česká stavba století
Historie:
Výstavba televizního vysílače a restaurace na Ještědu, který je s výškou 1012 metrů nad mořem nejvyšší horou Ještědského hřbetu, začala v roce 1966 podle projektu architekta Karla Hubáčka. Slavnostní otevření se konalo o sedm let později, 21. září 1973. Značný podíl na návrhu stavby měl vedle Hubáčka také statik Zdeněk Patrman, díky němuž je přes devadesát metrů vysoký vysílač schopen odolávat i silným náporům větru.
Popis:
Stavba má tvar rotačního hyperboloidu, který přirozeně navazuje na tvar hory Ještěd. Od paty ke konci antény měří 94 metrů. V nejnižších dvou podlažích je strojovna, technické vybavení a provozní místnost, následuje vyhlídková terasa, bufet, restaurace a hotel s kapacitou kolem 50 lůžek a 20 přistýlek. Horní část je obsazena spojovací technikou. Vrchol tvoří trubkový nástavec a 17 metrů vysoká anténa. Náporům větru stavba odolává i díky 600 kilogramů těžkému závaží a tlumičům kmitů.
Ocenění:
Pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií získala stavba v roce 1969 prestižní Cenu Augusta Perreta. Časopis Architekt ji dokonce zvolil za českou stavbu století. V roce 2005 byl vyhlášen národní kulturní památkou. Liberec i Liberecký kraj usilují o zařazení stavby na seznam UNESCO.
Ostatní:
– z Liberce-Horního Hanychova vede na vrchol nejstarší lanová dráha v ČR, jejíž provoz byl zahájen v roce 1933;
– Ještěd je jedním ze symbolů na praporu a znaku Libereckého kraje.
Zdroj: Zpráva ČTK 25.4.2008
Historie staveb na vrcholu Ještědu
Publikace „Fenomén Ještěd“
ARCHITEKT: KAREL HUBÁČEK
PROJEKT: SIAL – Sdružení inženýrů a architektů Liberecka
STATIKA: ZDENĚK PATRMAN
INTERIÉR: OTAKAR BINAR
V ROCE 1969 ZA STAVBU BYLA UDĚLENA PERRETOVA CENA ZA ARCHITEKTURU
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,