Fotogalerie ke článku (7)
Park na nábřeží v Praze 1
Park na nábřeží v Praze 1
Park na nábřeží v Praze 1
Park na nábřeží v Praze 1
Park na nábřeží v Praze 1
Park na nábřeží v Praze 1
Celková situace - Park na nábřeží v Praze 1
Park mezi ulicemi Lannova, Nové Mlýny a nábř. L. Svobody, Praha 1-Nové Město
Investor: Městská část Praha 1
Autor: Ateliér zahradní a krajinářské architektury / Zdenek Sendler, Václav Babka
Spolupráce:
Objekt správce: Architektonická kancelář Květ/Radko Květ, Pavel Pijáček
Zeleň: Dana Fialová, Vieroslava Ľuptáková, Pavlína Malíková, Ondřej Nečaský
Generální dodavatel: Sdružení Navatyp, a. s.; Gabriel, s. r. o.
Termíny: projekt 2006-2007, realizace 2008
Řešená plocha celkem: 12 971 m2
Náklady: 30 milionů CZK
Rekonstrukce parku byla spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj, státním rozpočtem ČR, rozpočtem hlavního města Prahy a městskou částí Praha 1.
Autor fotografií: Zdeněk Sendler
Předkládané řešení navazuje koncepčně na studii z roku 2003 a bylo v něm zapracováno vy-hodnocení anket a připomínek z projednávání v průběhu příprav projektu. Dále vychází ze stá-vajících urbanistických a prostorových vazeb — vyústění cest je napojené na přechody; nežá-doucí vstupy a tím vznikající „prošlapy“ v trávníku jsou minimalizovány tvarovanými habrovými stěnami s vnitřním oplocením. V návrhu byly zachovány a zakomponovány kvalitnější vegetační prvky, které byly doplněny o 41 vzrostlých listnatých stromů.
Park je rozdělen na vnější, nárazníkovou část a vnitřní, klidovou plochu s programem.
Vnitřní plocha je rozdělená na tři vzájemně opticky sice navazující, ale provozně oddělené části. Je zde navržena soustava dětských hřišť a polyfunkční sportovní hřiště, dále objekt pro správce a veřejné WC. Vybrané mlatové plochy jsou určeny pro petanque. Altány a středový prostor ob-jektu správce jsou doplněny plachtami proti dešti a slunci. Dětské hřiště pro menší děti je dopl-něno slunečníky. Travnaté plochy jsou volně přístupné a jsou automaticky zavlažovány.
Vodní atrakce pro menší děti jsou v podobě zapuštěných mlžidel a kamenných pítek umístěny na hlavních přístupových plochách.
Vnější část může sloužit i pro venčení psů, zpevněné plochy chodníků mohou být využívány i k jízdě na trojkolkách, bruslích apod. — samozřejmě v měřítku únosnosti prostoru. Jižní obvodo-vá parková komunikace je navržena jako cyklistická stezka.
Velký důraz byl kladen na polyfunkční nabídku jednotlivých aktivit, na uživatelskou odolnost, přehlednost prostoru a logickou provozní údržbu. Výsledkem je moderní městský prostor, ve kterém jsou i přes mnohé negativní a neovlivnitelné vstupy vytvořeny příjemné podmínky pro krátkodobou rekreaci.
Projekt byl publikován ve Stavbě č. 4/2008
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…