Renesanční sladovna je součástí Chrámu chmele a piva. Jedná se o nejstarší dochovanou sladovnu v České republice. Nově zrekonstruovaná budova je symbolem žateckého pivovarnictví a z celého Chrámu chmele a piva je architektonicky nejcennější. Autory projektu rekonstrukce renesanční sladovny jsou HUML & VANÍČEK, ATELIÉR PRO ARCHITEKTURU A PROJEKTOVÁNÍ STAVEB ŽATEC.
Sladovna byla po rekonstrukci otevřena veřejnosti 23. května 2012. V přízemí sladovny je najdete expozici věnovanou historii sladovny, její záchraně a archeologickým výzkumům, které byly provedeny při záchraně sladovny. Největší prostor v přízemí však slouží jako komunitní centrum s internetem zdarma a také multimediální prezentací Žatec ve filmu věnované filmům jak českým tak zahraničním, které ve městě vznikly. V prvním patře se nachází galerie moderního umění, která velmi dobře zapadá do interiéru středověkých prostor. Kromě galerie se v prvním patře nachází také velký prezentační sál. (doplněno Stavbaweb – zdroj: Vrabci v Žatci, Chrám chmele a piva)
Místo: Žatec, Pražské Předměstí
Autor: HUML & VANÍČEK, ATELIÉR PRO ARCHITEKTURU A PROJEKTOVÁNÍ STAVEB ŽATEC, Ing. arch. Jiří Vaníček, Petr Bažant, Pavel Huml, Karel Hrách
Investor: EU – ROP, REGION SOUDRŽNOSTI SEVEROZÁPAD A MĚSTO ŽATEC
Statika: Ing. Vít Mlázovský
Restaurátor: Petr Novotný
Dodavatel: METALL QUATRO, spol. s r. o. Most
Termín realizace: 04/2010 – 11/2011
Kolaudace: 2011
V Žatci chystají otevření galerie v renesanční sladovně
Žatec (Lounsko) 28. května (ČTK) – V Žatci chystají 1. června otevření galerie v opravené renesanční sladovně. Zatím v ní vystavují děti z umělecké školy, připravuje se expozice moderního umění.
ČTK to řekl Jaroslav Špička z Chrámu chmele a piva. Oprava budovy za 47 miliónů korun je součástí většího projektu oprav a nového využití původních chmelařských budov ve městě. Už vzniklo Chmelařské muzeum a Chrám chmele a piva, celkem se investovalo 250 miliónů korun.
Sladovna byla před několika lety ještě v dezolátním stavu, městu se ji s pomocí dotací podařilo vrátit do původní podoby. Podle Špinky archeologické nálezy ukázaly, že půjde o jednu z nejstarších sladoven na světě. Budova dostala podobu z dochovaných fotografií, nové klenby i krovy a vnitřní výmalbu obnovili podle jednoho zachovaného fragmentu v rohu místnosti.
Opraveny byly původní německé nápisy, které zbyly po předchozím majiteli, prodejci barev Ferdinandu Jakobovi. Na fasádě domu ale musely ustoupit vůli místních, protože v nich byly v němčině gramatické chyby. „Tlak byl příliš velký,“ dodal Špička s tím, že jsou na domě stále, jen zakryté vývěsními štíty s nápisem v češtině.
Přízemím galerie mohou místní i návštěvníci projít jako pasáží do vedlejší ulice. V průchodu je i opravená funkční studna, voda v ní ale není pitná. V přízemí galerie na desítkách fotografií připomíná svou přeměnu z ruiny ve funkční budovu a také ukazuje Žatec jako město oblíbené filmaři. „Natáčelo se tu více než 100 filmů,“ podotkl Špička. Žatec hraje například v Holkách z porcelánu, Zdivočelé zemi, snímku Jak básníkům chutná život, ale i v zahraničních filmech Bídníci či Mladý Indiana Jones.
V prvním patře sladovny vystavují své obrázky a výrobky z keramiky žáci žatecké základní umělecké školy. „Před dvěma dny měli vernisáž, bylo to takové předotevření galerie,“ řekl Špička s tím, že oficiální otevření galerii se uskuteční v pátek 1. června. Kromě dětských prací galerie zatím vystavuje také snímky města od místních fotografů.
V budoucnu je ale vystřídá expozice moderního umění. „Zatím sem ještě přijít nemůže, protože je tu pořád vlhko a plátna by se mohla poničit,“ vysvětlil Špička. Kromě výstavních místností je v prvním patře také přednáškový sál.
Další fotografie naleznete na stránkách Vrabci v Žatci.
Související články:
- HUML & VANÍČEK: Chrám chmele a piva v Žatci 15.11.2011
- Muzeum Homolupulů v Žatci 17.7.2009
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…