Cenu za studentský design dostal Jindřich Vodička za svítidlo

Cenu za studentský design dostal Jindřich Vodička za svítidlo

 
 
 
 

Cenu za studentský design dostal Jindřich Vodička za svítidlo

Praha 11. listopadu (ČTK) - Národní cenu za studentský design 2010 dostal Jindřich Vodička z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Porotu zaujal interaktivním svítidlem Tvor, který v interiéru vyhledává temná místa a osvětluje je. Porota letos nominovala celkem 39 studentů, z nichž pět získalo ocenění Excelentní studentský design a 12 cenu Dobrý studentský design. Studenty a jejich projekty představili zástupci organizace Design Cabinet CZ.
Všechny oceněné a nominované výrobky a návrhy jsou vystaveny na expozici Nový (z)boží 2010 v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí a na proskleném pódiu obchodního domu DBK v Praze 4.

Oceněná lampa vypadá trochu jako světelný robot na kolečkách. "Ztvárnění jeho vnější formy včetně pohybových a akustických kvalit přináší svěží zosobnění přívětivého společníka," napsala k vítěznému projektu porota.

Vodička obdrží 20 000 korun od Nadačního fondu JUDr. Martina Růžičky a řadu dalších odměn, například botasky, které byly loni oceněny jako nejlepší designový studentský projekt. Cenu si loni za moderní design bot pro firmu Botas odnesli Jakub Korouš a Jan Kloss z Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Všech pět cen za Excelentní studentský design si dnes odnesli studenti z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Například Lucie Smyslová byla oceněna za originální barovou sestavu Trijo. Navrhla bílé efektní barové stolečky se sloupkem zelené trávy uprostřed - strávník rychlého občerstvení tak u jejího stolku může v klidu pojíst s pohledem do trávy.

Lukáš Opekar si cenu odnesl za design brožur o negramotnosti, Adam Kühnel za projekt dámských horolezeckých bund Mascotte, Vít Fendrych za návrh vodní elektrárny Fin Energy ve tvaru rybí ploutve a Tereza Volná za sadu přístrojů pro rehabilitaci a fyzioterapii nazvanou 'cu.re'.

Ústecká vysoká škola bodovala i v kategorii Dobrý studentský design. Cenu si odnesl například Tomáš Bém za návrh futuristické kavárny na vodě nebo Hana Jindrová za multifunkční křeslo pro seniory. Cenu dostala také Andrea Benešová z Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni za návrh nemocničního lůžka či Petr Jiruše ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě za interiérové svítidlo Dalmatin.

Oceněn byl také Jan Škola z fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za návrh nápojového skla Komiks, které je inspirované tvarem komiksových bublin.

Všechny oceněné a nominované výrobky a návrhy jsou vystaveny na expozici Nový (z)boží 2010 v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí a na proskleném pódiu obchodního domu DBK v Praze 4.

Do soutěže se letos přihlásilo 189 studentů se 170 pracemi z 19 středních odborných škol a vyšších odborných škol a z deseti univerzit a vysokých škol. Studenti předkládali k hodnocení prototypy, modely, doprovodné plakáty a portfolia.

Národní cenu za studentský design vyhlásil poprvé předloni Design Cabinet CZ. Navazuje na soutěže, které organizovalo od roku 1991 do roku 2007 státem podporované Design centrum.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.