Budova pro stavbu, konstrukci a výzkum raketoplánů, satelitů a dalších kosmických letů nesmí určitě vypadat jako objekty jejího výzkumu. Ale přesto na ně může odkazovat. To byly konstrukční principy kolínských architektů kister scheithauer gross (ksg), jejichž „vesmírná stanice“ byla Německým centrem pro letectví a kosmonautiku (DLR) otevřena v Brémách koncem srpna 2011.
Návrh dvoupatrové laboratorní budovy DLR začal už roku 2008. Novostavba vznikla na čtvercovém půdorysu a je v horním patře spojená štíhlým můstkem se stávající budovou DLR. Nová budova má zhruba 3300 m2 a slouží testování výzkumných satelitů a vývoji řídicích systémů pro vesmírné lety.
Uzavřený kubus jen s několika okenními otvory má vnější fasádu z ochranných raketoplánových dlaždic. Dlaždice 20×20 cm byly na budově sestaveny v síťovém vzoru, takže vznikla jakási krystalická plocha. Úzká štěrbina v soklu budovy přebírá modrým světelným páskem korporátní barvu DLR.
Navzdory vysokých bezpečnostním opatřením mohou návštěvníci projít okružní chodbou v horním patře a podívat se do vybraných částí a kanceláří laboratoří.
Fotografie: Christian Richters
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,