Bílá, šedá, bramborová

Bílá, šedá, bramborová

Praha

(11. 6. 2020) No Architects

   
 
 
 
 

Bílá, šedá, bramborová

Píše se optimistický počátek 20. století, staví se celé čtvrti nových činžovních domů, plné technických novinek jako jsou nespalné stropy nebo tekoucí voda až do bytu. Na hraně jednoho z pražských svahů vzniká i jedna výjimečná ulice vybavená velkorysými předzahrádkami, bohatě zdobenými fasádami, balkonky zalitými sluncem s výhledy do dalekých horizontů, kde se nachází i námi zrekonstruovaný byt.
Po optimistickém rozjezdu domy ztrácejí své původní majitele – pečovatele, a přes všechny (brutální) infuze infrastruktury jako je střídavý proud, plyn a voda v plastových trubkách, prakticky pouze chátrají. Jedinou kvalitu představuje nezadržitelná příroda. Stromořadí v ulici postupně dotvoří její komorní povahu. Teprve jako součást prosperity sjednocené Evropy o více jak sto let později se i domy postupně dočkávají důstojnějších oprav a adaptací pro soudobé obývání.
Náš návrh rekonstrukce jednoho z těchto vinohradských bytů lze chápat jako rehabilitaci dobové velkorysosti a poctu původním stavebníkům. Adaptovali jsme ho na velkorysé, ekonomicky přiměřené, a přesto ambiciózní bydlení. Tak, jak bylo zamýšleno.
Jako většina radikálních proměn, i ta naše začíná tam, kde není vidět. Nároky na soukromí a neprůzvučnost konstrukcí v čase narostly, stejně jako dnes již není akceptovatelné žít na prohnutých a třesoucích se podlahách. Proto bylo třeba skladbu rozebrat a nosné trámy ztužit příložkami, stejně jako osadit podhledy nebo zazdít okna do světlíku – budoucí to výtahové šachty.
Dále bylo nutné se vypořádat s nevyhovující dispozicí – snesením či posuny průběžných příček a jejich vynesením ocelovými překlady. Nakonec byly v bytě rozpuštěny nezbytné technologie. Nejen klasické jako je plynový kotel, ústřední topení v retro žebrové podobě, elektrické vyhřívání podlahy, zabezpečení nebo internet, ale i ty méně obvyklé. Například odtah digestoře integrovaný ve varné desce a odvedený podlahou. Ten umožňuje vaření na ostrůvku bez dělení hlavní obytné místnosti masivem zavěšeného přístroje a současně nenutí umístit vaření na osu místnosti, ale upřednostnit jeho ergonomii.
Celému interiéru dominuje práce s dobovou estetikou přirozených barev dřeva a bílých kazetových ploch kombinovaných s tlumenými odstíny šedé, zelené a bramborové – přirozených dubových odstínů.

Autorská zpráva
Foto: Studio FlusserAutor: No Architects s.r.o. – Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková, Barbora Jelínek
Užitná plocha: 105 m2
Generální dodavatel: Mones Praha s.r.o.
Truhlářské práce v interiéru: Truhlářství Fencl

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz