Budova The Flow Building je zkolaudována

Budova The Flow Building je zkolaudována

(13. 7. 2020) Společnost Flow East má zkolaudovanou stavbu se všemi technologiemi

   
 
 
 
 

Budova The Flow Building je zkolaudována

(ČTK) - Budova The Flow Building na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice je zkolaudovaná. Některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemníci, tři patra obchodů by se měla stavebně dokončit zřejmě během podzimu. ČTK to 9. června řekl projektový manažer společnosti Flow East Tomáš Matýsek. Fasáda nové budovy bude po část noci bíle svítit.

The Flow Building bude nabízet přibližně 15.000 metrů čtverečních kancelářských prostor a 6000 metrů čtverečních maloobchodní plochy. Všechna tři podlaží určená maloobchodu si pronajme prodejce levné módy Primark. Kancelářské prostory si podle dřívějších informací předpronajímaly společnosti Scott & Weber a Graebel Relocation Services.

Matýsek uvedl, že společnost Flow East má zkolaudovanou stavbu se všemi technologiemi. Nájemci převzali své prostory prázdné a nevybavené, veškeré vnitřní vybavení a konečná podoba jimi pronajímaných prostor je v jejich režii. Stejně tak je to podle Matýska s termínem otevírání, respektive začátku užívání těchto prostor. Termín otevření Primarku podle něj ještě není potvrzený.

Dům byl navržen tak, aby se jeho součástí mohly stát pasivní technologie, jež uživatelům umožní snížit spotřebu energií i emise oxidu uhličitého, aby poskytovala dostatek přirozeného světla a zajistila optimální podmínky v interiéru díky slunečním zástěnám a otevíratelným oknům. Na veřejnosti se v minulých dnech objevily snímky z nočního nasvícení budovy, které hrály všemi barvami. Podle Matýska šlo o krátkou zkoušku osvětlení, výsledkem bude bíle nasvícená budova. Intenzita světla a jeho barva i to, kdy bude svítit, a kdy ne, se konzultovala s památkáři, doplnil.

The Flow Building roste na místě domu, který budově ustoupil. Do příprav výstavby zasahovala občanská sdružení, někteří odborníci i často protichůdná rozhodnutí úředníků. Zásadní bylo odmítnutí ministerstva kultury prohlásit dům, který původně stál na místě nového domu za kulturní památku. Podle kritiků úřad tak rozhodl zejména z obavy z arbitráže kvůli zmařené investici. Developer při svém postupu vycházel z předchozích rozhodnutí úřadů, která projektu umožňovala budoucí realizaci.

Novostavba zaplnila i místo po objektu někdejší Pražské akciové tiskárny, který byl léta opuštěný a zdevastovaný. V roce 2008 ho tehdejší majitel zboural, teprve pak požádal o sejmutí památkové ochrany, čemuž ministerstvo kultury vyhovělo. Z domu z roku 1919, kde sídlily i Národní listy, zůstávalo jen torzo. V době, kdy objekt už vlastnila firma Flow East, bylo v roce 2013 strženo na základě posudku statika i torzo fasády.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem architektonického návrhu budovy je studio Chapman Taylor.
Projekt na jejich stránkách najdete ZDE.
Dokumentace pro provedení stavby, autorský dozor po dobu provádění stavby, spolupráce při certifikaci Breeam : 
DELTAPLAN spol s r. o. –  HIP Petr Kniha, team – Michal Traj, Pavol Uhrín, Dominika Lukešová, Lucie Jirotková, Jiří Klíma

Developerská společnost Flow East původně objekt označovala jako Květinový dům, vzhledem k tomu, že jejím cílem ale bylo zachytit v budově "ducha nepřetržitého koloběhu města, jeho flow", přistoupila ke změně názvu. Budova vyrůstá na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice od poloviny roku 2018. Po otevření objekt nabídne téměř 15 000 m2 kancelářských prostor třídy A a 6000 metrů čtverečních maloobchodních prostor. Budova má tři podzemní a devět nadzemních podlaží; tři patra jsou určena pro retail,  sedm pater bude sloužit jako kanceláře. Ve dvou podlažích bude parking.
Záměr stavět nový dům vyvolával od počátku negativní reakce. Do příprav jeho výstavby zasahovala občanská sdružení, někteří odborníci i často protichůdná rozhodnutí úředníků. Zásadní bylo odmítnutí ministerstva kultury prohlásit dům, který původně stál na místě současného rozestavěného domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, za kulturní památku. Podle kritiků úřad tak rozhodl zejména z obavy z arbitráže kvůli zmařené investici. Developer při svém postupu vycházel z předchozích rozhodnutí úřadů, která projektu umožňovala budoucí realizaci.
Novostavba zároveň zaplnila i místo po objektu někdejší Pražské akciové tiskárny, který byl dlouhá léta opuštěný a zdevastovaný. V roce 2008 ho tehdejší majitel zboural, teprve pak požádal o sejmutí památkové ochrany, čemuž ministerstvo kultury vyhovělo. Z domu z roku 1919, kde sídlily i Národní listy, zůstávalo jen torzo. V době, kdy objekt již vlastnila firma Flow East, bylo v roce 2013 strženo na základě posudku statika i torzo fasády. Naproti tomu někdejší rohový dům z roku 1880 byl v dobrém technickém stavu. 

www.theflowbuilding.cz

Související články:
The Flow Building  9.6.2020
Novostavba na rohu Václavského náměstí má stavební povolení  16.7.2018
Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí  1.3.2017
Ministerstvo kultury potvrdilo umístění novostavby na Václaváku 27.6.2016
Ministerstvo kultury poprvé vystoupilo proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 11.2.2015
Stavební úřad povolil demolici domu na rohu Václavského náměstí 26.9.2013
Praha se odvolala proti stavbě domu na Václavském náměstí 20.9.2013
Investor získal územní rozhodnutí ke stavbě na rohu "Václaváku" 17.9.2013
Dům na rohu Václavského náměstí památkou není, může být zbourán 4.7.2013
Ústav dějin umění je proti demolici domu na Václavském náměstí 8.7.2013
MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku 19.6.2013
Květinový dům - den otevřených dveří 22.4.2013
Květinový dům na Václavském náměstí - architektura 2.4.2013
Vlastník rohového domu v Opletalově ulici kritizuje kroky MK 18.12.2012
Jaká je vize Prahy - Bourat, či nebourat? 11.12.2012
Odborníci opět chtějí, aby dům na Václavském náměstí byl památkou 15.11.2012
ÚDU AV ČR: Demolicí domu na Václavském náměstí bude porušen zákon 12.11.2012
Komise má posoudit rozhodnutí ohledně domu na Václavském náměstí 7.11.2012
Dům na Václavském náměstí není památkou, může se přestavět. 30.10.2012
MK změnilo názor a začalo se zabývat domem na Václavském náměstí 23.4.2012
Proti demolici domu vedle Jalty v Praze protestovalo asi 50 lidí 12.4.2012
Flow East/Chapman Taylor k projektu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 26.3.2012
Ministerstvo se už nebude zabývat domem na Václavském náměstí 19.3.2012
Uměleckostorická společnost chce dům na rohu Václavského náměstí prohlásit za památku 16.3.2012
Květinový dům - investor snížil výšku plánované novostavby na Václavském náměstí 22.9.2011
Stavební úřad Prahy 1 nebude bránit demolici domu vedle Jalty 26.9.2011
Květinový dům na Václavském náměstí 20.9.2011
Veřejný občanský protest proti bourání domu čp. 1601 na Václavském náměstí v Praze 20.9.2011  
Výstava Václavské náměstí - ohnisko změn 26.11.2014
Poznej Prahu s Flow East 17.7.2014

 
 
 
 

13. 7. 2020 15:38:22. Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. jadran

  Tak sláva. Barák sice není žádný zázrak, ale proti tomu, co tam bylo předtím (snad nejhorší věc, na které se podílel arch. Kozák) je to rozhodně lepší, nicméně na kvalitní architekturu, jakou je třeba DRN nebo Butterfly v Karlíně to nemá ani náhodou a stejně tak ani na objekt na rohu Václaváku a ulice 28. října. Václavák je hnusné místo, nesourodá směsice vesměs v lepším případě konfekce od 18. století, tam už se nedá moc co zkazit. Kvalitní současná architektura se přes idioty ze spolku Skanzen Praha prosazuje zoufale těžko a když k tomu přidáme ty obligátní české všeználky a "aktivisty", tak se nedivme, že podobné části Prahy vypadají jak pět let po válce (Vítězné náměstí, Letná atd...). Trapné kecy některých lidí o unikátnosti Prahy, moci peněz a podobné nesmysly bych řešil jednoduše. Nastěhoval bych je do nějakého Žižkovského pavlačáku, vydal bych jim klíč k záchodu, ukázala jim ve sklepě kóji na uhlí a pak ať předvedou, jak je to strašně romantické a nádherné žít v takovém komfortu, hlavně s geniem loci.

14. 7. 2020 10:15:44. Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. arch

  Pardon, ale Vy pane Jadrane mezi kvalitni architekturu radite i Butterfly v Karline? To je jeden z nejtragictejsich porevolucnich projektu v Praze! Tahle blbost (je to dalsi tupa administracka) od Chapman Taylor aspon nejak drzi blokovou strukturu, ten Butterfly je totalni "fuck the context". Strasny dum.

16. 7. 2020 15:03:41. Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. Jadran

  Omlouvám se, ale dovolím si ji tam řadit a to i bez různých oněch strašně free a cool výrazů. Nevím, co může být na administrativní budově tupého, stejně jako na jakékoliv jiné stavbě, tupí jsou jenom lidé a nebo nástroje. Jinak já tam ten kontext (myslím u Karlína) vidím zcela jasně a právě ve vazbě na sousedící architekturu. Asi to bude taky tím, že přímo tam dost často chodím a znám i okolí. Pokud ovšem někdo za kontext pokládá rovné šachovnicové ulice, lemované stejně vysokými domy, doporučuji Prosek. A tomu se ten slavný Václavák skutečně blíží víc i s tím novým objektem než zástavba v Karlíně a nejen v případě Butterfly...

16. 7. 2020 17:10:16. Re: Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. arch

  Pardon, ale... he? Ja vubec nerozumim tomu, co rikate :-) Vy mate pocit, ze budova Butterfly se vaze na sousedici architekturu? Jak proboha? Asi mluvime kazdy o jinem baraku. Nenavazuje to materialove, formou, detailem, funkci, urbanisticky, proste vubec nicim. "Rovné šachovnicové ulice, lemované stejně vysokými domy" ano, presne to je kontext! Muzete uvest Prosek, budiz, ale muzete uvest i Barcelonu nebo Pariz. To jsou mesta ktera presne kvuli tomu obdivujeme. Neodpoustim si otazku, vy jste prosim architekt? (nejste Vit Maslo? :-)

16. 7. 2020 21:34:11. Re: Re: Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. Jitka

  A co třeba půdorys školy hned naproti, to je taky bloková zástavba? Nebo oblé rohy balkonů na protějším domě, to není dostatečný detail?

20. 7. 2020 15:00:44. Re: Re: Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. Jadran

  ….To jsou mesta ktera presne kvuli tomu obdivujeme. Mluvte za sebe. Vy je obdivujete, to vám neberu, ale neházejte všechny do stejného pytle. Já například vůbec ne. Vy a kdo ještě? Byl jste vůbec v těchto městech? Kolik vám je proboha let? Když před dávnými lety (to ještě ani nepamatuji) postavili v Paříži Centre Pompidou, vám podobně uvažující lidé měli stejné názory a mohli se zbláznit. A to i v tehdejším Československu, zejména pak odborníci, pro které bylo vrcholem "umění" prosklené zábradlí na lodžii a nebo modravý boletický fasádní plášť místo běžného hnědo zrzavého. Všiml jste si, nebo víte vůbec, že Paříž je placka? A že jediný kopec, který z ní vyčnívá z oné placky je vysoký pouhých 130 m.n.m.? A co ta moderní výstavba? A ona Barcelona. Zase placka, i když třeba ona Torre Glories je docela pecka. Znáte vůbec města, o kterých píšete jinak než z nějakých knih?

27. 7. 2020 18:13:17. Re: Re: Re: Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována... arch

  Ano, ta mesta znam i jinak nez z nejakych knih, zil jsem tam :-) I proto je uvadim jako priklad. (jestli rikate, ze Barcelona je placka, evidentne jste tam nikdy nebyl) Ale jestli mate pocit, ze Pariz a Barcelonu na svete obdivuju jenom ja a pak uz nikdo... asi uz radsi nebudu nic dalsiho rikat, to nema cenu :-)

6. 8. 2020 15:22:21. Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudo... jadran

  Koukám, že logika vám neříká nic. Netvrdím nikde, že jenom vy obdivujete Paříž a Barcelonu, když si to myslíte, citujte, ale váš boj. Vlastní Barcelona samozřejmě placka je, kopce jí ohraničují na severozápadě, když jste tam žil, asi jste se špatně díval a nebo jste nezbyl nikdy v centru. A že je Paříž placka nemůže popřít už nikdo, stejně jako Londýn nebo Berlín. Nehodlám tady vyjmenovávat, kde jsem byl a nebyl, ale jestli vás to uklidní, v Barceloně jsem tedy skutečně nebyl. Možná vás to překvapí, ale na internetu jsou například Mapy.cz a stačí si mapu otevřít v kombinaci letecký a panoramatický pohled a je to zcela jasné i bez toho, aby tam člověk "žil". Navíc jeden můj kamarád tam nějaký čas loni strávil, takže vyprávěl a ukazoval jak fotky, tak videa. Nepotřebuji se vytahovat, kde jsem byl a nebyl. A co se týká Invalidovny, stavěné podle "francouzského" vzoru, nejde tady o ni a podle čeho byla stavěna, ale o onen kontext. Tak si tady jako malej vejtaha nahoňte triko, kde prezentujete svoje všudybylovství a piště k věci. Cestovatelské weby jsou jinde. Asi jste nějaký vysloužilý architekt (když to zdůrazňujete i značkou pod kterou sem píšete) a totalitní architektura je vám je svojí uniformitou pořád ještě blízká.

12. 8. 2020 18:09:38. Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkol... arch

  S Vami je radost diskutovat :-)
"Byl jste vubec v tech mestech" - "Ano, zil jsem tam" - "Tak si tady jako malej vejtaha nahonte triko"


16. 7. 2020 21:47:12. Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. Jitka

  Nemám ráda cizojazyčné názvy, takže česky. Květinový dům na Václaváku jsem viděla a líbí se mi, jak oživil původně smutné nároží. Motýla jsem neviděla, ale podle panoramatu na mapách.cz to vypadá, že dosedl na správné místo.

20. 7. 2020 14:43:43. Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. Jadran

  Já jsme motýla několikrát viděl, občas tam chodím na jednání a je to přesně tak, jak píšete v předchozí vsuvce. Naprostý souhlas s tím kontextem, já ho chápu taky tak. Podle teorie onoho pána by se měla asi zbourat i Invalidovna, ta také jeho představy o dokonalém městě a la Paříž nebo Barcelona nesplňuje. Navíc, nevím, co by se mělo stavět hned vedla tratě přímo pod úpatí kopce.

27. 7. 2020 18:09:30. Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. arch

  LOL! Myslite tu prazskou Invalidovnu, ktera je stavena podle parizske Invalidovny? :-)

6. 8. 2020 15:31:22. Re: Re: Re: Re: Budova The Flow Building je zkolaudována. jadran

  Koukám, že vám z toho asi praskne cévka...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

11. 7. 2021 18:08:40

Re: Bastion Florenc

Sracka

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz