AGC Technovation Centre je koncipováno jako výkladní skříň inovační činnosti společnosti. Většinu budovy tvoří sklo. Cílem architektů i investora bylo vytvořit inspirující architekturu v estetickém pojetí hodnou nejvýznamnějšího výrobce skla na světě. Více než polovinu celkové plochy fasád, tj. celkem 4000 m2, pokrývá šest typů skel. Největší plocha je pokryta izolačním dvojsklem Stopray Ultra-50 on Clearvision se třemi vrstvami stříbra. Tento povlak je vždy na skle s nízkým obsahem oxidů železa (Fe2O3 méně než 0,02 % z hmotnosti skla), které se vyznačuje vysokou transparentností a snižuje riziko termálního šoku. V místech neprůhledných zasklení je sklo Stopray použito v kombinaci s tmavým sklem Blackpearl. Koordinátor projektu Jean Rigaud říká: „Jde o dvojsklo vyrobené naší nejnovější technologií. V zimním období má vynikající tepelně izolační vlastnosti a v létě zajišťuje solární ochranu, což umožňuje snížit energetickou náročnost budovy. Navíc se díky použití BIPV (Building Integrated Photovoltaics) na 240 m2 blížíme k parametrům budovy s nulovými nároky na energie.“
Fasády jsou pokryty šedým smaltovaným sklem Colorbel a zářivě bílým lakovaným sklem Lacobel T Cool White, které také patří mezi nedávné inovace společnosti AGC. Ve vnitřním nádvoří jsou na úrovni druhého poschodí použita tzv. „chytrá okna“ s proměnlivou světelnou prostupností, která mohou být plně transparentní, nebo až neprůhledná. Vnější stínicí prvky z floatového skla Planibel v odstínech zelené, azurově modré a šedé, které jsou umístěny svisle na západních fasádách, se rovněž podílejí na ochraně proti slunečnímu záření.
V budově byla důkladně řešena i dispozice jednotlivých prostor (kanceláře, laboratoře a zkušebny) tak, aby byla usnadněna komunikace i logistika jak mezi jednotlivými výzkumnými skupinami, tak i uvnitř pracovních týmů. Otevřený prostor kanceláří bez příček je doplněn pracovními buňkami pro činnosti, které vyžadují koncentraci.
Uvnitř budovy našla uplatnění protipožární skla a pro dekoraci byla použita skla Lacobel, Matelac, Colorbel a Artlite Digital. Vstupní část bude postupně upravena jako výstavní prostor, kde budou mít návštěvníci možnost seznámit se se současnou škálou výrobků AGC.
Více informací na www.YourGlass.com a www.agc-glass.eu
podle podkladů firmy AGC Glass Europe
AGC Technovation Centre
Projekt: Assar Architects
Kapacita: 250 zaměstnanců
Rozloha: 20 000 m2
Skleněná fasáda: plocha 4000 m2 je tvořena 6 typy skel
240 m2 BIPV(1) – vrstvené sklo s integrovanými solárními články
Realizace: 2013
Investice: přibližně 30 milionů EUR
Foto: © AGC Glass Europe
(1) Building Integrated Photovoltaics
Publikováno v časopise Stavba č. 2/2015, str. 46-47
Napadlo mě, že tzv. „chytrá okna“ s proměnlivou světelnou prostupností, která mohou být plně transparentní, nebo až neprůhledná, by byla skvělá na zasklení rekonstruovaného zastřešení nástupišť na Hlavním nádraží v Praze.