Atelier Hoffman: Hotel pro Krásnou Lípu
(25. 2. 2015) Krásná Lípa je rekreačním centrem oblasti Lužických hor, Národního parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Vedení města tedy uvítalo záměr vybudovat soubor staveb na volných parcelách na náměstí. Investor se se zaměřil na rodiny s dětmi a sportovně aktivní podnikovou, rekreační a kongresovou turistiku. Dalším z jeho cílů bylo dotvoření městského charakteru lokality, propojení a vytvoření důležitých urbanistických vazeb a uzavření Křinického náměstí.

Atelier Hoffman: Hotel pro Krásnou Lípu
Krásná Lípa je rekreačním centrem oblasti Lužických hor, Národního parku České Švýcarsko a Labských pískovců. Vedení města tedy uvítalo záměr vybudovat soubor staveb na volných parcelách na náměstí. Investor se se zaměřil na rodiny s dětmi a sportovně aktivní podnikovou, rekreační a kongresovou turistiku. Dalším z jeho cílů bylo dotvoření městského charakteru lokality, propojení a vytvoření důležitých urbanistických vazeb a uzavření Křinického náměstí.
Urbanistický koncept budovy zohledňuje její významnou polohu v centru městské zástavby – jednou svoji stranou dotváří chybějící strukturu náměstí, další částí vymezuje prostor Pražské ulice. Tvarovým řešením budova navazuje na sousední historické objekty.
„Duch místa není poetickou koncepcí romantiků, ale způsobem, jak místo funguje a ovlivňuje naše těla, organizaci práce i pocity. Stejně jako nám změna prostředí o dovolené dokáže ulevit od stresu, může nám i naše každodenní okolí dodat energii, vyrovnat nálady, snížit pocit tlaku a inspirovat nás či motivovat. Existuje i schopnost míst poskytnout nám jistotu, zakořenit nás. Chtěli jsme vytvořit místo, kam lidé patří; místo, které náleží tam, kde je, a budovy, které na toto místo patří a slouží k užitku v nich žijícím lidem,“ říká Patrik Hoffman.
Výraz domu vychází z inspirace lidovou architekturou dřevěných podstávkových domů, které jsou pro tuto lokalitu charakteristické. Výsledkem je systém probarvených fasád s předsazeným pláštěm z dřevěných latí. Díky své vrstevnatosti a hloubce jsou fasády proměnlivé a živé. Jejich řešení v okolí oken je reminiscencí na barevné šambrány objektů lidové architektury: kontrastují se strukturou a barevností dřevěných prvků.
Materiálová jednoduchost a strohost lidové architektury se promítla i do interiéru – stropní konstrukce přiznávají povrch železobetonových prefabrikátů, na podlaze chodeb jsou užity hlazené betony, na výtahových šachtách jsou použity hrubé omítky, naopak v hotelových pokojích jsou hladké jemně probarvené omítky a dřevěné podlahy. Dřevo je ve velké míře použito i v interiérovém vybavení.
Hotel tvoří soubor tří čtyřpodlažních staveb, jejichž parter vytváří hotelové zázemí včetně obchodů, služeb, půjčoven, úschoven a interaktivní vzdělávací mediatéky. Každý z objektů má vlastní vstupní halu, bezbariérově přístupnou z vnitrobloku. Pod celým hotelem vznikl parking, který je s ubytovacími bloky propojen schodištěm i výtahem. Ubytovací kapacita se pohybuje od 66 do 132 lůžek. K ubytování slouží 33 apartmánů s vlastní kuchyňkou, které nabízejí soukromí samostatného bydlení s možností výběru služeb, jako je například stravování, úklid a péče o děti. Výhodou je i možnost využití nedalekého sportovního areálu s tenisovými kurty, lezeckou stěnou a krytou sportovní halou.
Konstrukčně je hotel řešen jako železobetonový prefabrikovaný skelet, založený pod hladinou spodní vody pomocí bílé vany. Stropní konstrukce je z předpjatých železobetonových panelů, zborcenou plochu střešní konstrukce tvoří ocelové nosné profily - tepelně izolační vrstva z minerální vlny má tloušťku 380 mm.
Obvodový plášť je vyzděný z keramických bloků, doplněných 200 mm tlustou vláknitou tepelně izolační deskou, paropropustnou folií a dřevěným roštem na ocelové nosné konstrukci. Dřevěná okna používají zasklívací jednotku z izolačního dvojskla, stejnou konstrukci mají i vstupní prosklené dveře. Nevytápěný prostor podzemních garáží je od přízemní části objektu oddělen vrstvou extrudovaného polystyrénu o tloušťce 210 mm, která je součástí skladby podlahy přízemí.
K vytápění apartmánů slouží nástěnné kondenzační plynové kotle s modulačním výkonem 4 až 12 kW, které také ohřívají teplou vodu a jsou vybaveny elektronickým dálkovým ovládáním, možností týdenního programování a přístupu pro GSM bránu. V přízemí každého objektu je použit kotel o výkonu 24 kW. Pro jednotlivé objekty hotelu byl zpracován průkaz energetické náročnosti podle Vyhlášky č. 148/ 2007 Sb. s klasifikací třídy energetické náročnosti budovy A – velmi úsporná.
Zpracováno na základě autorské zprávy
Lipa Resort – Aparthotel Lípa
Místo: Křinické náměstí 1180/7, Krásná Lípa, Ústecký kraj
Investor: TOONAN, s.r.o., Praha
Architektonický ateliér a autoři projektu: Atelier Hoffman – Ing. arch. Patrik Hoffman, Ing. arch. Jan Kuva, Ing. arch. Tomáš Horský
Dodavatel stavby: Relief projects, s.r.o., Praha
Obestavěný prostor: 20 750 m3
Zastavěná plocha: 1 893 m2
Náklady: 120 milionů korun
Základní informace o objektu
Kategorie
Komerční stavby
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 6. 2023 20:42:31
Re: Re: Rodinný dům Tribuna.
To máte to samé, jako rodinný dům v Mníšku, který má nízké parapety. Nebo velká spousta předělávaných interiérů, kde se po úpravě vstupuje na WC přímo z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel. Ale stavebnímu úřadu bych za to až tak vinu nedávala. K souhlasu se stavbou se nepředkládá prováděcí projekt, za správnost projektu odpovídá projektant a stavby jako jsou rodinné domy se nechodí kolaudovat, protože se jen vydává souhlas s užíváním
7. 6. 2023 19:45:10
Re: Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy.
Jestli to nebude tím, že spousta požadavků je jen v ČSN, které dřív byly ale dnes nejsou závazné.
7. 6. 2023 13:11:53
Re: Rodinný dům Tribuna
Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu. Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé. A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.
5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec