Bytový dům Kostelní – Biskupská v Ostravě

Bytový dům Kostelní – Biskupská v Ostravě

(26. 4. 2018) Bytový dům v centru Ostravy vznikne podle návrhu Michala Palaščáka

   
 
 
 
 

Bytový dům Kostelní – Biskupská v Ostravě

(ČTK) - Nový bytový dům na křížení ulic Kostelní a Biskupská v centru Ostravy vznikne podle návrhu architekta Michala Palaščáka z Brna a jeho spoluautorů, kteří se stali vítězi architektonické soutěže. Přihlášeno do ní bylo 48 návrhů. Novinářům to řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Náklady na stavbu, která by za ideálních podmínek mohla vzniknout do roku 2022, zatím nejsou známy.

Architektonickou soutěž město vyhlásilo ve spolupráci s centrálním obvodem Moravská Ostrava a Přívoz letos v lednu. Soutěžní návrhy kromě českých architektů odevzdala například i zahraniční studia ze Španělska, Itálie, Velké Británie, Nizozemska, Polska, Německa a Slovenska. Z 48 návrhů jich bylo ze soutěže pro nesplnění závazných soutěžních podmínek vyloučeno 15. Porotci tak nakonec posuzovali 33 návrhů. Porota vítězný návrh označila za současný, který ale zároveň není nějak extravagantní. Vítěz soutěže získá odměnu 500.000 korun.

"Do žádné z našich architektonických soutěží zatím nedorazil tak vysoký počet návrhů. Třetina z nich je přitom ze zahraničí. A bylo z čeho vybírat. Porotci nakonec jednohlasně podpořili autory z Brna, kteří mají na svém kontě projekty několika bytových domů, rekonstrukci kryté tržnice na Zelném trhu i návrh na výstavbu parkovacího domu nebo lávky přes Labe," uvedl Macura.

Nový bytový dům v centru města je jednou z cest, jak chce radnice oživit historické centrum krajské metropole. Město a centrální obvod mají v různé fázi rozpracovanosti několik projektů nových nebo rekonstruovaných bytových domů. V lokalitě by tak mělo vzniknout zhruba 200 bytů.

"Pro oživení centra je nezbytný návrat rezidentů, kterým chceme nabídnout dostupné nájemní bydlení, po němž je poptávka jak mezi mladými, tak i staršími lidmi,
" řekla starostka centrální městské části Petra Bernfeldová (Ostravak).

Investorem stavby bytového domu bude městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Obvod požádal magistrát města o organizaci architektonické soutěže, se kterou neměl dostatek zkušeností.

Doplněno Stavbaweb:
Výsledky soutěže najdete na stránkách ČKA zde.

Související články:
Novostavba bytového domu Kostelní – Biskupská 11.1.2018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

 
 
 
 
49.836369
18.294903
Bytový dům Kostelní – Biskupská v Ostravě

Bytový dům Kostelní – Biskupská v Ostravě

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz