Praha 11. listopadu (ČTK) – Národní cenu za studentský design 2010 dostal Jindřich Vodička z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Porotu zaujal interaktivním svítidlem Tvor, který v interiéru vyhledává temná místa a osvětluje je. Porota letos nominovala celkem 39 studentů, z nichž pět získalo ocenění Excelentní studentský design a 12 cenu Dobrý studentský design. Studenty a jejich projekty představili zástupci organizace Design Cabinet CZ.
Všechny oceněné a nominované výrobky a návrhy jsou vystaveny na expozici Nový (z)boží 2010 v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí a na proskleném pódiu obchodního domu DBK v Praze 4.
Oceněná lampa vypadá trochu jako světelný robot na kolečkách. "Ztvárnění jeho vnější formy včetně pohybových a akustických kvalit přináší svěží zosobnění přívětivého společníka," napsala k vítěznému projektu porota.
Vodička obdrží 20 000 korun od Nadačního fondu JUDr. Martina Růžičky a řadu dalších odměn, například botasky, které byly loni oceněny jako nejlepší designový studentský projekt. Cenu si loni za moderní design bot pro firmu Botas odnesli Jakub Korouš a Jan Kloss z Vysoké školy uměleckoprůmyslové.
Všech pět cen za Excelentní studentský design si dnes odnesli studenti z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Například Lucie Smyslová byla oceněna za originální barovou sestavu Trijo. Navrhla bílé efektní barové stolečky se sloupkem zelené trávy uprostřed – strávník rychlého občerstvení tak u jejího stolku může v klidu pojíst s pohledem do trávy.
Lukáš Opekar si cenu odnesl za design brožur o negramotnosti, Adam Kühnel za projekt dámských horolezeckých bund Mascotte, Vít Fendrych za návrh vodní elektrárny Fin Energy ve tvaru rybí ploutve a Tereza Volná za sadu přístrojů pro rehabilitaci a fyzioterapii nazvanou ‚cu.re‘.
Ústecká vysoká škola bodovala i v kategorii Dobrý studentský design. Cenu si odnesl například Tomáš Bém za návrh futuristické kavárny na vodě nebo Hana Jindrová za multifunkční křeslo pro seniory. Cenu dostala také Andrea Benešová z Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni za návrh nemocničního lůžka či Petr Jiruše ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě za interiérové svítidlo Dalmatin.
Oceněn byl také Jan Škola z fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za návrh nápojového skla Komiks, které je inspirované tvarem komiksových bublin.
Všechny oceněné a nominované výrobky a návrhy jsou vystaveny na expozici Nový (z)boží 2010 v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí a na proskleném pódiu obchodního domu DBK v Praze 4.
Do soutěže se letos přihlásilo 189 studentů se 170 pracemi z 19 středních odborných škol a vyšších odborných škol a z deseti univerzit a vysokých škol. Studenti předkládali k hodnocení prototypy, modely, doprovodné plakáty a portfolia.
Národní cenu za studentský design vyhlásil poprvé předloni Design Cabinet CZ. Navazuje na soutěže, které organizovalo od roku 1991 do roku 2007 státem podporované Design centrum.
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…