
Ve dnech 16. a 17. dubna 2024 proběhlo ve Starém Smokovci zasedání poroty již 29. ročníku mezinárodní studentské architektonické soutěže Xella. Porota měla letos vzhledem k velmi vysokému zájmu (76 projektů z českých, slovenských a jedné polské a rakouské univerzity) a úrovni přihlášených prací nelehký úkol.
Nakonec porota vybrala do finále šest nejlepších, přičemž první tři v pořadí získali finanční odměny, studenti na 4. až 6. místě si odnesli věcné odměny.
Soutěž byla určena studentům a studentkám studijních oborů Architektura a Pozemní stavitelství na vysokých technických a uměleckých školách a univerzitách a tématem letošního zadání byla ideová urbanistická a architektonická studie „SCHOLÉ VE VYSOKÝCH TATRÁCH – CENTRUM ŠPATNÉHO POČASÍ“.
Cílem 29. ročníku, organizovaného pod mottem „Volný čas tvoří nejdůležitější část našeho života“, byla podpora tvůrčí invence vysokoškolských studentů prostřednictvím soutěžní konfrontace architektonických a designérských idejí a myšlenek. Byla to také příležitost k zamyšlení nad rozvojovým potenciálem nejstarší z městských části města Vysoké Tatry, nebo jak se říká nejstarší z jeho osad – Starého Smokovce a jeho zapomenutým a roky spícím místem. V prostředí jedinečných a charakteristických panoramatických scenérií tatranských vrcholků, na území Tatranského národního parku se nachází lokalita s velkým krajinně–historickým potenciálem, s budovou chátrajícího Amfiteátru a budovou historicky zvanou Vila Bellevue.
Porota složená z předních českých a slovenských architektů pracovala v tomto složení: předseda Ján Stempel a dále architekti Juraj Benetin, Juraj Hantabal, Michaela Hantabalová, Peter Moravčík, Peter Richtárik, Jaromír Veselák, Jakub Cigler, Imrich Pleidel, Ľubomír Závodný a Tomáš Bujna.
První cenu získal student Fakulty architektúry a dizajnu, STU Bratislava Bc. Tibor Grešo pod vedením prof. Ing. arch. Vladimíra Šimkoviče, PhD. a Ing. arch. Natálie Boškové Filové, PhD.. Jeho práci ohodnotil posudkem člen poroty Ing. arch. Peter Moravčík takto: „Návrh přistoupil k odpovědi na otázku zadání pro centrum špatného počasí velmi pragmaticky. Bývalý amfiteátr vyhodnotil jako typologii, která splnila svůj historický úkol jak funkčností, tak stavebně-technickou podstatou stavby, generující v lůně chráněné přírody nežádoucí hluk a ruch. Jeho prostor využil kompletně pro výstavbu nové koncentrované architektonicko-urbanistické struktury. V symbióze železobetonu a dřevostavby jsou kolem centrálního nádvoří zorganizovány tři objemy, které v sobě integrují funkce sportu, kultury a relaxu. Takový program, měřítko i architektonický výraz návrhu vyhodnotila porota jako přiměřenou místu a vhodnou z hlediska sezónního využití nejen návštěvníky Tater, ale i celoročně místní komunitou obyvatel města Vysoké Tatry, nestandardně rozloženého do několika tatranských obcí v podhůří. V návrhu chybí artikulování využití stávající Vily Bellevue, aktuálně v ruinózním stavu. Ale tím, že stojí mimo půdorysný záběr novostavby, se předpokládá její zachování a navrácení do života v původní stopě. Do skupiny finalistů soutěže se těžišťově přepracovaly návrhy, zachovávající i zmiňovanou Vilu Bellevue, i původní torzo pódia amfiteátru. Porota tím chtěla dát najevo sympatie k přístupům znovuvyužití stávající stavební podstaty. Že nakonec zvítězil návrh, který méně životaschopnější z nich nahradil novostavbou, je projevem postoje, že smysluplná intervence, která do obce přináší nové funkční obohacení nad rámec převahy gastra a ubytování, by bylo pro celé sídlo nepochybně přidanou hodnotou.“
Předseda poroty Ing. arch. Ján Stempel k letošní soutěži dodal: „Soutěž přinesla mnoho různorodých návrhů, jak se postavit k místu, které v současnosti chátrá. Účast a spolupráce místního úřadu byla při práci poroty velmi důležitá a osobně věřím, že výstava soutěžních projektů pomůže rozpoutat diskusi na dané téma.“
Generální ředitel společnosti Xella CZ a Xella Slovensko Ing. Peter Markovič ocenil úroveň prací a velký zájem studentů: „Nám jako vyhlašovateli dělá trvale radost, že studenti architektury a pozemního stavitelství na českých a slovenských vysokých školách a univerzitách mají již téměř tři desítky let zájem prezentovat své nápady před zraky významných českých a slovenských architektů. Musím také ocenit práci poroty, která zodpovědně posoudila všech 76 přihlášených projektů a poděkovat zástupcům města Vysoké Tatry za významnou podporu při organizaci celé soutěže. Velká účast studentů potvrzuje vysoký kredit soutěže a pro nás je závazkem i do dalších let. Mohu slíbit, že naše tradiční a dlouhodobá podpora studentů středních odborných škol i vysokých škol a univerzit bude pokračovat i v dalších letech, ostatně už nyní pracujeme na konturách jubilejního 30. ročníku VŠ soutěže Xella.“
Jubilejní 30. ročník se dějištěm přesune na Vysočinu do blízkosti zámku Vilémov u Golčova Jeníkova. Studenti budou navrhovat klášter, ubytování pro poutníky a malý pivovar na Centrální stezce poutní cesty Via Czechia. Nedaleký Zámek Vilémov je jedním z nejdokonalejších barokních zámků v České republice. Celé panství a přilehlý les spravuje rod Rajských z Dubnice, kteří ho chtějí zachovat pro další generaci.
Výsledky 29. ročníku mezinárodní studentské soutěže Xella:
1. cena: Bc. Tibor Grešo, Fakulta architektúry a dizajnu, STU Bratislava, SRVedoucí práce: prof. Ing. arch. Vladimír Šimkovič, PhD., Ing. arch. Natália Bošková Filová, PhD.
2. cena: Bc. Kristián Julínek, Bc. Marek Jankovič, Bc. David Regenda, Fakulta architektúry a dizajnu, STU Bratislava, SR
3. cena: Ondřej Bradávka, Veronika Pálková, Viliam Šebora, Fakulta architektury, VUT v Brně, ČR
4. místo – odměna poroty: Bc. Michaela Maximová, Bc. Ivana Kovaličová, Fakulta architektúry a dizajnu, STU Bratislava, SR
5. místo – odměna poroty: Petra Ďurišková, Tomaž Roblek, University for Applied Arts Vienna, AT
6. místo – odměna poroty: Kristina Djobeková, Stavebná fakulta STU, Bratislava, SR
Vedoucí práce: Ing. arch. Ilja Skoček
Všechny soutěžní práce jsou do 15. června 2024 vystaveny v městské výstavní síni Vila Flóra (součást Tatranské galerie v Popradě) ve Starém Smokovci. Součástí výstavy je i hlasování veřejnosti o nejlepší projekty letošního ročníku Mezinárodní studentské soutěže Xella.
Odkaz na finálové projekty naleznete ZDE.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,