Bytový dvojdům ve Střešovičkách v Praze

Bytový dvojdům ve Střešovičkách v Praze

(4. 1. 2024) Pavel Hnilička Architects+Planners

   
 
 
 
 

Bytový dvojdům ve Střešovičkách v Praze

Území Starých Střešovic představuje jedinečný soubor předměstské osady vzniklé kolem místního kamenného lomu v druhé polovině 18. století. Dochované historické stavby dělnických domků a přežívající vesnický ráz celé lokality zde byly důvodem pro vyhlášení městské památkové zóny v roce 2003.

Svah mezi ulicemi Nad Hradním vodojemem a Pod Bateriemi byl v minulosti destabilizován těžbou kamene a následně v 70. letech zajištěn 7 metrů vysokou pažící betonovou stěnou. Právě ve stínu této stěny jsme navrhli moderní energeticky nenáročný dvojdům, se silným odkazem na historický kontext. Stavba se vyznačuje důmyslným využitím malého pozemku s velkým převýšením mezi dvěma navazujícími ulicemi.

V přízemí každé poloviny dvojdomu se nachází pouze vstupní prostory a malá obytná místnost orientovaná do ulice. Zbylá část pozemku je ponechána jako volné nádvoří, kde pohodlně zaparkují dvě auta. Všechna tři podlaží domu jsou propojena velkorysým věžovým schodištěm. Obklad schodů i zábradlí jsou v masivním dubovém provedení. V prvním patře se nachází ložnice a koupelny. Část náplně vybíhá nad dvůr jako lehká dřevěná přístavba. Tím jsou přirozeně zastřešena parkovací stání a zároveň vytvořena plocha pro střešní zahradu ve druhém patře.

Díky vyvýšení se zahrada dostává na úroveň ulice Pod Bateriemi a získává tak příjemnou jižní expozici. Právě na střešní zahradu navazuje nejvyšší část domu, kde se nachází velký obytný prostor s kuchyní. Výhodou vyvýšení obytného prostoru je krásný výhled velkými ateliérovými okny na Ořechovku, Dejvice, Hanspaulku a dál na severní břeh Vltavy a vzdálené vrcholy českého středohoří.

Celý dům je postaven z kvalitních, ale střídmých materiálů a je velmi úsporný. Vytápěn je plynovým kotlem pomocí podlahového topení. Na oknech jsou instalovány elektrické žaluzie, ke splachování a zavlažování dům využívá dešťovou vodu. Vedle klimatizace je ve dvou ložnicích orientovaných do ulic umožněna rekuperace vzduchu.

Autor: Pavel Hnilička, Jindřich Blaha / Pavel Hnilička Architects+Planners
Spolupráce: Antonín Topinka, Martin Jirsa
Projekt: 2017–2022
Dispozice: 2 x 5+kk
Počet podlaží: 3
Užitná plocha: 155 m2
Plocha zahrady: 130 m2


Autorská zpráva 
Foto Tomáš Slavík

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 1. 2024 14:59:24. Re: Bytový dvojdům ve Střešovičkách v Praze. Miloš Grigorij Parma
5. 1. 2024 17:02:15. Re: Re: Bytový dvojdům ve Střešovičkách v Praze. Jitka

 
 
 
 

4. 1. 2024 14:59:24. Re: Bytový dvojdům ve Střešovičkách v Praze. Miloš Grigorij Parma

  Užasná architektura, taková domácí a tradiční, prostě..............bomba

5. 1. 2024 17:02:15. Re: Re: Bytový dvojdům ve Střešovičkách v Praze. Jitka

  A to krásné schodiště.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2024 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a