Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nestihne

(ČTK) – Architektonická soutěž na stavbu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO) za 600 milionů korun, kterou požaduje ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), v původně plánovaném termínu na začátku dubna vypsána nebude. Důvodem je její právní složitost i otázka vypořádání právních závazků, které má muzeum vůči autorovi původního návrhu z roku 2009 Janu Šépkovi. ČTK to řekl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Podle Šépky jde o zcela nestandardní situaci. Řešením je podle něj (dle Tomáše Kasala – doplněno Stavbaweb) soutěž, kterou nedoporučují ani odborníci, nevypisovat.

Podle zástupců muzea měla být soutěž připravena do začátku dubna. „Termín se bude muset posunout. Problém vyhlášení architektonické soutěže je poměrně složitý. Budeme se snažit ji vypsat co nejdřív, ale v této chvíli nejsem schopen říci, kdy to bude,“ uvedl mluvčí muzea.

Právní závazky vyplývají muzeu kvůli deset let starému projektu architekta Jana Šépky, s jehož realizací Muzeum umění dosud počítalo.

Podle zástupců České komory architektů (ČKA), která ze zákona pořádá architektonické soutěže, by se v případě vypsání soutěže muselo muzem vypořádat s právy původního zpracovatele zakázky. V opačném případě by zakázku nemohl převzít autorizovaný architekt, uvedl předseda ČKA Ivan Plicka v dopise muzeu. Upozornil, že při vyhlášení nové soutěže by ČKA považovala Šépkovu účast za nerálnou. „Architekt Šépka se projektu SEFO věnuje již deset let, a byl by před ostatními účastníky zadávacího řízení nepřípustně zvýhodněn,“ uvedl Plicka.

Šépka dnes (26. března 2019 – doplněno Stavbaweb) potvrdil, že kdyby byla vypsána soutěž a on byl vyloučen, obrátí se na soud. „Je to z důvodu, že bych byl diskriminovaný a takové soutěže bych se nemohl zúčastnit,“ řekl dnes ČTK Šépka. „Situace se dá vyřešit tak, že pan ministr začne naslouchat odborníkům. Měl by ustoupit ze svého požadavku vypsat architektonickou soutěž,“ doplnil.

Architekt se také podivil, proč ministerstvo trvá na soutěži ve chvíli, kdy deset let existuje studie, kdy je podepsaná smlouva, která vzešla z vítězství z obchodní soutěže, projekt je schválen památkáři a existuje změna regulačního plánu.

Ministr kultury argumentuje politickou odpovědností a transparentností projektu. Ministerstvo také tvrdí, že muzeum v minulosti při hledání návrhu podoby SEFO opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Vedení muzea to odmítlo.

Další kroky v současné patové situaci, kdy zástupci muzea navíc vyzvali ministra kultury k rezignaci, by měly vzejít ze Staňkovy schůzky s olomouckým hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO), který chce ve věci působit jako mediátor. Sejít se mají dnes (26. března 2019 – doplněno Stavbaweb) odpoledne ve Sněmovně.

Související články:
Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem architektury (Stanovisko Rostislava Šváchy k olomouckému SEFO)  27.3.2019
Veřejná debata: SEFO & Legitimita architektonických soutěží
PROHLÁŠENÍ RADY GALERIÍ ČR
Olomoucké muzeum prý porušilo v projektu SEFO zákon
Zaměstnanci MUO chtějí rezignaci ministra Staňka kvůli SEFO
Stanovisko ČKA
 
Vláda v pondělí schválila dotaci na výstavbu SEFO  23.1.2019
SEFO  Petice na podporu realizace projektu Jana Šépky  7.1.2019

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Otázkou mj. je, zda je žádoucí |brutální raritu| s charakterem průmyslové odlidštěné stavby situovat do historického jádra, do středu obyvatelné ulice s lidským měřítkem. Předpoklad vítané atrakce v tomto místě je mylný v situaci, kdy bude nutno ve výhledu v Olomouci, jako dnes v Praze, Krumlově, Benátkách a
    jinde regulovat neúnosné návaly turistů.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Zajímavé projekty vždycky v minulosti měly mnoho nesmiřitelných kritiků, namátkou pařížská Eifelova věž, mnichovský Olympijský stadion, vídeňský Hundertwasser haus atd. atp. až po například pražský Tančící dům. Odhaduji – s rizikem, že mě zde někdo vyhubuje – že jednou i areál SEFO v Olomouci může být podobnou zajímavostí. Proč úspěšně započaté práce brzdit a možná dokonce zastavit, jak hrozí z výše uvedeného ? Namátkou mě napadá, jestli někdo tímto způsobem |ušetřené| investice nevyužije pro nějakou akci třeba v Praze… Je mi to líto, zvlášt´, když Olomouc je tak krásné a přívětivé město. k.m.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*