě nese vícečetnou symboliku a obohacuje veřejný prostor v srdci Prahy. Technicistní pojetí trupu motýla coby trupu letounu odpovídá původní koncepci stavby OD Máj, která bývá označována za českého zástupce stylu high-tech.

Zdroj Máj Národní

Stroze technickou podobu trupu zjemňují propracovaná motýlí křídla organických tvarů, a ladně tak vnášejí do výrazu domu připomenutí jeho názvu – Máj. Máj, čas lásky, čas rozkvětu nového života. Motýli symbolicky dosedají na rozvíjející se květinu Máje, po rekonstrukci svěží a atraktivní.

Obchodní dům Máj v Praze, zdroj AMADEUS Real Estate

Národní třída je spojená s několika historickými milníky. Na Národní třídě začaly přelomové události listopadu 1989. A Národní třídou 21. srpna 1945 prošel triumfální pochod přeživších československých letců. Mozaiku s 359 siluetami stíhacích letounů v dlažbě před budovou Máj Národní doplňuje pamětní deska s QR kódem, odkazujícím k informacím o historii československého stíhacího letectva v rámci zahraničního odboje během 2. světové války.

Obchodní dům Máj v Praze, zdroj AMADEUS Real Estate

Denní průchodnost kolem ulic Národní a Spálená dosahuje přibližně 90 000 lidí. Mimořádná atraktivita a potenciál místa přivedly do obchodního centra Máj Národní světové koncepty, z nichž některé právě tady otevřou své první jednotky v České republice. V prvním podzemním patře bude prodejna Tesco v nové podobě. První a druhé patro obsadí nájemci v kategoriích restaurace, kavárny, doplňky, drogerie atd.

Obchodní dům Máj Národní v Praze po rekonstrukci v roce 2024, vizualizace zdroj AMADEUS Real Estate

Foodhall nabídne přibližně 750 míst k sezení a sortiment rychlého i klasického občerstvení.

Obchodní dům Máj Národní v Praze po rekonstrukci v roce 2024, vizualizace zdroj AMADEUS Real Estate

Původní obchodně těžko využitelné prostory v horních podlažích se promění na místa zasvěcená zábavě, kultuře a vzdělávání. Vznikne zábavní centrum Infinite Experience Group, jehož expozice Back in Time prostřednictvím chytrých technologií atraktivní formou přiblíží historii Prahy, legendy a události, které formovaly naši kulturu. Dále tu bude zážitkový obchod Heroes Park pro fanoušky superhrdinů, rodinný zábavní park Lvíčkov a v nejvyšším patře nová restaurace s 360° výhledem na celou Prahu.

Obchodní dům Máj Národní v Praze po rekonstrukci v roce 2024, vizualizace zdroj AMADEUS Real Estate

Obchodní dům na rohu Národní třídy a Spálené ulice vznikl v letech 1972–1975 podle vítězného soutěžního návrhu Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše. Počin architektů z libereckého ateliéru Sial realizovaný švédskými firmami SIAB a ABV Stockholm ve své době vyvolal velkou pozornost západních odborných médií. Dnes je považován za významný doklad architektury navazující na meziválečný funkcionalismus a předznamenávající styl high-tech.

Obchodní dům Máj v Praze, zdroj AMADEUS Real Estate

K neofunkcionalismu se obchodní dům hlásí důrazem na tenkost obvodového pláště prolamovaného pásovými okny i velkými skleněnými plochami či volnou dispozicí vnitřního prostoru. Pro jeho high-tech styl se stalo charakteristické zvýraznění některých technologických prvků, například zábradlí či přiznaného barevně zvýrazněného potrubí vzduchotechniky i plně prosklená eskalátorová hala.

Obchodní dům Máj v Praze, zdroj AMADEUS Real Estate

V době otevření v dubnu 1975 šlo o druhý největší obchodní dům v Praze, dostal proto název 02. Číslovku na fasádě však záhy nahradila nepřehlédnutelná rudá hvězda na střeše. Následně byl obchodní dům přejmenován na Máj a toto označení je s ním dodnes nejčastěji spojováno, přestože budova změnila název ještě několikrát.

Obchodní dům Máj v Praze, zdroj AMADEUS Real Estate

Máj Národní vlastní od roku 2019 developerská společnost AMADEUS Real Estate. Na projektu rekonstrukce od počátku spolupracuje s původními dvěma autory, architekty Martinem Rajnišem a Johny Eislerem, a také s památkáři. Hlavním architektem renovace je AGE project. Při konverzi se podařilo najít architektonické a technické řešení pro nové moderní funkce objektu současně se zachováním hodnot kulturní památky, kterou je budova od roku 2006. Rekonstrukce v celkovém objemu více než 4 miliardy Kč začala v červenci 2022.

Obchodní dům Máj v Praze, zdroj AMADEUS Real Estate

Tisková zpráva, kráceno a doplněno

2 Komentářů

  1. Je nehorázné, jak se lže o úspěšné konverzi, která prý zachovává hodnoty kulturní památky, přestože ničí , cituji: „high-tech styl, pro který se stalo charakteristické zvýraznění některých technologických prvků, například zábradlí či přiznaného barevně zvýrazněného potrubí vzduchotechniky i plně prosklená eskalátorová hala.“. A teď ještě ti monstrózní motýli. Další plivnutí do tváře snaze chránit i moderní architekturu.
    Co takhle posadit ty motýly na Karlův most?

  2. Ing arch Hana Minářová says:

    Se zájmem jsem si přečetla váš článek a jak je patrné vysvětlit se dá všecko , když se to hezky opentlí. Proti památce pilotů přece nikdo nemůže protestovat.
    Postačí dílo utajit do poslední chvíle , pak pozurážet zákonné zástupce správních orgánů a máme vyhráno. Věta “ Jak mě můžete kritizovat , když jsem vám nic neukázal“ přesně odhaluje celou situaci .
    Nyní po instalaci děl je jasně patrné nevhodné měřítko zcela mimo kulisu města . Děláme z Prahy disneyland a místo umění adorujeme aroganci , která nám zapleveluje Prahu protože tady jde především o “ kšeft “ .

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*