Fotogalerie ke článku (4)
Nárožní palác Schönberg v Šumperku. Vizualizace
Nárožní palác Schönberg v Šumperku. Vizualizace
Nárožní palác Schönberg v Šumperku. Půdorys přízemí
Rozbor
Celá fotogalerie (4)
Náměstí republiky představuje jednu z posledních lokalit umožňující výstavbu většího rozsahu a významu v rámci širšího centra města Šumperk. Stavba samotná se dá charakterizovat jako rohový čtyřpodlažní objekt, ve kterém jsou plochy pro obchod a služby kombinovány s nadstandardním bydlením.
Dostavba ulice a revitalizace náměstí v Šumperku
Model situace
Vzhledem k rozsahu a technickým souvislostem je navrženo rozdělení výstavby do několika etap tak, aby celý soubor mohl vznikat plynule po menších logických celcích. Dokončení poslední etapy je naplánováno na rok 2012.
Na předpokládané hranici mezi první a druhou etapou je plánováno obnovené pěší propojení schodištěm z Náměstí republiky na ulici Na hradbách. Tato úprava je zahrnuta i v územním plánu města a její realizace by mohla výraznou měrou prospět k lepšímu fungování historického jádra města.
Pro první etapu byla vybrána lokalita nároží ulic Langerova a Lužickosrbská. Měl by zde postupně vzniknout polouzavřený blok čtyř staveb, který naváže na výškové parametry okolní zástavby a určí tak výškovou úroveň zástavby na jižní straně náměstí. Na samotném nároží je navržen velkorysý polyfunkční dům, který je doplněn trojicí jednodušších objektů kombinujících komerční plochy s obytnými prostorami/ prostorem pro bydlení. Všechny domy jsou z Langerovy ulice řešeny jako čtyřpodlažní s posledním patrem ustoupeným.
Nárožní palác Schönberg
Architektura obou částí nového projektu je záměrně výrazně odlišná. První částí je designový objekt, který tvoří dominantu nároží. Konstrukčně se jedná o železobetonový skelet opláštěný skleněnou fasádou na výšku jednotlivých podlaží. Jako výtvarný motiv byly zvoleny desky stropů, které jsou vytažené před líc zasklení a tvoří spojitou „nekonečnou" křivku. Druhá část je naopak řešena jako utilitární objekt s velice střízlivou fasádou a pravidelným rastrem okenních otvorů v plné stěně. Jediným výtvarným prvkem je zde předvěšená „zelená" fasáda popínavých rostlin mezi druhým a čtvrtým nadzemním podlažím.
Jako samostatný stavební objekt je řešen vstup a schodiště, který stavbu materiálově a hmotově rozčleňuje - půdorysně je zasunut zhruba jeden metr od uliční čáry; fasáda je skleněná, za ní jezdí prosklený výtah.
Ve vnitrobloku je umístěna technická jednopodlažní část s hromadnými garážemi. Tato plocha je celá krytá železobetonovým stropem, na kterém bude podle návrhu pochozí střecha s rozsáhlou zelení.
Velkolepá stavba si vyžádá patřičné množství materiálu, již během první etapy bylo například použito nosné zdivo SUPERTHERM o objemu 1420 m2 a 400 kusů vnitřních i vnějších keramických překladů JISTROP.
Místo: Nám. Republiky, ul. Langrova a ul. Lužicko-Srbská, Šumperk.
Investor: SAN-JV Development
Architekt: Petr Doležal.
Kapacity stavby: jedno podzemní a čtyři nadzemní podlaží s komerčními plochami
Termín zahájení stavby: květen 2007. Termín dokončení: září 2008
Realizace: SAN-J,V s. r. o., Divize výroba — stavba
Pramen: Zbyněk Ptáček, Comunica
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,