AGC Technovation Centre

AGC Technovation Centre

(7. 7. 2015) Evropské středisko pro vědu a výzkum v oblasti plochého skla

   
 
 
 
 

AGC Technovation Centre

Za přítomnosti četných osobností ekonomické, politické a akademické sféry i tisku Jeho Výsost belgický král Filip dne 5. listopadu 2014 v Gosselies (region Charleroi, Belgie) slavnostně otevřel AGC Technovation Centre společnosti AGC Glass Europe. Toto výzkumné středisko soustředí ve zbrusu nových prostorách na 250 výzkumníků, techniků a inženýrů zaměřených na zlepšení technologických postupů a vývoj nových skel pro automobilový a stavební sektor.

AGC Technovation Centre je koncipováno jako výkladní skříň inovační činnosti společnosti. Většinu budovy tvoří sklo. Cílem architektů i investora bylo vytvořit inspirující architekturu v estetickém pojetí hodnou nejvýznamnějšího výrobce skla na světě. Více než polovinu celkové plochy fasád, tj. celkem 4000 m2, pokrývá šest typů skel. Největší plocha je pokryta izolačním dvojsklem Stopray Ultra-50 on Clearvision se třemi vrstvami stříbra. Tento povlak je vždy na skle s nízkým obsahem oxidů železa (Fe2O3 méně než 0,02 % z hmotnosti skla), které se vyznačuje vysokou transparentností a snižuje riziko termálního šoku. V místech neprůhledných zasklení je sklo Stopray použito v kombinaci s tmavým sklem Blackpearl. Koordinátor projektu Jean Rigaud říká: „Jde o dvojsklo vyrobené naší nejnovější technologií. V zimním období má vynikající tepelně izolační vlastnosti a v létě zajišťuje solární ochranu, což umožňuje snížit energetickou náročnost budovy. Navíc se díky použití BIPV (Building Integrated Photovoltaics) na 240 m2 blížíme k parametrům budovy s nulovými nároky na energie.“

Fasády jsou pokryty šedým smaltovaným sklem Colorbel a zářivě bílým lakovaným sklem Lacobel T Cool White, které také patří mezi nedávné inovace společnosti AGC. Ve vnitřním nádvoří jsou na úrovni druhého poschodí použita tzv. „chytrá okna“ s proměnlivou světelnou prostupností, která mohou být plně transparentní, nebo až neprůhledná. Vnější stínicí prvky z floatového skla Planibel v odstínech zelené, azurově modré a šedé, které jsou umístěny svisle na západních fasádách, se rovněž podílejí na ochraně proti slunečnímu záření.

V budově byla důkladně řešena i dispozice jednotlivých prostor (kanceláře, laboratoře a zkušebny) tak, aby byla usnadněna komunikace i logistika jak mezi jednotlivými výzkumnými skupinami, tak i uvnitř pracovních týmů. Otevřený prostor kanceláří bez příček je doplněn pracovními buňkami pro činnosti, které vyžadují koncentraci.

Uvnitř budovy našla uplatnění protipožární skla a pro dekoraci byla použita skla Lacobel, Matelac, Colorbel a Artlite Digital. Vstupní část bude postupně upravena jako výstavní prostor, kde budou mít návštěvníci možnost seznámit se se současnou škálou výrobků AGC.

Více informací na www.YourGlass.com a www.agc-glass.eu
podle podkladů firmy AGC Glass Europe

AGC Technovation Centre
Projekt: Assar Architects
Kapacita: 250 zaměstnanců
Rozloha: 20 000 m2
Skleněná fasáda: plocha 4000 m2 je tvořena 6 typy skel
240 m2 BIPV(1) – vrstvené sklo s integrovanými solárními články
Realizace: 2013
Investice: přibližně 30 milionů EUR
Foto: © AGC Glass Europe


(1) Building Integrated Photovoltaics

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2015, str. 46-47

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

8. 7. 2015 07:54:18. Re: AGC Technovation Centre - trochu mimo téma. Jitka

  Napadlo mě, že tzv. „chytrá okna“ s proměnlivou světelnou prostupností, která mohou být plně transparentní, nebo až neprůhledná, by byla skvělá na zasklení rekonstruovaného zastřešení nástupišť na Hlavním nádraží v Praze.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz