Chata pod Bukovou

Chata pod Bukovou

Jiřetín pod Bukovou

(12. 2. 2021) Mjölk architekti

   
 
 
 
 

Chata pod Bukovou

Nad Bukovou zase fouká ten zimní vítr, kterej putuje od Severního moře přes německé roviny a nabírá sílu v kamenitých kopcích nad Hejnicemi, aby na druhé straně Jizerek povídal o tom, jaká bude letos zima. V těhle místech, kam ještě dosáhnou jeho studené prsty severních větrů, jsme opravili chatu.


Nad údolím Horské Kamenice šumí opadaný buky, se kterými si vítr pohrává jako s nějakým pravěkým hudebním nástrojem. Z černýho domu na úpatí kopce stoupá bílej kouř, kterej dává tušit, že chata není prázdná. Původní tvář nedostavěné chaty z osmdesátých let se změnila k nepoznání. Šedivý brizolit nahradilo černé dřevěné obložení, které si majitelé sami opalovali. Obklad přechází i na střešní plochy a hlavní dům i s malou chatičkou tak vypadá hodně abstraktně. Termíny jako střecha, zeď, či komín splývají v jediném celku. Stojí tu dům s okny a terasou. Některá z oken ořezává fasádní obložení do kulatého tvaru. Dům vypadá jako přerostlá ptačí budka.

V chatě je útulně. Plameny ohně olizují sklo ve velikém krbu, dřevo praská a za okny se válí polštáře bílé jizerské mlhy. Chuchvalce vodní páry se ženou údolím a nad nimi prosvítají bílý fleky sjezdovek na Špičáku. To nejhorší počasí tady může vlastně být nejlepší.

Interiér je jednoduchý a funkční. Původní dispozice doznala změn. Obytný prostor zůstal na svém místě, ale změnila se dispozice spaní. Nyní jsou v domě dvě ložnice. Jedna je veliká, přístupná po utajených schodech ve skříni. Druhá, o trošku menší, je přístupná po žebříku z kuchyně. Naproti krbu je ještě vynález zvaný „spací okno“, kde se pohodlně vyspí nečekaná návštěva.

Pod nohama křupe čerstvej poprašek sněhu a my se dostáváme k menší chatičce, která hostí saunu a ložnici pro návštěvy. V kýblu se máčí březový haluze a sauna voní dřevem. Začíná se smrákat a v šeru jsou vidět první naháči v županech, kteří jdou okusit kouzlo sauny s nejlepším výhledem v Jizerkách.

Máme štěstí na lidi. Společně s našimi klienty realizujeme věci, který jsme dřív jen obdivovali v časopisech. Opravovat starej dům je vždycky odvaha, protože není nikdy úplně jasný, co vás v průběhu prací čeká. Tuhle spadne nějaká zeď, tady se zase zjistí, že dům nemá ani základy, nebo se někde najde pár kostí ze středověku a všechno se musí měnit. O to větší radost máme, když všechno dobře dopadne. Chce to mít jen pevný nervy a partu lidí, který vám věří, že bude všechno dobrý. Díky!

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Zastavěná plocha: chata 85,5 m2, sauna: 21 m2
Užitná plocha: 94,7 m2
Plocha pozemku: 1289 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.7556876
15.2629295
Chata pod Bukovou

Chata pod Bukovou
Jiřetín pod Bukovou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz