Po dlouhé a pečlivé úvaze a diskuzích v okruhu rezidentů naší lokality jsme se rozhodli otevřít pomocí iniciační studie téma městských lázní v Riegrových sadech. Na projektu pracujeme formou „městského zásahu“ tak, abychom dokázali srozumitelně ukázat potenciál místa v propojení se záměrem, kterým se v naší lokalitě zabýváme již několik let. Součástí námětu je uchopení lokality, kterou důvěrně známe a rádi bychom jí vdechli nový život a synergicky využili tohoto okamžiku k revitalizaci jejích dalších návazných částí, kterým se dlouhodobě nedostává dostatečné pozornosti a prostředků k uskutečnění jejich údržby a obnovy. Používáme strategii postavenou na navrácení hodnot tam, kde dlouhodobě absentují, formou „záplatování“ městského úhoru, který ztratil svou původní funkci a leží ladem již dlouhé desítky let jako skrytý brownfield s občasnými patologickými jevy.
Situace a kontext
Koncept pracuje symbiózou stavby se svým bezprostředním kontextem, do kterého vstupuje jak prostorově, tak i programově. Je tedy primárně site-specific řešením. Návrh pracuje se stávající situací, která je reliktem původního využití lokality a zároveň obsahuje historické fragmenty kamenné opěrné zdi a výklenku s valenou klenbou. Kompozice stavby klade důraz na vnoření co možná nejvíce jejích částí do terénního „soklu“ vymezeného pozemkem. Nadzemní části stavby pak obsahují jen prostory krytých lázní s restauračními provozy, jejichž plocha plynule přechází do vnějšího koupaliště a zpátky na vegetační zatravněnou střechu nahrazující plochu odebranou půdorysem stavby zpět pro pobyt a slunění. Vyzvednutí pobytové plochy na střechu je pak výrazně ovlivněno důvody prodloužení oslunění ve vztahu k pohybu slunce do pozdějších odpoledních hodin, kdy stromy lemující lokalitu začnou stínit pobytové plochy na původním terénu.
Definice programu a jeho udržitelnosti
Základem životaschopnosti projektu je jeho podstata coby celoročního provozního souboru. Provoz lázní kombinuje interiérové lázně s několika typy plaveckých a pobytových bazénů s vnějším letním koupalištěm, prostorem relaxačního wellness a několika restauračními a kavárenskými provozy. Lázně jsou koncipovány s důrazem na využívání ze strany rezidentů oblasti Prahy 2, která v současné době nemá lázně s venkovními koupacími kapacitami.
Architektonický koncept
Architektonické řešení je postavené na splynutí lázní s prostorovými charakteristikami pozemku. Návrh vytváří symbiotickou „náplast“ na pozemku vytrženém parku a ponechaném desetiletí v zanedbaném stavu. Stavba samotná je plynulým pokračováním terénní modelace Riegrových sadů s jejich charakteristickými pobytovými svahy. Z prostoru parku si areál udržuje určitou „neviditelnost“ vsazením do druhého plánu pozornosti návštěvníků. Důležitým atributem řešení je zachování existujících vzrostlých stromů a zeleně na celém řešeném pozemku. Kompoziční řešení sestává z části zapuštěné do soklové partie pozemku a na ní posazené bazénové haly kryté zatravněnou pobytovou střechou plynule navazující do vnějších ploch plovárny s bazény. V soklové části jsou umístěny všechny komplementární provozy lázní složené ze šaten, technického zázemí, zásobování a úseku wellnessu s masážními a relaxačními provozy.
Prostorové a dispoziční řešení
Pro vstup do celého areálu využíváme stávající prvky kamenné zdi. Hlavní přístup je veden skrze upravený existující výklenek v kyklopské zdi a udržuje bezbariérové propojení do zázemí lázní. Druhou možností vstupu do areálu je využití historického kamenného schodiště, popřípadě rampy vedoucí do dvorní části.
Bazény, lázeňské prvky, jejich uspořádání a vybavení
Lázně si kladou za cíl aplikovat současné postupy a znalosti z oblasti relaxačního lázeňství a doplňovat k tradičním provozům aktuálně prověřené metody, které zvyšují užitnost lázní a doplňují spektrum o chybějící funkce, které nejsou dosud pro veřejnost v Praze dostupné. Těžiště je postaveno na relaxační funkci celého areálu, nejde tedy primárně ani o sportovní komplex ani o čistě zábavní aquapark. V postcovidové době se do zájmu veřejnosti výrazně dostává zejména termoterapie jako jedna z vhodných a účinných preventivních metod pro zvyšování imunity, proto jsou procedury z oblasti saunování, otužování a balneologie integrovány do základního řešení bazénů jako rozvrstvení jejich teplot. Pro letní provoz je základním prvkem vnější pobytový bazén, který svým eliptickým tvarováním umožňuje všesměrný pohyb plavců a zvyšuje tak svou kapacitu. Navazující je dětský bazén s odpovídající hloubkou a dále kombinovaný střešní bazén s víceúrovňovým dnem. Na průniku mezi exteriérem a interiérem bazénové haly leží výplavový bazén, umožňuje plynulý přesun koupajících, bez nutnosti z relaxačního bazénu vystoupit a znovu venku do výplavového bazénu vstoupit. Koupající se tak dostane z vnitřních prostor bazénové haly do exteriéru s venkovním čerstvým vzduchem. Tento bazén má průnikový charakter také z hlediska střídání ročních období a propojuje zimní lázně s exteriérem. V chladných obdobích tak umožňuje kontakt tepla vody s tělem koupajících s terapeutickým účinkem chladného a čerstvého vzduchu. Jde o typ bazénu, který není dosud v Praze pro veřejnost běžně dostupný, čímž přináší řešeným lázním specifickou hodnotu včetně dopadu do ekonomiky provozu a marketingu navrženého komplexu. Výplav je navržen jako prostorově oddělitelný, pokud by to bylo v určitých obdobích ekonomicky třeba. Uvnitř bazénové haly navazuje výplavový bazén na hlavní pobytový bazén. Tento bazén je navržen s důrazem na relaxační pobyt stejně jako na plynulé plavání ve smyčce a je možné jej v rezervovaných hodinách doplnit tryskami, které zprostředkují pohyb vody po jeho obvodu. Uprostřed dispozice pak leží prostor relaxária dostupný proplaváním. Tento prostor bude vybaven vodními relaxačními doplňky a bude sloužit ke kontemplaci a relaxaci.
Další podstatnou součástí lázní v hlavní bazénové hale je bazén pro plavecké disciplíny. Vzhledem k velikosti a charakteru centra je bazén navržen v minimální velikosti pro plavecké sporty. Využívá délku 25,03 m (dle FINA), dále nabízí 4 plavecké dráhy 2,5 m široké pro plnohodnotné 4 plavecké dráhy. Bazén nemá ambici řešit mezinárodní závody, ale poskytuje tréning plavcům se sportovními ambicemi. Jedna část plaveckého bazénu (10 m x 10 m) by byla vybavena technologií s měnitelnou hloubkou vody. Ta by umožnila měnit hloubku vody od 1,80 m do 0,00 m. Výhodou je možnost přizpůsobit hloubku vody pro různé jiné účely, např. pro učení malých dětí plavat. Technologie pohybu dna je umístěná mimo bazénovou vanu, to umožňuje pravidelné čištění běžnou technikou v průběhu noční odstávky. Pohyblivé dno umožňuje změnu mezi ranními hodinami (použití pro školky) a odpoledními a večerními – tréninky, závody. Využitelnost bazénu je rovnoměrná po celou provozní dobu.
Interiérové řešení je doplněno o další bazény sloužící jako dětský a relaxační úsek s rozdílnými teplotami a hloubkami. Jeden z bazénů bude využívat systém se slanou vodou uplatněný s výhodou pro atopiky (zlepšuje dýchání a pomáhá léčit kožní problémy) s odpovídající technologickou prevencí díky konstrukci a vybavení z odolnějších materiálů.
Wellness
Soubor wellnessové části obsahuje sérii saunových provozů včetně parní lázně a frigidária propojených do relaxační části s barem pro občerstvení, odpočívárnami a vířivkami a dále do subprovozů masáží a kosmetických, pedikúrních a dalších služeb.
Restaurace a kavárny
Integrovanou součástí celého komplexu je úsek zajišťující občerstvení prostřednictvím restaurace a kaváren. Restaurace je navržena jako rozdělitelná provozně na dva úseky, přičemž jeden je přístupný pro veřejnost, která nepokračuje do lázní a druhý slouží přímo návštěvníkům lázní včetně letního vnější ho koupaliště.
Celý komplex pak vnímá jako podstatnou souvislost s původním bazénem v historické budově sokolovny, jemuž dává novou důležitost jako dalšímu kapacitnímu rozšíření pro kondiční plavání (a další dětský úsek) s potenciální přístupností na stejnou permanentku apod.
Technologické řešení
Technologický koncept předpokládá použití v současnosti nejefektivnějších dostupných technologických řešení k zajištění úsporné vnitřní ekonomiky lázní. Základem jsou jak pasivní, tak i aktivní metody k dosažení jeho hospodárného provozu. Tepelné čerpadlo bude v provozu celoročně, včetně reverzního chodu a distribuce zbytkového tepla a chladu mezi podzemními a podkrovními partiemi, díky kterým lze dosáhnout výrazné redukce provozních nákladů. Návrh záměrně obsahuje celé spektrum typů a uspořádání tak, aby reflektoval trendy v současném lázeňství a celoroční ekonomice využitelnosti celého areálu.
Autorská zpráva
Vizualizace: SDAR
Studio: Petr Janda / brainwork
Autor: Petr Janda
Projekční tým: MgA. David Fořt, Ing. arch. Kateřina Tšponová
Umístění projektu: Riegrovy sady, Praha 2
Rok projektu: 2022
Spolupráce:
Statika: Jan Tomšů
Bazénové technologie: Boris Herman
Studio: Petr Janda / brainwork
Autor: Petr Janda
Projekční tým: MgA. David Fořt, Ing. arch. Kateřina Tšponová
Umístění projektu: Riegrovy sady, Praha 2
Rok projektu: 2022
Spolupráce:
Statika: Jan Tomšů
Bazénové technologie: Boris Herman
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,