Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nestihne

Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nestihne

(27. 3. 2019) Ministerstvo trvá na soutěži i když deset let existuje studie, je podepsaná smlouva, která vzešla z vítězství z obchodní soutěže a projekt je schválen památkáři, existuje i změna regulačního plánu

 
 
 
 

Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nestihne

(ČTK) - Architektonická soutěž na stavbu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO) za 600 milionů korun, kterou požaduje ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), v původně plánovaném termínu na začátku dubna vypsána nebude. Důvodem je její právní složitost i otázka vypořádání právních závazků, které má muzeum vůči autorovi původního návrhu z roku 2009 Janu Šépkovi. ČTK to řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Podle Šépky jde o zcela nestandardní situaci. Řešením je podle něj (dle Tomáše Kasala - doplněno Stavbaweb) soutěž, kterou nedoporučují ani odborníci, nevypisovat.

Podle zástupců muzea měla být soutěž připravena do začátku dubna. "Termín se bude muset posunout. Problém vyhlášení architektonické soutěže je poměrně složitý. Budeme se snažit ji vypsat co nejdřív, ale v této chvíli nejsem schopen říci, kdy to bude," uvedl mluvčí muzea.

Právní závazky vyplývají muzeu kvůli deset let starému projektu architekta Jana Šépky, s jehož realizací Muzeum umění dosud počítalo.

Podle zástupců České komory architektů (ČKA), která ze zákona pořádá architektonické soutěže, by se v případě vypsání soutěže muselo muzem vypořádat s právy původního zpracovatele zakázky. V opačném případě by zakázku nemohl převzít autorizovaný architekt, uvedl předseda ČKA Ivan Plicka v dopise muzeu. Upozornil, že při vyhlášení nové soutěže by ČKA považovala Šépkovu účast za nerálnou. "Architekt Šépka se projektu SEFO věnuje již deset let, a byl by před ostatními účastníky zadávacího řízení nepřípustně zvýhodněn," uvedl Plicka.

Šépka dnes (26. března 2019 - doplněno Stavbaweb) potvrdil, že kdyby byla vypsána soutěž a on byl vyloučen, obrátí se na soud. "Je to z důvodu, že bych byl diskriminovaný a takové soutěže bych se nemohl zúčastnit," řekl dnes ČTK Šépka. "Situace se dá vyřešit tak, že pan ministr začne naslouchat odborníkům. Měl by ustoupit ze svého požadavku vypsat architektonickou soutěž," doplnil.

Architekt se také podivil, proč ministerstvo trvá na soutěži ve chvíli, kdy deset let existuje studie, kdy je podepsaná smlouva, která vzešla z vítězství z obchodní soutěže, projekt je schválen památkáři a existuje změna regulačního plánu.

Ministr kultury argumentuje politickou odpovědností a transparentností projektu. Ministerstvo také tvrdí, že muzeum v minulosti při hledání návrhu podoby SEFO opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Vedení muzea to odmítlo.

Další kroky v současné patové situaci, kdy zástupci muzea navíc vyzvali ministra kultury k rezignaci, by měly vzejít ze Staňkovy schůzky s olomouckým hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO), který chce ve věci působit jako mediátor. Sejít se mají dnes (26. března 2019 - doplněno Stavbaweb) odpoledne ve Sněmovně.

Související články:
Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem architektury (Stanovisko Rostislava Šváchy k olomouckému SEFO)  27.3.2019
Veřejná debata: SEFO & Legitimita architektonických soutěží
PROHLÁŠENÍ RADY GALERIÍ ČR
Olomoucké muzeum prý porušilo v projektu SEFO zákon
Zaměstnanci MUO chtějí rezignaci ministra Staňka kvůli SEFO
Stanovisko ČKA
 
Vláda v pondělí schválila dotaci na výstavbu SEFO  23.1.2019
SEFO  Petice na podporu realizace projektu Jana Šépky  7.1.2019

 
 
 
 

27. 3. 2019 15:03:25. Re: Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nest... Karel Menšík

  Zajímavé projekty vždycky v minulosti měly mnoho nesmiřitelných kritiků, namátkou pařížská Eifelova věž, mnichovský Olympijský stadion, vídeňský Hundertwasser haus atd. atp. až po například pražský Tančící dům. Odhaduji - s rizikem, že mě zde někdo vyhubuje - že jednou i areál SEFO v Olomouci může být podobnou zajímavostí. Proč úspěšně započaté práce brzdit a možná dokonce zastavit, jak hrozí z výše uvedeného ? Namátkou mě napadá, jestli někdo tímto způsobem "ušetřené" investice nevyužije pro nějakou akci třeba v Praze... Je mi to líto, zvlášt´, když Olomouc je tak krásné a přívětivé město. k.m.

27. 3. 2019 17:06:41. Re: Re: Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna ... Lubor

  Malost zahubí každý výrazný a provokativní počin. Kolik tu máme v republice moderních staveb, řekněme od války, na které by se jezdily dívat davy milovníků architektury z celého světa? Myslím, že by na vypočítání stačily prsty jedné ruky. Zařízli jsme Kaplického, zařízneme i toto? Protože zde zřejmě vždy zvítězí hlas vyznavačů estetiky satelitních domečků se sedlovou střechou a šestibokým arkýřem. Je mi z toho smutno. Jsem nesmírně zvědav, jaká krása z té soutěže vzejde, bude-li nějaká. Spíš to ale dopadne tak, že tu stavbu vlastně vůbec nepotřebujeme a žádná nebude.

28. 3. 2019 11:03:34. Re: Re: Re: Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem du... Lea Nardová

  Nebuďte tak malověrní, sakra. Teď se sejde ministr kultury (bývalý primátor Olomouce) a hejtman Olomouckého kraje (asi se neuvidí poprvé v životě, možná si dokonce tykají), oba jsou jistě machři na kritiku architektury a v količní symbióze učiní moudré rozhodnutí ve prospěch obohacení architektonického kulturního dědictví Olomouce. Přece byste nedali na názor nějaké skupinky rektorů uměleckých škol, teoretiků a kritiků architektury a nějakých Pleskotů...

28. 3. 2019 15:26:41. Re: Re: Re: Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem du... jadran

  Dost mě děsí, že se tady tak veřejně přiznáváte k zaříznutí Kaplického, já myslel že pod vlivem alkoholu neunesl slávu z narození své dcery a dostal infarkt na pražském Vítězném náměstí, dříve Leninově, přezdívaném obecně Kulaťák. A teď se dozvídáme, že jste to byl vy a nebylo to vzrušení a alkohol, ale podříznutí. Co se tady člověk nedoví :-)

28. 3. 2019 15:47:32. Re: Re: Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna ... Říšoluk Stovodní

  Jasan. Takže popořádku, Eiffelova (dvě L a čte se Efelova, byl to Francouz a ne Němec) věž je hnus dodnes a ještě horší je, když jí člověk vidí naživo. Nevzpomínám si, že by s Olympijským parkem v Mnichově byly nějaké problémy (opravdu to není jenom onen stadion), naopak od samého začátku ty stavby i celkové pojetí byly hodnoceny kladně jak širokou, tak odbornou veřejností a je to tak dodnes. Tančící dům je podobná a ještě větší rarita jako Hundertwasserovy stavby ve Vídni, v Magdeburku a nebo i Bad Blumau (opravdu to není jenom ten "jeden" barák), ale všechny stavby tohoto člověka jsou ryze účelové a mají smysl (onkologie, teplárna a nakonec i ty záchodky kdesi v Japonsku, nebo kde to vlastně jsou), nicméně jakési "muzeum" tohoto typu je zbytečnost největší a jak konstatoval jeden kolega, je to jako cartridge do inkoustové tiskárny. Jinak doufám, že nějaký ten kilometr okruhu nebo nějaký ten metr tunelu metra si tady v Praze postavíme místo toho a Olomouc ať si konečně postaví tu Šantovku. Je to přece takové krásné a přívětivé město. A spokojení budeme všichni, tedy kromě ukňouraných "odborníků" na všechno.

1. 4. 2019 16:22:43. Re: Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nest... Marek

  Otázkou mj. je, zda je žádoucí "brutální raritu" s charakterem průmyslové odlidštěné stavby situovat do historického jádra, do středu obyvatelné ulice s lidským měřítkem. Předpoklad vítané atrakce v tomto místě je mylný v situaci, kdy bude nutno ve výhledu v Olomouci, jako dnes v Praze, Krumlově, Benátkách a
jinde regulovat neúnosné návaly turistů.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz