100 let architektury nové republiky – Moravskoslezský kraj a Ostrava

(ČTK) – Výstava 100 let architektury nové republiky – Moravskoslezský kraj a Ostrava představí významné stavby Moravskoslezského kraje, ale nejen jeho. Celkem návštěvníci Ostravského muzea od dnešního dne získají informace o více než 50 stavbách, které v Česku vznikly za posledních 100 let. Z regionálních to je například revitalizace dolní oblasti Vítkovic či obchodní dům Breda&Weinstein v Opavě. Z těch celorepublikových třeba vysílač na Ještědu. ČTK to za pořadatele řekl Jan Galeta.

Stavby vybírali v anketě architekti a historici. Z regionu vybrali víc než 30 objektů, ze zbytku republiky 20. „Návštěvníkům stavby představujeme formou výstavních panelů. Na nich kromě informačních textů prezentujeme dobové i současné fotografie, v některých případech i plány budov. Vystavili jsme také tři modely – Müllerova vila v Praze, brněnské vily Tugendhat a orlovského gymnázia,“ vyjmenoval.

Dva panely se věnují revitalizaci Dolních Vítkovic v Ostravě. Jeden ji popisuje jako celek, druhý se pak věnuje Multifunkční aule Gong a Dolu Hlubina. Stavby z dalších lokalit Česka pořadatelé zařadili záměrně, aby návštěvníci měli srovnání.

Výstava potrvá do 30. listopadu
. Pak by měla cestovat po dalších městech Moravskoslezského kraje. K vidění bude například v Klimkovicích, v úvahu přichází i Opava a Krnov. „Chceme podobnou výstavu uspořádat v dalších krajích. Na nich pak budeme moravskoslezské stavby prezentovat v kategorii ‚zbytek republiky‘,“ dodal s tím, že v plánu je i vydání knihy, která by měla zahrnovat 100 nejvýznamnějších staveb Česka, které vznikly v letech 1918 až 2018.

Doplněno Stavbaweb:
Výstava bude v Ostravském muzeu (Masarykovo nám. 1, Ostrava), otevřena do 30. 11. 2017, ve všední dny od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin. Výstavu pořádá nakladatelství Foibos Books s podporou Kabinetu architektury a Ostravského muzea a za finančního přispění Moravskoslezského kraje, města Ostravy a Státního fondu kultury ČR.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*